Bambule je ozdoba nebo módní doplněk, který se používá například na čepicích (kuliších, baretech či čepicích pro ženy), kabelkách apod. Praktickou funkci měla bambule např. na čepicích francouzských námořníků, kde sloužila k tomu, aby se v lodi neudeřili do hlavy, protože lodě měly velmi nízké stropy.Vystřihneme si z tvrdého papíru, nebo ideálně kartonu, dvě kola s poloměrem 8 cm. Do každého kola uděláme ještě další kruh o poloměru 2,5 cm. Oba papírové kruhy položíme na sebe a pak už motáme a motáme a motáme, až celé kolo vlnou omotáme. Pamatujte, čím víc kruhy omotáte, tím plnější bambule bude.Návod k použití: nejprve pletací přízí omotejte jeden půlkruh, pak druhý. Poté je oba spojte do kruhu. Pak přízi ve středu po obvodu rozstřihněte. Rozstřihnutou přízi svažte po obvodu ve středu pomocí další šňůrky.
Jak udělat Bambulku na vidličce : Na širší vidličku namotáme vlnu. Pokud chcete bambulku více hustou, udělejte více obtočení. Až budeme mít dostatečný počet obtočení, odstřihneme od klubíčka. Z klubíčka si pak ještě ustřihneme kousek vlny (cca 7 cm), kterou protáhneme prostředkem vidličky a v polovině převážeme namotanou vlnu.
Proč nosit čepici
Odkrytou hlavou totiž odchází až 20 % tepla. Lidé bez čepic jsou proto více náchylní k podchlazení, k nachlazení, k vzniku omrzlin, poškození vlasů i k migrénám. Čepice je přitom velice jednoduchým a efektivním prostředkem, který zahřeje uši, ochrání před omrzlinami a zabrání, aby z hlavy unikalo teplo.
Jak se dělá Bambule z vlny : Začněte vyrábět bambuli – namotávejte vlnu od jednoho konce pomyslného donutu k druhému. Čím silnější vrstvu postupně namotáte, tím bude bambule plnější a nadýchanější. Odstřihněte kousek vlny a opatrně ji protáhněte mezi kartonovými kroužky. Stáhněte ji a uvažte uzel, aby vám bambule držela pohromadě.
Volné bavlnky využijeme k vytvoření křídel a ocásku. Svázané pruhy bavlnek opět roztáhneme a vložíme pod ně pruh třetí. Svázané pruhy bavlnek opět roztáhneme a vložíme pod ně pruh třetí. Do středu vložíme polystyrenovou kuličku.
Pokud se saunujete vsedě, je právě hlava vystavena vyšším teplotám než zbytek těla. Na hlavě se přitom nachází důležitý termoregulační senzor a ten vám může v takové situaci předčasně vysílat signál, že jste již dostatečně prohřátí a je na čase opustit saunu.
Proč nosit klobouk do sauny
Saunová čepice chrání před přehřátím na místech, jako jsou: zahradní sauny finské sauny a infračervené sauny. Účinek vysoké teploty na pokožku hlavy a samotné vlasy závisí zejména na tom, jak efektivní jsou saunová kamna. Čím vyšší je teplota v sauně, tím je lepší chránit vlasy a nosit plstěnou čepici.Domácí „kutění“ proniklo i do módy, zvláště neprodyšné, odolné svetry, které přežívají i do dnešní doby bez změny tvaru a barvy. Pantoflíčky a papučky i pro ty nejmenší, kazajky, téměř svěrací, vestičky, apartní kloboučky a mnoho dalších kreací se nacházelo v tehdejších šatnících.Mokré plavky zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla a nedovolují pokožce dýchat. Přiléhavé plavky navíc brání plnému prokrvení těla, a snižují tak ozdravný účinek sauny na krevní oběh. Pravidlo má ale i hygienické důvody. Mokré plavky mohou být nositeli bakterií, které se v teplém prostředí rychle množí.
Po saunování byste měli odpočívat, například jen seďte nebo ležte. Rozhodně po saunování nechoďte sportovat ani cvičit. Jestliže chodíte do veřejné sauny, ideálně nejezděte hned po saunování autem, protože máte zpomalené reflexy. Raději si alespoň hodinku odpočiňte a do auta sedněte až poté.
Proč se do sauny nesmí v plavkách : Mokré plavky zabraňují rovnoměrnému prohřátí těla a nedovolují pokožce dýchat. Přiléhavé plavky navíc brání plnému prokrvení těla, a snižují tak ozdravný účinek sauny na krevní oběh. Pravidlo má ale i hygienické důvody. Mokré plavky mohou být nositeli bakterií, které se v teplém prostředí rychle množí.
Kdy se nesmí do sauny : Saunování není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo problémy se srdcem, játry či ledvinami. Sauně se také vyhněte, pokud vás trápí kožní problémy (ekzém, lupénka), chřipka, nachlazení, horečka nebo jakýkoliv zánět. Vlivem vysoké teploty by se vám tyto choroby mohly „spustit“.
Co to je chemlon
Chemlon je odolné vlákno, které se objevilo téměř ve všech domácnostech sedmdesátých let. Polyamidové vlákno, které vzniklo v laboratoři zlínské firmy Baťa, mělo nahradit v sedmdesátých letech 20. století přírodní materiál. Kupodivu si získalo velkou oblibu především pro svou odolnost, pestré barvy a dostupnost.
Výrobky z vlny
- Vesty.
- Bačkory / pantofle.
- Vlněné rukávníky.
- Bederní pasy.
- Ponožky a podkolenky.
- Vlněné vložky do bot.
Saunování není vhodné pro lidi s vysokým krevním tlakem nebo problémy se srdcem, játry či ledvinami. Sauně se také vyhněte, pokud vás trápí kožní problémy (ekzém, lupénka), chřipka, nachlazení, horečka nebo jakýkoliv zánět. Vlivem vysoké teploty by se vám tyto choroby mohly „spustit“.
Kolik zhubnu v sauně : Sauna pomáhá hubnout
Už při 43 °C se v lidském těle rozpouští tělesný tuk a během 30 minut saunování spálí člověk až 600 kilokalorií. Hubnout se tak dá i vleže.