Proč lišky štěkají?
Možná i mnozí nemyslivci slyšeli po zimních pláních polí nesoucí se nocí hlas podobný podivnému štěkání. Myslivci vědí, nebo měli by vědět, že se jedná o hlasy lišáků v období kaňkování, v období rozmnožování, kdy si lišáci hledají vhodné partnerky, aby zplodili další liščí potomstvo.Zvuk lišky se dá srovnat s hlasitým křikem, skřehotáním a štěkotem, který můžeme slyšet převážně v noci.Jejich jediným nepřítelem jsou totiž u nás jen nemoci a právě myslivci," vysvětlil Čmejla. Podle něj lišky škodí především dvěma způsoby. Jejich největší nebezpečnost spočívá ve vzteklině. "Slinami nebo přímým kousnutím může nakazit vzteklinou ostatní zvěř i člověka.

Co dělá liška v zimě : Její srst, která v létě mění zbarvení z hnědé na bílou, jí pomáhá maskovat se ve sněhu a chrání ji před chladem. Liška si vytváří krátkodobé úkryty pod zemí nebo ve sněhu, kde stráví většinu zimního období. Během zimního spánku si liška udržuje svou kondici tím, že často probouhává a krátkodobě se probouzí.

Kdy štěká liška

v době liščích námluv, od ledna do března, můžeme v noci zaslechnout chraptivý, protáhlý štěkot lišek. Myslivecky řečeno, lišky skolí.

Kdy Steka liška : Hárání lišek probíhá v nejtužší zimě – v lednu a únoru. Tehdy lišáci opouštějí svůj revír a vyhledávají hárající lišky. Často jednu lišku honí i více lišáků, přičemž ten, který je nejblíže k lišce, zahání ostatní samce. Zejména v tomto období se po nocích ozývá vyjící štěkání lišek.

Liška obecná

z Polska ji ale mít mohou. Obrana: Po kontaktu s domácími zvířaty si umýt ruce a pečlivě omývat i lesní plody. Při pokousání zvířetem kontaktovat lékaře.

V našich podmínkách se dožívají nejvyššího stáří okolo 8 let, avšak jedinci staří 6 let představují pouze 1 – 4% populací.

Na co chytit lišku

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.Výsledek je ten, že v letech 1974 a 1975 se stavy zajíců pohybovaly mezi 27 500 – 43 000, v letech mezi rokem 1980 až 1985 poklesly na 7000 až 26 000 kusů a od roku 1986 až do současnosti kolísaly mezi 4000 až 14 000 kusy.Vlci mohou zadávit a sežrat lišku obecnou při potyčkách o kořist. V oblastech Severní Ameriky, kde je místy rozšířen kojot, má liška obecná snahu se oblasti rozšíření kojotů vyhýbat.

Převážnou část mé kořisti tvoří myši a jiní drobní hlodavci. Dále mám ráda malé ptáky či králíky a nepohrdnu ani žížalou, broukem či housenkou. Troufnu si však i na větší kořist – například mladé či zesláblé kusy srnčí zvěře. Pokud se pohybuji v blízkosti lidských obydlí, vyhledávám slepice, husy či kachny domácí.

Co platí na lišku : „Na lišku platí jediné – pes a jeho štěkání, pak se tam znovu nepřiblíží,“ tvrdí Jaroslav Šumpich z Českomoravské myslivecké jednoty ve Znojmě.

Co proti liškám : Lišky jsou víc mazené, než byste od nich očekávaly.

  • Odstrašující zvuky. Účinnou zbraní proti liškám je možnost zaměřit se na akutní sluch lišky.
  • Elektrický ohradník. Investice do elektrického oplocení se jistě vyplatí.
  • Repelenty. I tímto neobvyklým způsobem lze lišku z vaší zahrady vypudit pryč.
  • Sklopce a pasti.

Proč liška smrdí

Lišky sice mají pachové žlázy, z nichž vylučují takový pižmový zápach. To je opravdu nepříjemné a právě to je asi důvodem, že se o liškách říká, že smrdí.

Nejefektivnějším a zároveň také jediným legálním způsobem, jak se zbavit lišky, je chytit ji do živolovné odchytové pasti. Odchytová past na lišku neboli sklopec na lišku je drátěná klec, do které se zvědavá a hladová liška vplíží pro návnadu. Jakmile se však dotkne nášlapné plošiny, odchytová past na lišku sklapne.Jedná se o všežravou šelmu, která není specializovaná pouze na živočišnou potravu masitého charakteru. Ve velkém množství sbírá různý hmyz, hlavně cvrčky, různé větší brouky a larvy, vyhrabává hnízda čmeláků a vos. Nepohrdne ani dešťovkami a plži, kde má možnost loví i ryby, žáby a ještěrky.

Co loví lišku : Vlci mohou zadávit a sežrat lišku obecnou při potyčkách o kořist. V oblastech Severní Ameriky, kde je místy rozšířen kojot, má liška obecná snahu se oblasti rozšíření kojotů vyhýbat.