Proč žloutne květák?
Po celou vegetační dobu květák pravidelně zalévejte, nejvíce však v období nasazovaní růžic a před sklizní. Po vysazení je květák poměrně náchylný na mrazíky, proto je třeba záhon překrýt bílou netkanou textilií, která jej ochrání nejen před zimou, ale zároveň i před škůdci.Květák netvoří růžičky z několika důvodů. Může se jednat o poškození srdéčka středních lístků larvami plodomorky zelné. Takové rostliny vyvíjejí jen listy a nevytváření růžice. Zejména při výsadbě pozdního květáku je potřeba dávat pozor na sazenice, jestli mají dobře vyvinuté středové srdéčko.Květák potřebuje neustálé přihnojování. Přidávejte kompostovaný hnůj či organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo dávejte kolem rostliny bez přímého kontaktu s listy. Hnojte opět 2-4x za měsíc.

Kdy se sklízí květák : Jarní druhy sklízíme od konce května do poloviny června, letní druhy od poloviny července do poloviny srpna, pozdní druhy od zaří do října. Sklizeň provádíme probírkou, kdy růžice dosáhnou optimální velikosti. Sklízí se a skladuje včetně obalových listů. Zabráníme tím napadení houbovými chorobami a černání růžice.

Jak dlouho nechat vařit květák

V hrnci přivedeme k varu osolenou vodu, vložíme růžičky květáku a vaříme 8 až 10 minut doměkka. V talířích si připravíme mouku, vajíčko (rozkvedlané vajíčko se solí) a strouhanku a v tomto pořadí jednotlivé kousky květáků obalíme. Dáme si pozor, abychom květáky obalili opravdu důkladně.

Kdy dát květák ven : Semínka sázíme již od konce ledna. Vhodná teplota pro klíčení je cca 15 – 20 °C. Mladé sazeničky se spokojí s teplotou o něco nižší cca do 15 °C. Vysoké teploty v době růstu listů a zakládání růžice mohou snižovat kvalitu růžice.

Příčinou jsou extrémně vysoké teploty (přes 30 °C ve dne a přes 25 °C v noci), které způsobují že květák a brokolice zůstávají ve vegetativní fázi a netvoří růžice. Pro tvorbu růžic je nezbytné chladné období. Větrání a stínění ve sklenících a fóliovnících.

Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.

Jaké hnojivo na květ

Krystalické hnojivo Extra – plod a květ je zahradní vodorozpustné krystaliské hnojivo v nové struktuře krystalů s lepší rozpustností pro pravidelnou výživu a bohaté kvetení okrasných rostlin (např. petúnie, surfinie, begónie, fuchsie, primule, růže, narcisy, verbeny atd.)Hnojiva na květ

  • KDY A ČÍM HNOJIT.
  • 1) Pokud je rostlina v RŮSTU, můžete přidávat hnojiva na růst, která dodávají potřebné živiny, pro větší rozměry květiny a rozrostlejší kořenový systém.
  • 2) V období, kdy se objevují první květy, je čas přejít na květové hnojivo.

Ředkvičky vydrží déle čerstvé, když se jim uřežou listy a ponoří se kořínkem do vody. Květák zabalíme celý do vlhké utěrky nebo do potravinové fólie s několika dírkami. Zeleninu skladujeme ve spodní zásuvce určené na zeleninu. Plody si v ní uchovají plnou chuť a vůni.

Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.

Proč je květák po uvaření horký : Hořký květák

A víte proč Příčin může být více. Koupili jste hořký květák Stává se to zejména mimo sezónu (proto se nákupu květáku v období od listopadu do dubna raději vyhněte), nebo u úrody, která byla vystavená přílišnému slunci, nedostatečné zálivce či pomalu rostla.

Kam patří květák : Květák (Brassica oleracea var. botrytis), stejně jako jiné druhy košťálové zeleniny, patří do čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Lidově se mu říká karfiol. Protože listy květáku blokují sluneční světlo, v květech se nemůže vyvinout žádný barevný chlorofyl a zůstávají bílé.

Co vysadit ke květáku

Brokolici je vhodné vysadit spolu s červenou řepou, brambory, cibulí a celerem. Jako pomocníky na odhánění škůdců zvolte kopr, šalvěj, mátu anebo rozmarýn. Nevysazujte ji ale spolu s jahodami, popínavými fazolkami a rajčaty. K cibuli se hodí zelí, kapusta, květák, brokolice salát, červená řepa i rajčata.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Jak si udělat domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.