Můžete použít hnojivo s vysokým obsahem dusíku, aby podpořilo růst listů a vývoj kořenů. Vhodná jsou přírodní organická hnojiva, jako je kompost nebo Hnojík. 2. Vysévejte semena, nebo sázejte sazenice: Kopr vonný se obvykle pěstuje ze semen, která se sází do půdy přibližně 1 cm hluboko.Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina. Vyhovují mu hlinité, dobře propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké, zamokřené a kamenité. Kopr si libuje na světlém slunečném místě, přílišné sucho, chlad a mokro mu vadí.Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, ani suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlor. Vyžaduje včasný výsev do řádků 20 až 25 centimetrů vzdálených.
Co léčí kopr : Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.
Co odpuzuje kopr
Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence.
Na co je zdravy kopr : Tato bylinka působí i protizánětlivě a má čisticí účinky, a to jak na střeva, tak i na močové cesty a ledviny. Pomáhá při nespavosti, bolesti hlavy a psychickém vypětí. Při pravidelné konzumaci posiluje imunitu, takže se doporučuje i jako prevence infekčních nemocí.
Kopr se pěstuje jako jednoletka, které se nejlépe daří v propustné půdě, musí mít ale dostatečnou zálivku. Silné aroma podpoří dostatek slunečních paprsků, stanoviště vybereme tedy slunné. Vyšší odrůdy kopru (jsou i přes metr vysoké) potřebují závětrné místo, nebo oporu, lodyhy jsou poměrně křehké a vítr by je polámal.
Stonky kopru pomáhají při trávení a zmírnění trávicích potíží, jako jsou nadýmání či křeče nebo při nechutenství. Stonky kopru jsou vhodné pro králíky, morčata, křečky a další hlodavce. Jsou bohaté na surovou vlákninu, která je pro králíky a hlodavce velmi důležitá.
Co s květy kopru
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, ke kořenové zelenině, k zelí, květáku a okurkám. Listy, květy i semena se používají do láků při nakládání zeleniny. Vynikající je z něj i ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka kvůli výraznější chuti.