Proč kvete pažitka?
Stonky pažitky sice pravda trochu ztuhnou, ale kvítka se dají rozhodně používat v kuchyni. Jsou jedlé, chutnají jako pažitka, ne-li lépe, a jsou krásné.Kvete od května do srpna.Jak často a kolik vody Pokud je vlhké počasí, pažitku není třeba zalévat. Při suchém počasí ji zaléváme pravidelně, stačí vždy po několika dnech, ale důkladně.

Proč žloutne pažitka : V bytech nám pažitka nejčastěji žloutne a pak i zasychá, což je paradoxně způsobenou přelitím a zahníváním kořenového systému.

Jak sbírat pažitku

Chceme-li, aby rostlina bohatě obrůstala a nať si udržela pikantní chuť, odstraňujeme průběžně rozkvetlé květy. Pažitkovou nať začínáme pravidelně sklízet, když rostlina dosáhne výšky zhruba 10 cm. Seřezáváme ji asi 3 cm na zemí a ihned spotřebujeme.

Čím se hnojí pažitka : Pažitka. Hnojení venku roustoucí pažitky je vhodné na podzim, kdy kolem trsů můžeme posypat orgarnické hnojivo či kompost a mulč (tepelná ochrana). Přes zimu a zjara zesílí a bude tvořit velké trsy s tmavě zelenými listy. Častější hnojení pažitky není potřeba.

Pažitka čínská Neko – Allium tuberosum – semena – 20 ks

Jedná se o rostlinu bujného růstu, která dosahuje výšky okolo 30 cm. V kuchyni lze využít všechny její části. Rostlina je mrazuvzdorná.

Léčivé účinky

Je známo, že podporuje trávení, usnadňuje žaludeční nevolnost a zabraňuje špatnému dechu. Má diuretický účinek, který snížuje vysoký krevní tlak. Pažitka dále posiluje kosti, mírní zažívací potíže a má přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou eliminovat širokou škálu bakterií.

Jak často stříhat pažitku

Jak stříhat pažitku

Střih můžeme provádět prakticky kdykoliv během celého roku. Pro sklizeň natě není dobré používat nůžky. Ty by mohly listy poškodit a řez by nebyl úplně rovný. Využijte raději dobře naostřený nůž, kterým trsy seřízněte.Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.Je známo, že podporuje trávení, usnadňuje žaludeční nevolnost a zabraňuje špatnému dechu. Má diuretický účinek, který snížuje vysoký krevní tlak. Pažitka dále posiluje kosti, mírní zažívací potíže a má přirozené antibakteriální vlastnosti, které mohou eliminovat širokou škálu bakterií.

Jak ji poznáme

Pro začátečníky mám popis – pažitka je už z dálky znatelně tmavší než okolní tráva, roste v trsech, má úzké a duté stonky, někdy bývají nahoře zatočené. Když utrhnete a přičichnete, budete hned vědět, že jste našli, co jste hledali. Pažitkové aroma ji prozradí.

Proč jíst pažitku : Pažitka obsahuje velké množství bílkovin, vitamín C, vitamín B2 s spoustu minerálů – např. vápník, sodík, železo a fosfor. Pažitka podporuje dobré trávení (výborně podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv), má protizánětlivé účinky a chrání proti plísním. Je účinná proti střevním parazitům.

Jak se správně stříhá pažitka : Možná by nás lákalo stříhat pažitku nůžkami, ale to bychom neudělali dobře. Lepší službu nám poskytne ostrý nůž, který stébla v místě řezu nezhněte. Listy seřezáváme tak, aby zbyly několikacentimetrové části. Pokud bychom totiž jich nechali příliš dlouhou část, zbytek listu částečně zaschne a už nebude tak jemný.

Čím hnojit květiny

V první řadě můžete vybírat z hnojiv kapalných, gelových, tyčinkových a z tekutých výživ. Dále je potřeba zohlednit druh rostlin, pořídit totiž můžete hnojivo na zelené rostliny, na kvetoucí, speciální hnojivo na bonsaje, palmy, orchideje a mnoho dalších. Dále je možné volit hnojiva takzvaně chemická, nebo přírodní.

Tekuté hnojivo můžete také vyrobit smícháním kávy s vodou (v malém množství) a ponecháním louhovat přes noc. Směsí pak můžete rostlinu zalít. Pokud vám v kávovaru zbyla nějaká káva a máte některou z těchto acidofilních rostlin, můžete ji aplikovat přímo a velmi dobře ji zředit vodou.Odkud pažitka původně pochází Svůj původ má pažitka ve střední Asii. Ale již od středověku se pažitka pěstuje i v Evropě. Rovněž roste v Asii a Severní Americe.

Co s pažitkou : Nejlépe se pažitka uplatní v čerstvém stavu. Drobně nakrájená ozdobí a ochutí uvařené přílohy, polévky, omáčky teplé i studené, vaječné pokrmy, pomazánky ze sýrů a tvarohu, zeleninové saláty, majonézy, bylinková másla apod. Větší množství pažitky chuťově nahradí česnek těm, kdo ho nesnášejí.