Proč jíst ovesné vločky?
Ať už ovesné vločky uvaříte s mlékem, zalijete horkou vodou nebo si uvaříte neslazenou instantní ovesnou kaši, máte skvělý základ pro snídani, případně větší svačinu. Můžete také porušit tradici snídaňových ovesných kaší a vychutnat si ovesné vločky k večeři, například jako výživné potréninkové jídlo.Jsou ideální volbou pro aktivní lidi a sportovce. Dobré trávení: Jelikož obsahují vysoký podíl vlákniny, napomáhají čištění střeva a rychlejšímu trávení. Pro zdravý imunitní systém: Věděli jste, že ovesné vločky obsahují množství antioxidantů Ty nás chrání před volnými radikály a zpomalují proces stárnutí.Kaše je pak krémovější. Množství ovesných vloček závisí na každém jednotlivci, ideální porce pro ženy se pohybuje okolo 50 – 70 gramů, pro muže 80 gramů a více.

Kdo by neměl jíst ovesné vločky : Ovesné vločky mají nízký glykemický index IG= 40. Jsou skvělým zdrojem bílkovin a vlákniny beta-glukanu. Sníží hladinu cukru v krvi. Proto jsou doporučovány lidem trpícím cukrovkou typu 2 a inzulínovou rezistencí.

Kdy jíst ovesné vločky

Ovesné vločky se nejčastěji do jídelníčku zařazují jako snídaně. Snídáním ovesných vloček získá Vaše tělo dostatek potřebné energie, protože ovesné vločky obsahují velké množství komplexních sacharidů. Jejich příprava je velice snadná a časově nenáročná.

Jak připravit ovesné vločky k snídani : Nejprve si vezměte hrnek a do něj vmíchejte 25 g ovesných vloček a 100 ml mléka. Poté směs dejte do mikrovlnné trouby a nechte ji na nejvyšším výkonu 5 minut ohřívat. Když je směs hotová, přidejte do ní lžíci medu, špetku skořice a promíchejte. V tuto chvíli můžete přidat jakékoliv ovoce, které máte po ruce.

Jsou cenným zdrojem celé řady živin – především bílkovin, nenasycených mastných kyselin, vitaminů B1 a B6, vápníku i železa. Snadno je strávíme a díky lehce rozpustné vláknině se po takovém pokrmu cítíme dlouho sytí. Kromě toho vláknina reguluje cholesterol, a tak vločky pomáhají snižovat krevní tlak.

Smíchejte ovesné vločky a vodu nebo mléko do zavařovací sklenice nebo skleněného hrníčku, uzavřete nebo přikryjte víčkem a nechte přes noc (nebo alespoň několik hodin) v lednici. Klidně si k nim ráno přidejte čerstvé ovoce, svou oblíbenou polevu nebo si vychutnejte ovesné vločky jen tak.

Kdy nejlépe jíst ovesnou kaši

Ovesné vločky se nejčastěji do jídelníčku zařazují jako snídaně. Snídáním ovesných vloček získá Vaše tělo dostatek potřebné energie, protože ovesné vločky obsahují velké množství komplexních sacharidů. Jejich příprava je velice snadná a časově nenáročná.Vtip je v tom, že vločky a semínka se pouze namáčejí. Přes noc v tekutině nabobtnají, trochu fermentují a ještě více znásobí své pozitivní vlastnosti. Navíc si tuhle dobrotu v klidu připravíte večer a ráno jen naservírujete.U žen by se tedy denní dávka měla pohybovat mezi 30-40 g, u mužů mezi 40-50 g. Tajný tip: Někteří lidé hůře snášejí ,,sladké snídaně” a to i tehdy, kdy se jedná například o kaši z ovesných vloček.

Správný postup na fermentované vločky

Kefír je proto nejvhodnější volba pro přípravu fermentovaných vloček. Vločky fermentujeme nejméně 4 hodiny, ideálně však přes noc. Vše smícháme a necháme přes noc na kuchyňské lince. Ráno přidejte ovoce a další suroviny dle chuti.