Typickým neduhem této rostliny je žloutnutí listů, které zpravidla značí přehnanou zálivku.Rostlina je bledá a listy žloutnou Dopřejte jí světlo a slunce! Jestliže si všímáte, že rostlina postupně bledne a lístky žloutnou, je možné, že nemá dostatek světla. Nejdříve si dle druhu rostliny ověřte, jaké podmínky jsou pro ni ideální (polostín, slunné místo apod.), a poté ji zkuste najít nový, vhodnější prostor.Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená. Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá. Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.
Jak oživit rostlinu : 1) Kontrola a ošetření kořenů
- vyndejte rostlinu z nádoby, oklepejte substrát, část substrátu může zůstat,
- zkontrolujte kořeny a špatné, či mrtvé odstřihněte,
- používejte čisté a vydezinfikované nůžky či nůž,
- zkontrolujte napadení kořenů, substrátu a celé rostliny škůdci – zničte je vhodným přípravkem dle škůdce,
Proč tlustici opadávají listy
Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Proč usychají listy : Rostlinám škodí nadbytek vláhy
Hnědnutí listů pokojových rostlin od okrajů bývá velice často způsobeno nadbytkem vody v zálivce. Je příznačné, že rostliny stojí neustále v plné misce vody a pěstební substrát se mění v bahnitou kaši, která časem čpí kysele. Kořeny nemohou dýchat, uhnívají, a rostlina chřadne.
V zimě, kdy je půda zmrzlá a kořeny nemohou dřevinu dostatečně nezásobovat vodou, je třeba zamezit jejímu odpařování. Proto se stromy zbavují listí. Na podzim je stále chladnější ovzduší a čím dál tím kratší den a tedy méně světla. To jsou hlavní signály pro listnaté dřeviny, aby začaly s přípravou shazování listí.
Nejběžnější složka, která rostlinám chybí, je dusík. Je to proto, že rychle rostoucí rostliny potřebují velké množství dusíku. Dusík je jediný opravdu zásadním prvkem pro zajištění zdravé tvorby zelené hmoty. Nedostatečné množství dusíku poznáte tak, že listy žloutnou a stonek je nezdravě červený.
Co potrebuje tlustice
Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.Začátkem podzimu klesá kvůli nižšímu přídělu slunečních paprsků aktivita fotosyntézy a chlorofyl se začíná rozkládat. Každý list obsahuje také odolnější žluté a oranžové pigmenty (karotenoidy), které však v létě dominantní chlorofyl překrývá.Proč moje akvarijní rostlinky hnědnou Pokud listy mění svou barvu a stávají se světle zelené, hnědé nebo žluté, často to poukazuje na skutečnost, že rostlinám se nedostávají některé důležité živiny. Konkrétní změna barvy závisí vždy na druhu rostliny a chybějící živině.
Při nedostatku se mladé listy svinují, pletiva se mozaikově odbarvují. Okolí hlavních žilek zůstává zelené, starší listy se mohou rovněž deformovat. Hlavní letorosty méně rostou, vegetační vrchol může odumírat.
Proč má tlustice měkké listy : Listy sukulentů v sobě udržují vodu a pokud jsou na dotek měkké, je to znak, že její rostlinka nemá dostatek.
Jak se zbavit hnědé vody v akváriu : Často stačí dopřát akváriu více času k záběhu a dát do pořádku biologickou filtraci. Následně zákal pomalu mizí. Výrazně urychlit odstranění mléčného zákalu lze opět pomocí Seachem Purigenu, ale také případně pomocí Seachem Clarity. Často zabírá i UV lampa.
Co chybí rostlinám
Nejběžnější složka, která rostlinám chybí, je dusík. Je to proto, že rychle rostoucí rostliny potřebují velké množství dusíku. Dusík je jediný opravdu zásadním prvkem pro zajištění zdravé tvorby zelené hmoty. Nedostatečné množství dusíku poznáte tak, že listy žloutnou a stonek je nezdravě červený.
Nedostatek HOŘČÍKU (Mg)
Deficit magnézia u rostlin značí na listech nejčastěji rezavě hnědé skvrny a žluté skvrny mezi žilkami. Nedostatek hořčíku brání absorpci železa, s čímž souvisí také pokroucení listů.Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.
Jak zalévat tlustice : Potřebuje jen dostatek světla a přiměřenou zálivku. Přelití je snad to jediné, co ji může zahubit. S vodou tedy opatrně; v horkém létě zalévejte kvečeru, kdy už teploty klesnou, a použijte přitom odstátou vodu pokojové teploty. Přes zimu zálivku omezte na minimum, zvláště pokud tlustici zimujete v chladu.