Proč jíst tvarůžky?
Olomoucké tvarůžky přinášejí tělu kvalitní plnohodnotné bílkoviny, jen málo sacharidů a minimum tuku. Z minerálních látek stojí za zmínku především značný obsah vápníku. Nízká energetická hodnota umožňuje zařadit olomoucké tvarůžky do diety redukční i diabetické.Dobře uleželé tvarůžky jsou dobré samy o sobě, jen tak s chlebem. Ale dá se s nimi v kuchyni krásně kouzlit – můžete je nakládat, smažit, péct, přidat do pečiva, udělat z nich tatarák, knedlíčky do polévky, zkrátka je to univerzální surovina.Obsahují plnohodnotné bílkoviny a velmi cenný je vysoký obsah dobře využitelného vápníku, sýry obsahují i další minerální látky (zinek, hořčík, jod) a vitaminy (A, D, E, B). Nevýhodou některých sýrů je vysoký obsah tuku a soli. Tvarůžky jsou odtučněným sýrem zrajícím pod mazem.

Jak smažit tvarůžky aby Nevytekly : Kolečko tvarůžku vložíme vždy mezi plátky uheráku a dobře k sobě přitlačíme. Obalíme v mouce, vajíčku a strouhance (2x, aby tvarůžky nevytekly). Smažíme v oleji.

Jak jíst tvarůžky

S tvarůžky se dá v kuchyni náramně kouzlit. Dají se smažit či zapékat, výborně chutnají ve slaných koláčích, případně jako náhražka tučných sýrů při vaření. A dají se z nich dělat i dezerty.

Kolik tuku mají tvarůžky : Výživové hodnoty

Běžné hodnoty ve 100 g výrobku:
Energie 541 kJ/ 127 kcal
Tuky 0,5 g
z toho nasycené mastné kyseliny 0,3 g
Sacharidy 2,6 g

Jak poznáme zkažený sýr

Žluté, nazelenalé a šedé flíčky na povrchu sýra znamenají cizí, nikoliv ušlechtilou plíseň. Takových sýrů se radši vyvarujeme a vyhodíme je. Vazký povrch sýrů je typický pro tvarůžky a romadúr, nikoliv pro jiné druhy sýrů (Niva, Hermelín), pro které kluzký povrch znamená, že už nejsou k jídlu.

Syrečky necháme takto zrát zhruba 4 dny – to se vyhladí jejich povrch, jsou tuhší, nejsou příliš měkké na omak, ale nejsou nijak zásadně žluté, prostě bílé tvarůžky, konzistentnější než ty, které jsme před čtyřmi dny dávali na prkénko.

Proč tvarůžky smrdí

Nejvíce zapáchající sýry jako romadúr, limburský sýr nebo olomoucké syrečky vděčí za příznačný odér právě zmíněné bakterii. Brevibacterium linens vytváří charakteristický mazlavý povlak, pod kterým sýr postupně dozrává. Zapáchající bakterie se množí zejména v teplém a vlhkém prostředí.Zralé sýry můžete zkusit už po třech dnech, naložené sýry obecně chutnají nejlépe po týdnu. V lednici ale vydrží až tři měsíce.