Proč mi nekvetou kaktusy?
Proto kaktus přemístěte do místnosti se zataženými žaluziemi, do chodby nebo sklepa s malým okýnkem, kde se teplota pohybuje mezi 12-16 stupni Celsia. Zálivku omezte na minimum. Nyní mu bude stačit mírná závlaha jednou za 14 dní, když je zemina úplně vyschlá.Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.

Proč nekvete velikonoční kaktus : Zejména při nízkých teplotách se přílišná zálivka stává důvodem, proč rostliny uhynou. Pozor ale právě na období násady poupat, kdy je velmi důležitá pravidelnost zálivky. Na přeschnutí vánoční kaktus opět reaguje opadáváním poupat. Pomoci může občasné jemné rosení.

Proč usychá kaktus

– Hniloba: Přebytečná vlhkost je hlavní příčinou hniloby kaktusů. Pokud zaznamenáte změkčení a tmavnutí báze rostliny, je nutné okamžitě snížit zalévání a v případě potřeby rostlinu přesadit do nového, dobře odvodněného substrátu.

Jak obnovit kaktus : Obnovu datového balíčku vypneš v samoobsluze, aplikaci nebo přes SMS ve tvaru NEOBNOVOVAT DATA na číslo 7350. Pokud bys potřeboval do balíčku dofouknout data, můžeš si v samoobsluze, aplikaci a na www.mujkaktus.cz/data dokoupit 1 GB za 100 Kč. Extra data můžeš využít až po čerpání balíčku.

Pamatujme si, že jim vždy spíše uškodí vlhko než sucho. Přebytečným vlhkem uhnijí kořeny, rostlina žloutne a chřadnutí jest zjevně viditelné. Nemocný kaktus vyjmeme z květináče, špatné kořeny odstraníme a necháme ho ležeti as 14 dní na slunečném a vzdušném místě – ovšem kde nemrzne.

Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.

Jak dlouho vydrží kaktus bez vody

Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.Začít zimovat byste měli kaktusy zhruba v říjnu, aby plynule prošly přirozeným klesáním teplot. V zimě chlupatým kráskám prospěje chlad, mohou být na světle i ve tmě. Většině druhů svědčí teploty kolem 8–12 ° C. Nebojte se je umístit do sklepa, na společnou chodbu v domě nebo do střídmě vytápěné ložnice.kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.

Od jara do podzimu na letním bytě

V době od května, kdy přijde ven, ho můžete přihnojovat hnojivem na kaktusy každé dva týdny a zalévat o něco méně často než běžně letněné pokojovky (vždy až po oschnutí půdy).

Jak zachránit umírající kaktus : Dobré je ošetřit ránu drceným dřevěným uhlím. Potom nechat kaktus v klidu a hlavně v suchu. Než vyrostou nové kořínky, může to trvat i 2 měsíce.

Co potrebuje kaktus : Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Kaktusy všeobecně mají mít v době klidu teplotu 8 – 10°C,některé druhy mají rády teplotu kolem 5°C,některé snesou dokonce i teploty pod nulou,a některé mají rády spíše tepleji,a to,10 – 15°C. Vše tedy záleží od druhu,který pěstuješ.Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Co znamená když kaktus žloutne : Chlorózou. (blednutím či žloutnutím stonků) trpí rostliny v důsledku nedostatku živin nebo nadbytku vápníku. Použitý substrát vykazuje pH nevhodné pro kaktus.