Proč kýchání?
Jmenovitě se jedná o volně prodejný levocetirizin (Xyzal) případně cetirizin (Zyrtec) či loratadin (Claritine), které lze dle odezvy na terapii doplnit o nosní sprej azelastin (Allergodil) či levocabastin (Livostin).Mozek vzápětí zajistí, aby se svaly hrudníku a krku prudce stáhly. Oči se zavřou (všimněte si, že kýchnout s otevřenýma očima nedokážete) a jazyk se pevně opře o horní patro. Právě prudká kontrakce svalů dodá kýchnutí energii a sílu, která vyčistí vaši nosní dutinu. Všechno se děje mimovolně a automaticky.Ve středověku lidé kýchání považovali za potvrzení pravdivosti vyřčených slov. Proto jej dodnes doprovázíme slovy „je to pravda“. Ve starověkém Řecku a Římě lidé z kýchání dokonce věštili. A kde se vzala nejrozšířenější odpověď na kýchnutí – „na zdraví“

Proč Nezadržovat kýchání : Zadržovat kašel nebo kýchnutí není podle lékařů dobrý nápad… Při kýchnutí dochází ke kontrakci mnoha různých svalů a svalových skupin v celém těle, především hrudníku, krku a obličeje. Proto je následek zmíněného reflexu tak silný.

Co způsobuje časté kýchání

Často se jedná o alergeny jako je pyl, zvířecí srst nebo roztoči. Kromě alergických reakcí může být kýchání vyvoláno také: infekcemi horních cest dýchacích (například běžnou rýmou nebo chřipkou) chladným vzduchem.

Proč dochází ke kýchnutí : Když tato látka podráždí nervové buňky v nose, odešlou se do mozku signály ke kýchnutí. Následuje mohutný nádech s prudkým výdechem, čímž se nosní dutina většinou uvolní. Kýchání nejčastěji vyvolávají prach, pyl, viry a bakterie, ale někdy stačí i chladný vítr nebo náhlá změna teploty.

Co je kýchání Kýchání je reflexní výdech vzduchu z plic, který je většinou vyvolán podrážděním nosní sliznice. Tento rychlý výdech vzduchu má za úkol vyčistit dýchací cesty od dráždivých látek, jako jsou prach, pyl nebo jiné cizí částice.

Kýchnutí či zakašlání nás většinou přepadne v situaci, kdy nemáme po ruce vodu s mýdlem. Lepším řešením je kýchnout si či zakašlat do jednorázového papírového kapesníčku. Pokud ani ten nemáme v této chvíli u sebe, zakašlejte raději do ohybu loktu a do hřbetu ruky v oblasti mezi zápěstím a loktem.

Co říct Když někdo kýchne

"pozdravuj pánbůh" v češtině, "bless you" v angličtině nebo "gesundheit" v němčině, rozšířilo. Podobně jako jiné nevysvětlené projevy i kýchnutí bylo vykládáno jako působení nadpřirozených sil. Už ve starověku lidé věřili, že při kýchání můžete ztratit svou duši, nebo vás ovládne ďábel.Prevence kýchání zahrnuje především vyhýbání se známým alergenům, udržování čistoty v domácnosti, pravidelné vysávání a pravidelné mytí rukou k redukci rizika infekcí.To může být způsobeno alergeny, jako je pyl, prach, zvířecí srst nebo roztoči. Kromě alergických reakcí může být kýchání vyvoláno také chladným vzduchem, ostrými pachy, infekcemi horních cest dýchacích (například běžnou rýmou nebo chřipkou), nebo dokonce slunečním světlem u některých lidí.

Co je kýchání Kýchání je reflexní výdech vzduchu z plic, který je většinou vyvolán podrážděním nosní sliznice. Tento rychlý výdech vzduchu má za úkol vyčistit dýchací cesty od dráždivých látek, jako jsou prach, pyl nebo jiné cizí částice.

Jaká je rychlost při kýchnutí : Rychlost kýchnutí je až 160 km za hodinu, dostane se do vzdálenosti 7,5 metru a do vzduchu vypustí až 40 tisíc aerosolových kapiček. Možnosti poranění ovlivňuje jednak to, jak velké je nadechnutí a tlak, a také jak pevné jsou stěny všech okolních orgánů.

Proč člověk kýchá : Příčiny kýchání

Tento rychlý výdech vzduchu má za úkol vyčistit dýchací cesty od dráždivých látek a cizích částic. Často se jedná o alergeny jako je pyl, zvířecí srst nebo roztoči. Kromě alergických reakcí může být kýchání vyvoláno také: infekcemi horních cest dýchacích (například běžnou rýmou nebo chřipkou)

Proč se říká Nazdraví

Svůj původ to má v minulosti, kdy si lidé kýchání vykládali jako působení nadpřirozených sil. Věřili totiž, že když člověk kýchne, vyletí z něj duše. Přání "na zdraví nebo "pomáhej pánbůh" pak měli duši ochránit a navrátit ji zpátky do těla.

Při prvních náznacích ucpávání nosní dutiny je vhodné použít solný nosní sprej, který zpomalí další projevy. Pomáhá také teplá sprcha, vlhké teplo lépe zprůchodní ucpané dutiny. Případně zkuste nastrouhat dvě lžíce křenu a přidejte lžíci medu. Po této "dobrotě" se vám prý rýma spolehlivě spustí a půjde i lépe smrkat.Příčiny kýchání

To může být způsobeno alergeny, jako je pyl, prach, zvířecí srst nebo roztoči. Kromě alergických reakcí může být kýchání vyvoláno také chladným vzduchem, ostrými pachy, infekcemi horních cest dýchacích (například běžnou rýmou nebo chřipkou), nebo dokonce slunečním světlem u některých lidí.

Proč se říká čin čin : Ve Francii či frankofonní Kanadě se můžete setkat i s výrazem „čin čin“, což má evokovat zvuk cinknutí.