Co na průjem
- udržujte správné zavodnění organismu, pijte čaj nebo minerálky,
- upravte jídelníček – na střevo má zklidňující účinek uvařená mrkev s rýží, banány, jemně nastrouhané jablko,
- vyhněte se smaženým, mastným a sladkým potravinám.
Dlouhodobý průjem provází například zánětlivá onemocnění střev, poruchy funkce jater, žlučníku, slinivky břišní ale třeba i štítné žlázy. Důsledkem chronického průjmu může být závažný nedostatek některých vitamínů, minerálů a dalších živin.Pro vypuzení stolice byste neměli vynakládat velké úsilí, většinu práce má vykonat střevo svou peristaltikou. A nakonec je důležitý pocit po. Měli byste se cítit příjemně vyprázdněni. Příliš malé množství stolice, přetrvávající pocit plnosti, obtíže při vyprazdňování – to všechno signalizuje zácpu.
Co muze obarvit stolici : Například konzumace potravin s vysokým obsahem tuků nebo barviv může dočasně změnit barvu stolice. Léky, jako jsou antacida obsahující hliník, mohou způsobit světlejší stolici, zatímco některé železové doplňky mohou naopak vést k tmavší barvě.
Co jíst při tvrdé stolici
Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).
Co na ředění stolice : Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.
Pro bakteriální průjmy je typický náhlý nástup onemocnění. Provázet je může horečka, slabost, zvracení, bolesti břicha. Někdy se může ve stolici vyskytnout i krev. Právě bakteriální průjem často potkává turisty v zahraničí a exotických zemích.
Pro správné trávení můžete využít i koření, jako například anýz, bazalku, oregano, kopr, kmín nebo majoránku. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který pomáhá rozhýbat střevní peristaltiku. A důležité je i omezit kouření a udržovat si zdravou tělesnou hmotnost a předcházet nadváze.
Jak by měla vypadat stolice
Stolice je většinou kašovitá a typický je pro ni hnilobný zápach. Denní počet je individuální, v průměru by se měl pohybovat mezi 2 až 3, ale znovu ani jedna stolice za den není ničím neobvyklým. Ve stolici často nacházíme zbytky zeleniny, typicky mrkve, kterou si mnohé maminky hlavně zpočátku pletou s krví.Jasně červená krev ve stolici bývá nejčastější známkou hemoroidů. K tomu "napomáhá" také sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, apod. Diagnózu je však potřeba v takovém případě potvrdit u lékaře, protože opakující se krvácení konečníku může být příznakem i závažnějších onemocnění.Světlá stolice (až šedá) – vyskytuje se u zánětů žlučníku, žlučníkových kamenů, cirhózy jater. Může jít ale také o nedostatečnou činnost ledvin. Někdy může jít jen o důsledek užívání léků, které obsahují hydroxid hliníku, případně po vyšetření, při kterém se používá bariový test.
Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.
Jak vytlačit tvrdou stolici : Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!
Co jíst aby nebyla tuhá stolice : Optimálními potravinami v prevenci a léčbě zácpy jsou: banány, obilniny, chléb s vyšším obsahem vlákniny, mrkev, celer, hrách nebo čočka. Příjem vlákniny je možné skórovat bez vážení s odhadováním podle obvyklých porcí (tab. 1).
Které potraviny Projímají
Stravujte se pestře a chutně. (vhodné jsou ovocné šťávy, minerální vody s obsahem hoř- číku, bylinné čaje). , obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projíma- vým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné obiloviny.
Imodium (vhodné při neinfekčním průjmu)
Imodium je určeno k léčbě akutního a chronického průjmu u dospělých a dospívajících. Jeho účinek spočívá v zahuštění stolice a snížení její četnosti, proto je vhodné především k léčbě neinfekčních průjmů. Na stejném principu funguje také lék Loperon.Příznaky průjmu a kdy s průjmem k lékaři
Nezvykle zapáchající stolice. Nucení na stolici. Nadýmání a plynatost. Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem)
Jak poznat problémy se střevy : Mezi nejtypičtější příznaky doprovázející zánět tlustého střeva patří:
- průjem s příměsí krve a hlenu.
- bolest a krvácení z konečníku.
- křečové bolesti břicha.
- nevolnost.
- ztráta chuti k jídlu.
- zvýšená teplota.
- úbytek na váze.