Odřežeme vše špatné, až se dostaneme na celé ploše řezu na čisté, zcela zdravé pletivo. Potom je vhodné řeznou plochu ošetřit stimulačním přípravkem, který zajistí – tak jako i u jiných rostlin – rychlejší tvorbu čekacích kořínků.Nejdříve nechat zaschnout řeznou plochu. Několik dní. Pak posadit zaschlou plochou na písčitý substrát.Proto kaktus přemístěte do místnosti se zataženými žaluziemi, do chodby nebo sklepa s malým okýnkem, kde se teplota pohybuje mezi 12-16 stupni Celsia. Zálivku omezte na minimum. Nyní mu bude stačit mírná závlaha jednou za 14 dní, když je zemina úplně vyschlá.
Kdy se má zalévat kaktus : V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec. Snažte se zaléváním simulovat kaktusům jejich domovinu – jednorázová závlaha a dlouhé sucho.
Proč usychá kaktus
– Hniloba: Přebytečná vlhkost je hlavní příčinou hniloby kaktusů. Pokud zaznamenáte změkčení a tmavnutí báze rostliny, je nutné okamžitě snížit zalévání a v případě potřeby rostlinu přesadit do nového, dobře odvodněného substrátu.
Jak se správně starat o kaktus : Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.
– Článkovité kaktusy se odřezávají u paty článků, tedy v nejužším místě napojení. Poranění je potom rozsahem malé a rostlina se z něj může dobře vzpamatovat. – Zahnívající místa na těle se musí vyříznout až ke zdravé, světlé, nezabarvené části.
Špatné stanoviště V temném bytě nebo na temném místě se vašemu kaktusu dařit nebude a nikdy nevykvete. Kaktusy vyžadují přímé sluneční záření, takže pokud můžete, umístěte je nejlépe na parapet jižního okna. Přes léto bude kaktusu nejlépe venku, ale rozhodně ne na místě, kde na něj bude pršet.
Jak obnovit kaktus
Obnovu datového balíčku vypneš v samoobsluze, aplikaci nebo přes SMS ve tvaru NEOBNOVOVAT DATA na číslo 7350. Pokud bys potřeboval do balíčku dofouknout data, můžeš si v samoobsluze, aplikaci a na www.mujkaktus.cz/data dokoupit 1 GB za 100 Kč. Extra data můžeš využít až po čerpání balíčku.Přesazování vánočního kaktusu každé tři až čtyři roky je většinou dostačující. Raději vždy ale počkejte, až rostlina začne vypadat vyčerpaně, bez energie nebo si všimnete, že několik kořenů prorůstá drenážním otvorem. Rostlina může často spokojeně kvést ve stejném květináči po celé roky.Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.
Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.
Co musím udělat aby mi kaktusy kvetly : Aby byly kaktusy stále v dobré kondici a pěkně kvetly, potřebují přezimování při nižší teplotě (obvykle 8–15 °C), sušším vzduchu, v klidu a bez zálivky.
Co s kaktusy v zimě : Začít zimovat byste měli kaktusy zhruba v říjnu, aby plynule prošly přirozeným klesáním teplot. V zimě chlupatým kráskám prospěje chlad, mohou být na světle i ve tmě. Většině druhů svědčí teploty kolem 8–12 ° C. Nebojte se je umístit do sklepa, na společnou chodbu v domě nebo do střídmě vytápěné ložnice.
Kdy uklidit kaktusy
V případě pěkného podzimu, třeba až do polovice listopadu, musí se arciť na noc proti mrazu krýti slaměnkami a prkénky, aby se na oknech nesrážela voda. Kdyby bylo špatné počasí, musí se ovšem druhy choulostivé uklízeti již kolem 15. října, případně ještě dříve. K uklízení volíme teplý a suchý den.
Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká, s malým obsahem vápníku a soli, ideálně dešťovka. Nepanikařte a nepřidávejte zálivku ani během veder uprostřed léta, kdy pichláčky přestanou růst.Nehrozí příliš nízké teploty. Hlavně v případě, kdy jsou kaktusy na balkóně nebo dokonce na venkovním stanovišti pro letnění, je dobré zálivku načasovat tak, aby alespoň týden po zalití nebyly příliš nízké teploty. S vyndáváním kaktusů rovnou ven je dobré počkat až do května, kdy nehrozí, že je poškodí přízemní mrazíky …
Jak se starat o pokojový kaktus : Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.