Proč krystalizuje med?
Zda-li si med udrží svou formu a spadne na dno jako celek, je to pravý med. Můžete taky smíchat med s malým množstvím vody a dvěma či třemi kapkami octa. Pokud se objeví pěna, jedná se o nekvalitní med. V případě, že po otevření sklenice s medem na povrchu objevíte pěnu, to nevadí.Krystalizace medu, někdy nazývaná také zcukernatění, je proces, při kterém se med mění z tekutého stavu na pevný nebo polotuhý. Tento proces je způsoben přítomností glukózy v medu, která má tendenci krystalizovat.Sklenici s medem postavte do hrnce na složenou utěrku a kolem nalijete vodu. Pomalu med zahřívejte na teplotu nepřesahující 45-50 °C. Právě toto rozmezí je hranicí, kdy si med ještě zachovává celou svou biologickou hodnotu.

Proč je řídký med : Za jak dlouho ke zcukernatění dojde To, jak rychle který med zkrystalizuje je dáno poměrem fruktózy, glukózy a sacharózy, které med obsahuje. Jednoduše řečeno, že čím více fruktózy med obsahuje, tím rychleji krystalizuje.

Který med je nejzdravější

Podle zkušeného učitele včelařství Evžena Báchora je zdravější světlý květový med. Medovicové tmavé lesní medy netuhnou, proto si lidé myslí, že jsou kvalitnější. Ale jsou hůře stravitelné, protože obsahují vysoké procento minerálních látek. Pro regeneraci lidského organismu je ideální květový med luční.

Jak poznat zkvašený med : Důležitější je, aby se med nabíral ze sklenice vždy jen čistou lžičkou a neměla by se do něj dostat voda, jinak by mohl zkvasit, " varuje Lukáš Pleva. Zkvašený med poznáte snadno podle typického zkvašeného zápachu, který ze sklenice ucítíte po otevření.

Obsahují pylová zrna rostlin, na nichž včely sbírají nektar a tím obohacují med o významné látky přírodního charakteru s povzbuzujícími účinky, jako jsou rostlinné hormony, éterické oleje či aromatické látky. Tmavou barvu lesního medu způsobují rostlinná barviva, obsažená v míze rostlin.

K poslednímu vytáčení medu dochází nejčastěji v červenci a ihned po vytočení medu je nutné včely zakrmit. V pozdním létě se pak nejedná o med květový, ale je ze smrku a modřínu. Z těchto stromů pochází melicitóza, kdy výsledkem je medovice.

Co delat s Krystalizovanym medem

Můžete je znovu rozehřát…

Ne více, než 50 °C! Teplota při rozehřívání nesmí přesáhnout 40-50 stupňů Celsia – aby se nezničily cenné enzymy a další látky v medu obsažené. Lze tak učinit ve vodní lázni nebo teplým vzduchem. Pokud funguje ústřední topení, stačí na něj sklenici s medem postavit a za den či dva je hotovo.Stále oblíbenější světlý květový med často brzy krystalizuje neboli cukernatí, pokud není našlehaný do konzistence pasty, která se nemění. Aby se ze zcukernatělého medu stal opět tekoucí, stačí ho prohřát v přiměřeně teplé vodní lázni. Mikrovlnnou troubu nepoužívejte, můžete zničit v medu obsažené cenné látky.Do nádoby nalijte malé množství medu a ponořte do ní kousek chleba. Nechte působit 10 minut. Pokud je med pravý, chléb ztvrdne, pokud ne, rozmočí se.

Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.

Co dělá med v těle : Měď se účastní mnoha pochodů těla, často společně se zinkem. Kromě energetického metabolismu se podílí na normálním stavu pojivových tkání a normální činnosti nervového systému. Dále spolupracuje s železem při krvetvorbě a je důležitá pro správnou funkci imunitního systému.

Jak dlouho vydrží med : Med je prostě unikátní po všech stránkách, při správném skladování totiž vydrží být stále stejně dobrý i několik let! Obecně u medu platí, že čím vyšší teplota skladování – tím nižší trvanlivost. Například při teplotě 10 stupňů celsia lze med uchovávat až 34 let!

Proč je bílý med

Krystalizace medu je známka kvality – pravda

Pokud nám med krystalizuje, je to známka toho, že v něm probíhá přirozený proces a nebylo s ním nešetrně manipulováno, případně nebyly přidány žádné další příměsi. Za jak dlouho začne med krystalizovat, záleží na vzájemném poměru obsažených cukrů glukózy a fruktózy.

FAKT: Med se může zkazit

Pokud je tento včelí produkt uchováván na tmavém místě ve sklenici, lze jej bez problémů spotřebovat během několika let. Jeho trvanlivost může být až několik desítek let, ale pouze pokud je skladován za přísných podmínek.Podle GOST má med trvanlivost 2 roky. Právě v tomto období si zachovává své původní vlastnosti. Nezbytnou podmínkou skladování je, že nádoba je utěsněná. Med lze skladovat v otevřené nádobě nejdéle 8 měsíců.

Proč se med nikdy nezkazí : Archeologové často nacházejí dokonale zachovalý a stále jedlý med starý tisíce let například v egyptských hrobkách. Tajemství dlouhověkosti medu tkví především v jeho chemickém složení. Obsažené cukry jsou hygroskopické, což znamená, že absorbují vzdušnou vlhkost.