Proč karlovarský knedlík?
Protože podrobnosti o tom kdo přesně ho vymyslel a proslavil, nejsou dodnes jasné ani historikům. Jisté ale je, že z celé velké knedlíkové rodiny patří karlovarský knedlík k těm nejmladším zástupcům. Už dávno před ním si lidé pochutnávali na knedlících z brambor nebo z mouky. A vůbec nejstarší byly knedlíky masové.Jaká jídla se nejlépe hodí ke karlovarskému knedlíku Karlovarský knedlík je skvělý například k pečenému masu. Bude vám ladit s pečenou kachnou nebo s pečeným vepřovým bůčkem.Knedlíky mají ze zákona trvanlivost 5 dní od výroby, jsou tedy dodávány s trvanlivostí do soboty. Vydrží však déle, případně je můžete zamrazit.

Jak poznám že je knedlík hotový : Knedlíky vkládejte do osolené vroucí vody a vařte asi 15 minut. Voda by se měla vařit, ale ne moc prudce, aby se knedlíky nerozbily. Že jsou hotové, poznáte podle toho, že vyplavou na hladinu. Nezapomeňte na zelí – v průběhu práce jej párkrát promíchejte.

Z jaké země pochází knedlík

Archeologové objevili i důkazy, že knedlíky byly konzumovány už v Číně během dynastie Tang. Asi první recept na knedlíky se objevil v římském kuchařském rukopise, který byl patrně napsán kolem roku 400 n.l. Patrně první zmínka o přípravě houskových knedlíků je z 7. století.

Jak vzniklo slovo knedlík : Jeho název pochází z německého slova „knödel“, které původně označovalo smažené masové kuličky s máčenou houskou. Později se knedlík začal připravovat z mouky a vařil se ve vodě.

Příprava karlovarského knedlíku je velmi jednoduchá. Základem jsou staré bílé rohlíky nebo housky. Patří do něj také hrubá mouka, mléko, vejce, sůl, muškátový oříšek a čerstvá nať z petrželky. Někteří kuchaři připravují knedlíky na páře, nicméně hravě to zvládnete i ve vroucí vodě.

Další z příloh, které se skvěle hodí k pečené kachně i huse jsou špekové knedlíky. Špekové knedlíky jsou totiž báječným partnerem kysaného zelí a špenátu, které se k pečené kachně podávají. Jejich příprava není vůbec složitá. Jen na rozdíl od běžných knedlíků se nevaří jako váleček, ale samostatně jako koule.

Jak dlouho vydrží karlovarský knedlík v lednici

Trvanlivost je cca 5 dní za předpokladu, že jsou knedlíky trvale v chladu od 4 do 8-mi stupňů.Po uvaření je nejprve nakrájíme na plátky. Hned po vychladnutí je uložíme do mrazničky – nejlépe v mikrotenových sáčcích a rozdělené na porce, které naráz spotřebujeme. Více plátků knedlíků, které zmrazíme pohromadě, se špatně rozděluje.Těsto na knedlíky musí být dostatečně nakynuté, aby při vaření příliš nezvětšily svůj objem, to je hlavní příčina praskání. Po vytvarování šišek necháme knedlíky pod čistou utěrkou odpočívat alespoň půl hodiny.

Kynuté knedlíky – ideální je mouka hrubá, díky které se knedlíky ve vodě nerozpadnou. Kynuté koláče a buchty – polohrubá mouka s vysokým obsahem lepku se postará o správné nakynutí těsta. Piškoty, muffiny, perníky a lehké dezerty – hladká mouka, která zjemní jejich konzistenci.

Kdo vymyslel knedlíky : Archeologové objevili i důkazy, že knedlíky byly konzumovány už v Číně během dynastie Tang. Asi první recept na knedlíky se objevil v římském kuchařském rukopise, který byl patrně napsán kolem roku 400 n.l. Patrně první zmínka o přípravě houskových knedlíků je z 7. století.

Odkud je knedlík : Pořádně nakynutá historie

Jeho název pochází z německého slova „knödel“, které původně označovalo smažené masové kuličky s máčenou houskou. Později se knedlík začal připravovat z mouky a vařil se ve vodě. Na svědomí jej má prý vojenský kuchař, kterému za války pobořili pec.

Jaké jsou druhy knedlíku

Druhy knedlíků

  • jáhlový (jáhly, sůl, bezlepková mouka), vhodný pro dietu.
  • houskový (mouka, rohlík, vejce, sůl, voda nebo sodovka), běžná příloha k masu.
  • kynutý kvasnicový (mouka, mléko, vejce, kvasnice)
  • houskový kynutý práškem (mouka, rohlík,žloutek, mléko, prášek do pečiva, sůl)


Knedlíky ponořte do vařící vody a vařte 10 minut, pak je obraťte a vařte dalších 10 minut. Knedlíky vyndejte z vody, vybalte a hned nakrájejte nití na plátky.Do těsta na chlupaté knedlíky dáme hladkou nebo hrubo mouku, to záleží na vaší chuti. Z hladké mouky budou tužší, z hrubé nadýchnutější. Brambory použijeme varný typ BC nebo C.

Co podávat ke kachně : Pečená kachna patří k tradičním pokrmům české kuchyně, které naše babičky i prababičky připravovaly především ke slavnostnějším příležitostem. Obvykle se podává s červeným nebo bílým zelím a bramborovým, případně houskovým knedlíkem.