Proč jsou antibiotika na předpis?
Na lékařský předpis (na recept) jsou vázána léčiva vysoce účinná, jejichž výdej je omezen na konkrétního pacienta. Pacient musí být dostatečně poučen o správném užívání léku na předpis tak, aby se předešlo zbytečným nežádoucím účinkům a poškození zdraví pacienta.Léčba antibiotiky připadá v úvahu až tehdy, když si tělo dlouho s virovým zánětem nedokáže poradit a k zánětu se připojí i bakteriální infekce. Člověk to pozná tak, že se jeho stav stále nelepší, naopak se spíše horší a vodnatou či hlenovitou sekreci z dutin nahradí hnisavá.Když berete antibiotika

Zapomeňte na alkohol, to byste si játra pořádně zatížili! Také se doporučuje při léčbě antibiotiky snížit příjem mléka a mléčných výrobků, jako i minerálek. Vápník, ale i hořčík či železo snižují účinek antibiotik. Též se vyhýbejte grepfruitu a slunci kvůli možné alergii.

Co když si zapomenu dát antibiotika : Pokud si zapomenete vzít svou dávku léčiva včas, vezměte si ji ihned, jak si vzpomenete a pokračujte pak dále ve správném intervalu. Vzpomenete-li si až když máte brát další dávku, nezdvojujte ji. Nenasazujte si antibiotika sami bez konzultace s lékařem.

Co se stane kdyz si dám prosly lék

U léků s prošlou dobou použitelnosti již není výrobcem zaručena jejich bezpečnost, kvalita ani účinnost. Ke ztrátě účinnosti nedojde ihned po datu expirace, ale léky rozhodně nedoporučujeme používat.

Proč nejíst prošlé léky : léky po uplynutí doby expirace není možno bez rizika užívat. Po uplynutí doby expirace může dojít k degradaci účinné látky, či látek pomocných.

Pokud je hladina proteinu v krvi nízká, jde o virové onemocnění, a antibiotika proto zabírat nebudou. Pokud vyjde naopak vysoký výsledek, pacient trpí bakteriální infekcí, u které je vhodné tyto léky nasadit. Podobné testy jsou podle dalšího praktického lékaře Jana Jelínka k dostání také volně v lékárnách.

Bakteriální infekce, které můžeme léčit antibiotiky:

  • Angína.
  • Spála.
  • Tuberkulóza.
  • Meningitida.
  • Černý kašel.
  • Tetanus.
  • Břišní tyfus.
  • Lymská borelióza.

Co nekombinovat s antibiotiky

Pozor je třeba dát i při užívání železa či hořčíku, které mají stejný účinek jako vápník. Tyto minerály, včetně vápníku, není proto vhodné kombinovat s antibiotiky.VEDLEJŠÍ ÚČINKY ANTIBIOTIK

Při a po léčbě antibiotiky nás často zastihnou vedlejší účinky jako je nadýmání, zvracení, zácpa, nevolnost, nechutenství, alergické reakce, bolesti hlavy, ale třeba i gynekologické problémy. Tyto, ale i mnoho dalších příznaků, zná každý z nás, kdo antibiotika někdy užíval.V Česku se ale začaly prodávat CRP testy, které mohou být prvním vodítkem, zda antibiotika pacient opravu potřebuje. Jednoduché vyšetření z kapky krve ukáže, jestli je infekce způsobená bakteriemi, nebo viry.

Pro léky ve formě kapek platí přísné pravidlo – neměli byste je používat nikdy déle než čtyři týdny od jejich otevření, jinak se můžou v tekutině usídlit choroboplodné zárodky a rychle se množit.

Jak dlouho vydrží léky v těle : úplná eliminace z organismu bohužel nelze říct přesně. Vždy záleží na stavu organismu, jednotlivých orgánů a dalších přidružených faktorech. Dle běžného výpočtu lze ale říct, že ve Vašem případě by mohl být lék zcela vyloučen po 8-9 dnech.

Co se dělá s Proslymi léky : Prošlé léky jsou odváženy do spalovny, kde se likvidují i s kontejnery za vysokých teplot a s kontrolou emisí. Léky přineste ideálně v původním balení. Prázdné lahvičky, krabičky ani blistry nosit nemusíte, můžete je vyhodit běžným způsobem. Prošlé léky nepatří do koše.

Proč nebrat antibiotika

Zbytečné nebo nesprávné užívání antibiotik může způsobit, že bakterie získají odolnost proti antibiotikům. To je zdravotní riziko nejen pro osobu, která antibiotika nevhodně užívala, ale také pro kohokoliv dalšího, kdo se může touto odolnou bakterií následně nakazit.

Antibiotika účinkují tak, že tlumí růst a množení mikroorganismů (bakteriostatická antibiotika) nebo je přímo usmrcují (baktericidní antibiotika). Antibiotika bohužel nerozlišují jestli jde o bakterie způsobující naše onemocnění, nebo o užitečné bakterie, které tvoří například tolik důležitou střevní mikroflóru.Antibiotika jsou léky, které zásadně změnily léčbu infekčních nemocí. Mezi jejich běžné příčiny patří bakterie nebo viry. Zjednodušeně řečeno antibiotika mají smysl v případě infekce bakteriálního původu, což rozhodně není chřipka nebo běžná nemoc z nachlazení, kterou si zkrátka musíme jen „vyležet“ bez antibiotik.

Jak dlouho se nesmí pít po antibiotikách : Obecně se radí počkat ještě 24 hodin po konzumaci poslední tabletky antibiotik. Pokud mermomocí chcete mít v ústech chuť alkoholu a přitom si být jistí, že nic alkoholického nepijete, dejte si třeba nealko přísady.