Zpětná vazba by se měla zaměřit na chování, a ne na to, jak někdo vypadá, jak smýšlí, kdo je nebo čemu věří. Je důležité vyhýbat se komentářům namířeným na osobnost, inteligenci nebo jiné osobní identifikátory a místo toho udržovat konverzaci zaměřenou na situaci, která vyžaduje zlepšení.Obecně je chápána jako proces, při kterém příjemce sdělení shromažďuje informace a následně je vyhodnotí. Obecně řečeno se jedná o informace o vlastním chování od sebe a druhých. Zpětná vazba může vést k posílení činnosti jednotlivce i týmu, zvyšuje produktivitu práce a umožňuje řídit vlastní chování na cestě k cíli.Pojem zpětná vazba je definován buď jako sdělená informace nebo také jako proces pozorování činnosti nebo systému a shromažďování informací pro jejich vyhodnocení nebo korekci. V praxi se setkáváme se zpětnou vazbou jako formou pomoci jinému člověku dovědět se, jak jej vidí ostatní lidé.
Co napsat do zpětné vazby : Zpětná vazba by měla vyústit do dialogu. Zaměstnanec musí dostat prostor vyjádřit se k feedbacku, přiblížit Vám svůj názor na věc, případně příčinu určitého chování či řízení. Rozhovor by měl končit návrhem řešení situace, na kterém se společně shodnete.
Jak podat zpětnou vazbu
Zeptejte se dotyčného, jak danou situaci vidí on.
Zpětnou vazbu vždy formulujte pouze za sebe. Pro usnadnění vzájemného pochopení nezapomeňte zmínit důvod, proč zpětnou vazbu dáváte a k jaké konkrétní situaci se váže. Formulujte zpětnou vazbu pouze jako Vaši reflexi proběhlé situace.
Jak prijmout zpětnou vazbu : Je normální, pokud na negativní zpětnou vazbu nedokážete zareagovat hned. Pokud je to nutné, řekněte zaměstnavateli či kolegovi, že mu děkujete za feedback, ale že se nad tím potřebujete ještě sami zamyslet, případně popřemýšlet nad řešením problému. Kolegu později vyhledejte a rozhovor dokončete.
360° zpětná vazba je metoda hodnocení, při níž je jednomu zaměstnanci poskytována zpětná vazba větším počtem respondentů. Své místo si nachází jak v rozsáhlejších, tak i menších pracovních kolektivech.
Pokud chcete vědět, zda jste někde udělali chybu nebo kde se stal problém, personalistovi zavolejte nebo napište. Zdvořile poděkujte, projevte lítost, že ve výběrovém řízení nepokračujete a zeptejte se, co byste příště mohli udělat lépe, aby byl výsledek úspěšnější.
Co je to zpětná vazba
Zpětná vazba je proces shromažďování a poskytování informací zpět v reakci na určité sdělení. Zpětnou vazbu používáme v běžném životě, aniž bychom si to uvědomovali, je jedním z prvků komunikace.Zpětná vazba není obvyklý pracovní meeting, měli byste při ní oprašovat cíle a účely, z cesty k nim odstranit bariéry a snažit se vašemu člověku porozumět. V první řadě je tedy nutné mít dobrou představu o tom, jak je na tom tento konkrétní člověk se svou produkcí.Zpětná vazba, názor. Čte se to [fídbek]. Ačkoli je feedback původně technický pojem popisující zpětnou vazbu, v pracovní praxi jde o vyslovení nebo napsání názoru. Když mě někdo žádá o feedback, chce vědět, co si o té jeho věci myslím, přičemž cíleně žádá spíše o kritiku než o pochvalu.
Druhy zpětné vazby
Pozitivní – zaměření na pochvalu, na úspěchy nebo zlepšení, ke kterým došlo. U druhého chceme nějaké chování upevnit, posílit, podporujeme udržení stávajícího směru. Negativní – zaměření na kritiku, upozornění na určité nežádoucí chování nebo nedostatky.
Co je to zpětná vazba zesilovače : Zpětnou vazbou u zesilovačů se rozumí zavádění části zesíleného signálu z výstupu zpět na vstup. Tím se ovlivňuje skutečná hodnota vstupního signálu zesilovače. Tím ovlivníme některé parametry zesilovače,např. zesílení, stabilitu,vstupní/výstupní impedanci…
Jak poděkovat za zpětnou vazbu : Pokud chceme poskytnout účinnou a kompletní pozitivní zpětnou vazbu, sledujme pečlivě svoje související pocity a přemýšlejme o potřebách, které jsou jejich příčinou. Můžeme pak říct v souladu se skutečností například toto „Katko, děkuji mnohokrát, mám opravdu radost, že mi zprávu neseš už dnes. Vážně se mi ulevilo.
Jak vyjádřit poděkování
Pokud si nevíte rady, jak poděkování napsat, držte se této struktury:
- Začněte vhodným oslovením, např. milá maminko, vážený pane Dvořáku, drahá teto Heleno
- Napište, za co děkujete.
- Buďte konkrétnější.
- Uzavřete dopis například pozváním na kávu, pozdravy rodině apod.
- Už jen podpis a hotovo. 🙂
Všichni Vám řeknou – bylo mi ctí, rádo se stalo, udělal jsem to rád, jsem rád, jsem poctěn, OK, já díky a další a další.Typickou reakcí na poděkování je snížení vlastních zásluh (Nemáš zač. Není problém, mám u tebe kafe. To nic. Nech to bejt.
Jak jinak rict Není zač : Pokud je naše reakce "není zač", říkáme, že to co mu dáváme, za to ani nestojí. Ale my, naše služby i naše výrobky mají hodnotu a my chceme, aby ji naši přátelé i zákazníci viděli a docenili. Anglicky by ekvivalentem byly výrazy: "My pleasure" nebo "my priviledge" – "bylo mi radostí" nebo "bylo mi ctí".