Bílý, jinými slovy rafinovaný, cukr se vyrábí v cukrovarech z cukrové řepy (proto se také někdy nazývá řepný). K dostání je v sypké formě (prášek nebo drobné krystaly), anebo formě zpevněné (kostky).Březový cukr, neboli xylitol je z hlediska glykemického indexu a obsahu kalorií vhodnou volbou pro diabetiky a lidi na redukční dietě. Nezvyšuje hladinu krevního cukru, má nízký glykemický index a minimum kalorií.Hlavní rozdíl mezi nimi je ten, že hnědý cukr nebyl vybělen (rafinován). Během procesu rafinace dojde k odstranění zbytků vlákniny a melasového sirupu, který obsahuje malé množství vitamínů a minerálních látek, o které je tedy bílý cukr ochuzen.
Proč je cukr nezdravý : “Z výživového hlediska je nadmíra cukru nevhodná, protože kromě energie neobsahuje další přínosné živiny. Ze zdravotního hlediska může přebytek také způsobovat různé zdravotní problémy a to především nadváhu a obezitu,” vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Monika Bartolomějová.
Jak se vyrabi bílý cukr
Od řepy ke Korunnímu cukru
Po sklizni na podzim se dopraví řepa z pole na zpracování do cukrovarů firmy AGRANA (viz obrázek). Po očištění a rozdrcení se cukr extrahuje z řízků. Výsledná šťáva se zahustí a následně nechá krystalizovat. Vzniklé krystaly cukru se nakonec oddělí v odstředivce od sirupu.
Čím nahradit bílý cukr : Stačí vyměnit bílý rafinovaný cukr za některé jiné přírodní sladidlo, ideálně to s nižším glykemickým indexem.
- Med.
- Kokosový cukr.
- Třtinový cukr a panela.
- Stévie.
- Xylitol.
- Sirupy.
Druhy cukru
Krystal je nejhrubší, krupice je o něco jemnější, moučka nejjemnější. Moučkový cukr o něco méně sladí, má totiž nižší obsah sacharózy než ostatní druhy, protože se do něj přidávají protihrudkující látky, které mají zabránit vlhnutí. Jemnější cukr totiž vlhne víc než třeba krystal.
A teď vám prozradím, že existují pouze dvě sladidla podporující zdraví – pouze dvě sladidla, která jsou pro nás opravdu vhodná. A to jsou – fanfáry prosím – melasa a datlový cukr.
Proč je lepší třtinový cukr
Zdravější alternativou je třtinový cukr, který má zlatavou až hnědou barvu. Pravý přírodní třtinový cukr je považován za zdroj minerálních látek, který obsahuje kromě sacharózy i glukózu a fruktózu. Je nutričně hodnotnější jako bílý cukr, v těle je lepší využitelný a organismus tolik nezatěžuje.Cukrová abstinence se může projevit psychickými, tak fyzickými symptomy – včetně depresí, úzkosti, zamlžení mysli, bolestí hlavy, únavy a závratí. Konzumace cukru se od roku 2008 celosvětově snižuje. Odborníci na zdravý životní styl to kvitují, jelikož nadměrná spotřeba cukru může za mnohé zdravotní neduhy.Dle studií představuje pravděpodobně cukr větší riziko vzniku nádorového onemocnění. Zaprvé cukr způsobuje obezitu, která zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny (3). Zadruhé dieta bohatá na cukr způsobuje v těle záněty a inzulínovou rezistenci a to zvyšuje riziko vzniku nádoru (4).
Cukr v bulvách řepy cukrové byl objeven již v roce 1605. První cukr z řepy však vyrobil pruský chemik Andreas Marggraf až v roce 1747.
Jak nahradit bílý cukr : Čím nahradit bílý cukr
- Rýžový sirup. Rýžový sirup je tekuté jemné sladidlo, které se hodí na slazení nápojů, jogurtů, kaší, do vaření i pečení.
- Manukový med. Pokud chcete vyzkoušet něco opravdu exkluzivního, zkuste manukový med neboli "tekuté zlato", jak je tento Novozélandský med nazýván.
- Javorový sirup.
- Datle.
Čím je nejlepší sladit : Přírodní cukry neprošly průmyslovou úpravou a mezi tyto zdravější varianty slazení patří například med, sušené ovoce, třtinový nerafinovaný cukru nebo melasa. Tato sladidla vedle sacharidů obsahují i prospěšné minerály, vitamíny a jsou pro naše tělo lépe využitelná. Bílý cukr je oproti tomu produktem průmyslové úpravy.
Co je zdravější med nebo cukr
Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.
Třtinový cukr je chuťově podobný bílému, avšak je méně sladký. Rozdíl je v procesu výroby. Třtinový cukr není tolik čištěn a obsahuje část melasy, která vzniká při zpracování třtiny. Právě melasa obsahuje vitamíny, minerální látky a dokonce i některé aminokyseliny, díky nimž je třtinový cukr považován za zdravější.„Podle toho, jak velká vaše závislost je, můžete pocítit různé abstinenční příznaky – točení hlavy, podrážděnost či únavu,“ poukázala Alpertová. Lustig ve své studii, v níž zkoumal závislost dětí na cukru, zaznamenal i úzkost a podrážděnost během prvních pěti dnů, kdy začaly s odvykáním.
Co jíst místo sladkého : 10 tipů, jak odolat chuti na sladké
- Jezte pravidelně
- Dbejte na správnou skladbu jídelníčku.
- Nejezte jen ze zvyku, nevhodné návyky nejsou nezvratné
- Nebuďte otroky vnějšího toxického prostředí
- Odstraňte ze svého okolí podněty, které vás lákají ke konzumaci sladkého.
- Nekupujte sladkosti, na nákup nechoďte hladoví