Proč je pro nás spánek důležitý?
Tělo potřebuje odpočinek

Lidské tělo jednoduše není stavěno na nepřetržitou fyzickou zátěž, proto musí část dne odpočívat. Mezi biology panuje shoda na tom, že spánek reguluje náš metabolismus, hormonální i imunitní systém. Je tedy zvlášť užitečný v době nemoci, kdy tělu dodává potřebný klid na vypořádání se s nákazou.NREM 4 (30 minut): Hluboký spánek je nejhlubší, nejsilnější a nejdelší ze všech fází. Kromě toho je také nejdůležitější, protože během něj dochází k regeneraci tkání, vylučování růstového hormonu, doplnění potřebné energie a přesunu informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti.Nejen mysl, ale i tělo nedostatkem spánku značně trpí. Dlouhodobá spánková deprivace tak významně zvyšuje riziko vážných chronických onemocnění. Jedná se například o kardiovaskulární potíže, hormonální nerovnováhu, cukrovku, vysoký krevní tlak, demenci, Alzheimerovu chorobu a další.

Na co je dobrý spánek : Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů. Dospělý člověk by měl spát přibližně 6 – 8 hodin denně. Až u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže.

Proč spát bez kalhotek

Spát bez kalhotek je rozhodně pohodlnější. Je to celkem pochopitelné, protože když celý den jste v upnutém oblečení, tak není větší úlevy, než když se kalhotek zbavíte. Jedním z důvodů, proč nespat v kalhotkách je i to, že by to mohlo zvyšovat riziko infekce. Někteří odborníci spaní bez kalhotek podporují.

Co se děje s člověkem v umělém spánku : Umělý spánek je tak častěji používaným výrazem, i když nejde o spánek v pravém slova smyslu. Člověk při něm neprochází obvyklými fázemi, jako při přirozeném usnutí. V umělém spánku jsou chráněny dosud nepoškozené tkáně a to, co je v těle zasaženo úrazem či nemocí, má lepší podmínky k regeneraci.

REM fáze spánku

REM (rapid eye movement) fáze je poslední a současně nejhlubší část spánku, kdy se nám zdají sny, součástí jsou také rychlé pohyby očí, zrychluje se dech a případné probuzení v této fázi zapříčiní, že pociťujeme únavu.

Čtvrtá fáze spánku představuje hluboký spánek, v němž je člověka velmi těžké probudit. Osoba, kterou byste v této fázi probudili, se může cítit dezorientovaná i několik minut. Tep i tělesná teplota klesají, dýchání je pomalé a pravidelné.

Jak dlouho clovek nemusi spát

Podle odborníků vydrží lidský organismus bez spánku po dobu osmi až desíti dnů. Lidé, kterým se to podařilo, netrpěli žádnými vážnými zdravotními důsledky, měli jen potíže s vnímáním a udržením pozornosti.Dlouhodobá spánková deprivace je obrovským rizikem, kdy hrozí vážná chronická onemocnění jako kardiovaskulární problémy, hormonální nerovnováha, cukrovka, nadváha, demence a mnoho dalších.Doporučená délka spánku dle věku:

Kategorie Věk Doporučená délka spánku
teenageři 14-17 let 8-10 hodin
mladší dospělí 18-25 let 7-9 hodin
dospělí 26-64 let 7-9 hodin
starší dospělí 65 let a více 7-8 hodin


Obecně platí, že nejkvalitnější spánek je do půlnoci, do této hodiny organismus regeneruje, nabírá síly. Od půlnoci se tělo a celý organismus začíná postupně probouzet a připravovat na nový den.

Proč nespat na břiše : Odborníci spánek na břiše nedoporučují

Znamená to, že jeho krční páteř je vytočená do jedné strany a dochází tak k jejímu zatěžování. I když člověk spící na břiše během spánku polohu hlavy mění, časem se to může projevit bolestmi krční páteře. Spánek na břiše se také nedoporučuje během těhotenství.

Co se stane kdyz spim s podprsenkou : Je spaní v podprsence bezpečné Můžeme říct, že rozhodně není nebezpečné. Pokud zvolíte správnou a vhodnou podprsenku na spaní pak není důvod se obávat zdravotních komplikací. Naopak ženám s větším poprsím, podprsenky na spaní mohou zabránit v pohybu ňader, který může být při spaní dost nepříjemný.

Jak dlouho může být člověk v umělém spánku

"U těžších poranění lze pacienty udržovat v umělém spánku až měsíce, pokud je dobře zajištěna péče o všechny životní funkce," řekl iDNES.cz primář Pavel Bočan z pražské Polikliniky Budějovická. Ale není umělý spánek jen udržování pacienta ve stejném kritickém stavu

Do umělého spánku vás doktoři uloží správně řízenou nitrožilní dávkou barbiturátů. Jedná se většinou o kombinaci analgetik a hypnotik, aby vám léky tlumily bolest a zároveň vyvolali amnézii. Tím se lékaři snaží eliminovat traumata, která by mohla vzniknout. Zkrátka staré dobré „co si nepamatuji, to se nestalo“.Spánek obvykle začíná postupným střídáním stadií NREM od prvního do čtvrtého. Tento postup je občas přerušen tělesnými pohyby a částečným probuzením. Asi po 70–80 minutách se člověk často krátce vrací do třetího nebo druhého stadia a následuje první fáze REM, která trvá asi 5–10 minut.

Jak dlouho muze být clovek v umělém spánku : "U těžších poranění lze pacienty udržovat v umělém spánku až měsíce, pokud je dobře zajištěna péče o všechny životní funkce," řekl iDNES.cz primář Pavel Bočan z pražské Polikliniky Budějovická. Ale není umělý spánek jen udržování pacienta ve stejném kritickém stavu