Kultura (lat. cultura, „to, co je třeba pěstovat“) je označení pro veškeré jednání člověka, které je vnímáno v kontrastu s přírodou. V užším slova smyslu jde o soubor vybraných a tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, malířství, divadlo, náboženství, případně i vzdělávání.charakteristické rysy kultury:
- není vrozená, zděděná ani instinktivní, je naučená
- kolektivní produkt.
- zachovává si kontinuitu v čase, kulturní hodnoty se přenášejí z generace na generaci.
- adaptivní = je schopna se přizpůsobit se vnitřním a vnějším změnám.
DUCHOVNÍ KULTURA
– Zahrnuje lidské výtvory, které uspokojují duchovní potřebu člověku – Patří se výtvory nemateriálního charakteru – Např: náboženství, způsoby chování, zvyky a tradice, aj.
Co je kultura sociologie : Kultura = „soubor postojů, chování a symbolů, které jsou sdílené velkým množstvím lidí a zpravidla předávané z jedné generace na druhou. “ symboly = věci nebo myšlenky nesoucí význam pro danou skupinu; tento význam je přenášen do dalších generací.
Jaké jsou druhy kultury
kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.
Co není kultura : Prakticky se tak jedná o shrnující pojem, který definuje veškeré jednání člověka, které je vnímáno v kontrastu s přírodou. V užším slova smyslu se jedná o vybraný souhrn tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, malířství a divadlo. uměleckých oborů sem však patří i náboženství, případně i vzdělávání.
Nehmotné kulturní jevy jsou zvyky, zákony, pravidla, mravní normy a tabu; ideje (náboženství, ideové směry), umění nehmotné povahy (hudba, literatura, tanec), symbolické a kognitivní systémy (jazyk, písmo, řeč) a společenská instituce lidského chování.
Kultura je produktem lidské společnosti a ovlivňuje každého člověka. Pro fungování sociálního systému jsou nejdůležitější částí kultury kulturní hodnotové vzorce, ze kterých jsou odvozeny hodnotové orientace, nedílná součást osobnosti člověka.
Kde vznikla kultura
Starověké civilizace vznikaly v blízkosti vodních toků. Kolem roku 3000 př. n. l. se zformovaly první městské státy v Mezopotámii (název znamená země mezi řekami, tedy mezi řekami Eufrat a Tigris), utvořil se centralizovaný stát v Egyptě, rozložený podél břehů Nilu, v dnešní Indii vznikla kultura poříčí Indu.Prakticky se tak jedná o shrnující pojem, který definuje veškeré jednání člověka, které je vnímáno v kontrastu s přírodou. V užším slova smyslu se jedná o vybraný souhrn tvůrčích lidských činností, jako je například literatura, malířství a divadlo. uměleckých oborů sem však patří i náboženství, případně i vzdělávání.kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.
Firemní kultura (někdy též organizační či podniková kultura) je soubor hodnot, norem, přesvědčení, etiky a postojů, které charakterizují organizaci a řídí její postupy. Identifikuje a zdůrazňuje vize a chování organizace a celkově udává prostředí ve společnosti.
Co to je hmotná kultura : kulturu dělíme na hmotnou (materiální) a nehmotnou (duchovní), • hmotná kultura – produkty lidské činnosti, artefakty, • nehmotná kultura – pravidla, normy, tabu, jazyk, řeč, gesta atd.
Jak na firemní kulturu : 10 tipů, jak budovat firemní kulturu
- Definujte jasnou a hodnotově orientovanou vizi.
- Začněte u vedení
- Posilujte týmovou spolupráci.
- Komunikace a transparentnost.
- Podporujte rozvoj a učení
- Vytvářejte prostředí pro inovace.
- Důležitost work-life balance.
- Ocěňování a uznání
Co je kultura společnosti
Firemní kulturu můžeme definovat jako soubor toho, čemu lidé ve firmě věří, jak pracují, komunikují a jak se chovají uvnitř firmy i navenek. Můžeme ji připodobnit k osobnosti člověka. Stejně jako každý z nás je i kultura každé firmy jedinečná a nepřenosná.
Firemní kulturu můžeme definovat jako soubor toho, čemu lidé ve firmě věří, jak pracují, komunikují a jak se chovají uvnitř firmy i navenek. Můžeme ji připodobnit k osobnosti člověka. Stejně jako každý z nás je i kultura každé firmy jedinečná a nepřenosná.Do definice firemní kultury spadá v podstatě vše, co spojuje zaměstnance a vedení konkrétní firmy. Lze ji připodobnit k osobnosti člověka. Mezi prvky firemní kultury patří: Společná vize, které lidé ve firmě věří a chovají se podle ní.
Co tvoří organizační kulturu : Mezi nejčastěji uváděné prvky organizační kultury patří základní předpoklady, hodnoty, normy, postoje a artefakty.