Proč je smažený květák hořký?
Hořký květák

A víte proč Příčin může být více. Koupili jste hořký květák Stává se to zejména mimo sezónu (proto se nákupu květáku v období od listopadu do dubna raději vyhněte), nebo u úrody, která byla vystavená přílišnému slunci, nedostatečné zálivce či pomalu rostla.Květák očistíme a rozebereme na jednotlivé růžičky. Větší hrnec silněji osolené vody přivedeme k varu a květák v něm asi 5 minut povaříme. Poté jej scedíme a osušíme. Do tří samostatných misek si dáme mouku, rozšlehané vejce a strouhanku.Předvařený květák sceďte a nechte vychladnout. Potom ho obalte v trojobalu. V hladké mouce smíchané s mletým kmínem, pak v rozšlehaných vejcích se špetkou soli a nakonec ve strouhance. Takto obalený květák smažte ve vyšší vrstvě rozehřátého oleje ze všech stran dozlatova.

Jak správně obalit květák : Květák nakrájejte na jednotlivé růžičky, vložte do hrnce a umyjte je. Následně květák uvařte v osolené vodě do poloměkka. Uvařený květák sceďte, ochlaďte studenou vodou a nechte okapat. Vychladlé růžičky květáku obalujte nejprve v mouce, pak ve vajíčku, následně ve strouhance.

Kdy už nejíst květák

KVĚTÁK. Když naleznete na květákové hlavě hnědé fleky, už je nejvyšší čas květák zpracovat. Pokud se vám však zdá oslizlý, nedoporučuje se konzumovat vůbec. Květák skladujeme v kuse v potravinovém sáčku.

Proč žloutne květák : Příčinou je nadbytek slunečního záření, který způsobuje zvýšenou tvorbu pigmentů. Základní preventivní ochranou je přehrnutí vnějších listů přes růžici (při dosažení průměru 8 cm) a svázání gumovou páskou nebo měkkým motouzem, nebo zakrytí růžice přelomeným listem.

Postup přípravy

Obalené růžičky položíme do děrovaného koše horkovzdušné fritézy a mašlovačkou (nebo pomocí rozprašovače) opatrně naneseme trochu oleje. Ještě malinko osolíme a koš zasuneme do přístroje. Teplotu nastavíme na 175 °C a časovač na 10 minut.

Pomoci si můžeme velmi snadno právě sáčkem (samozřejmě určeným na potraviny). Prostě do něj nasypeme mouku určenou na obalování, pak přidáme část potravin určených k obalování. Otvor uzavřeme rukou a vše opatrně protřepeme. Mouka se bleskurychle dostane i do špatně dostupných míst.

Na co je zdravý květák

Květák je nízkokalorická zelenina, která vás díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Je bohatý na vitaminy a minerály – vitamin C, vitamin K, kyselinu listovou a také draslík, vápník a hořčík. Tmavší druhy květáku mají ještě vyšší obsah vitaminů a minerálů.Možná rizika užívání brokolice:

Mohla by zesílit účinek léků a zvýšit riziko mrtvice. Konzumace více než dvou hrnků brokolice denně může zvýšit riziko tvorby ledvinových kamenů.KVĚTÁK. Když naleznete na květákové hlavě hnědé fleky, už je nejvyšší čas květák zpracovat. Pokud se vám však zdá oslizlý, nedoporučuje se konzumovat vůbec. Květák skladujeme v kuse v potravinovém sáčku.

Květák je pěstitelsky náročnou zeleninou, jelikož potřebuje čerstvě vyhnojenou půdu a velké množství vody. Ideální je pro něj slunné stanoviště. Před výsadbou do půdy zapravte až 5 l vyzrálého kompostu na 1 metr čtvereční, případně i trochu vápna.

Proč horkovzdušnou fritézu : Oproti klasickým fritézám, ve kterých se pokrmy připravují v olejové lázni, horkovzdušné fritézy pracují s proudícím vzduchem, který je zvlhčen jen malým množství oleje nebo tuku. Horký vzduch ve fritéze pravidelně cirkuluje, nepřepaluje se a díky chytrým konstrukcím fritéz nepřipaluje ani připravované pokrmy.

Jak udělat maso v horkovzdušné fritéze : Vezměte si steaky připravené z hovězího masa a z obou stran je nasolte a opepřete. Steaky vložte do horkovzdušné fritézy a připravujte při teplotě 200 °C po dobu cca 12 minut pro medium propečený steak. Přibližně v polovině doby steak otočte pro rovnoměrné propečení. Potřete bylinkovým máslem a můžete podávat.

Co se dá pouzit místo strouhanky

Když obalujete řízky a dojde vám strouhanka

Zachovejte klid a podívejte se do spíže. Určitě tam najdete kukuřičnou strouhanku, sezamové semínko nebo mandlovou mouku. A jestli ani jedno z toho doma nemáte, tak sáhněte po kukuřičných lupínkách, které jsou oblíbené jako lehká snídaně.

Dáme péct do trouby vyhřáté na 220 stupňů asi na 15 minut, pak květáky otočíme posolíme, opepříme, okořeníme majoránkou a zakápneme balzamikem. Dáme péct na dalších pět minut, potom posypeme parmazánem a necháme ještě pět minut dopéct. Podáváme s čerstvou bagetou.Bohužel tomu nejde nijak předejít, nadýmání se dá ale zmírnit tak, že budete květák jíst jen v malých porcích a po jídle si dopřejete šálek mátového čaje. Pomůže také tepelná úprava (syrový květák se může jíst, ale je hůře stravitelný než ten vařený) a přidání česneku, kmínu nebo sušeného mletého koriandru.

Jak jíst květák : Karfiol lze jíst syrový nebo vařený. Tmavě zelené vnější listy nejsou vhodné ke konzumaci, světlejší vnitřní listy lze vařit a dodat pokrmům jemnou chuť. Vaří se celý nebo rozebraný na růžičky v osolené vodě. Za tímto účelem odstraňte z květáku listy.