Proč doplňovat elektrolyty?
Elektrolyty jsou pro naše tělo nezbytné, protože nám pomáhají regulovat chemické reakce a udržovat rovnováhu mezi tekutinami uvnitř a vně buněk.Pokud dostatečně nepiješ nebo nejíš nebo ztrácíš více vody, než přijímáš (ve formě potu v důsledku sportu nebo fyzické námahy), pak bys pravděpodobně měl doplnit elektrolyty.Jak se projevuje nedostatek elektrolytů Menší množství elektrolytů v těle se projevuje nadměrným zadržováním vody v těle, svalovou slabostí a křečemi, častým močením, větší žízní, zácpou, bolestmi hlavy či nepravidelným srdečním tepem.

Na co jsou elektrolyty : Elektrolyty jsou ionizované minerály, které se nachází v krvi, moči a potu. Jde o látky, které po rozpuštění ve vodě získávají kladný či záporný náboj. Umožňují přenos vzruchu v krvi, vnitrobuněčných i mezibuněčných tekutinách a zásadním způsobem ovlivňují většinu metabolických procesů v organismu.

Jak poznat silný elektrolyt

silný elektrolyt: úplně disociovaný (v ⊙ pouze ve formě iontů) H2SO4, KOH, Ca(OH)2, NaCl, BaSO4, … slabý elektrolyt: i nedisociované molekuly organické kyseliny a zásady, NH3, H2O, . . . −10. Pozn.: V ⊙ NaCl (neobsahuje Ba ani SO4) rozpustnost poněkud vzroste, proto¾e klesne γi.

Jak získat elektrolyty : Hlavním zdrojem elektrolytů je ovoce a zelenina. Základní elektrolyty, jako je sodík a chlorid, můžete získat také ze kuchyňské soli. Mezi potravinové zdroje elektrolytů patří např: Sodík: Sůl, sýr, nakládané potraviny.

  1. 1) Ráno po probuzení Probouzíme se mírně dehydratovaní.
  2. 2) Během tréninku. Pokud cvičíte tvrdě, elektrolyty jsou nutností pro udržení nasazení od začátku do konce.
  3. 3) V sauně Sauna vám poskytne hranu ve spalování tuků, naboostuje detox a dost možná i prodlouží život.


Jednou z hlavních příčin hypokalémie je užívání určitých léků, zejména diuretik, které podporují vylučování moči a zvyšují ztráty draslíku. Dále může dojít k poklesu hladiny draslíku v důsledku snížení hladiny krevního cukru, což je časté u pacientů s cukrovkou.

Co zpusobuje nedostatek minerálů v těle

Co způsobuje nedostatek minerálů v těle

Deficit minerálů se objevuje u osob, které jedí zpracovaná jídla nebo při nízkém příjmu ovoce a zeleniny. Může k němu také dojít špatně nastavenou dietou. Nedostatečné množství minerálů je obvyklý také u osob s onemocněním jater, střev, žlučníku, ledvin nebo slinivky.Elektrolyty silné

jsou takové elektrolyty ve kterých prakticky dochází k rozštěpení všech chemických vazeb v původních látkách a ke vzniku volně pohyblivých iontů. U silných elektrolytů prakticky neexistují nedisociované molekuly původně rozpouštěné látky.Dobrým způsobem, jako očistit kontakty od vyteklého elektrolytu, je ultrazvuková vanička. Za tím účelem však lze také použít bavlněný hadřík nebo vatu napuštěnou octem, který odstraní soli z elektrolytu.

Vodivost určitého elektrolytu je vyjádřena jeho “ekvivalentovou vodivostí”, která je funkcí koncentrace. Rozpouštědlo ovlivňuje vodivost svojí viskozitou a permitivitou. S rostoucí viskozitou vodivost klesá. Permitivita rozpouštědla ovlivňuje vodivost především změnou disociačního stupně rozpuštěné látky.

Čím je tvořen elektrolyt : Elektrolyty jsou roztoky nebo taveniny, které vedou elektrický proud. Vznikají obvykle rozpuštěním iontových sloučenin v polárních rozpouštědlech. V elektrolytech nepřenášejí proud elektrony jako u kovů (vodičů I. řádu), ale ionty.

Jak doplnit sodík v těle : Jde o minerál, který je hojně zastoupen na Zemi. Sodík najdeme například v mořské vodě. Velmi dostupnou formou doplnění sodíku do organismu je konzumace mořské soli nebo minerálních látek. Doporučená denní dávka sodíku není stanovena, obecně se doporučuje nekonzumovat více jak 1,4 g kuchyňské soli.

Co jíst když chybí draslík

Draslík najdeme třeba ve 100 g následujících potravin:

  1. Pšeničné otruby: 1160 mg.
  2. Sója:1660 mg.
  3. Nezpracované fíky: 1010 mg.
  4. Pinto fazole, vařené: 646 mg.
  5. Pečené bílé brambory: 544 mg.
  6. Houby Portobello, grilované: 521 mg.
  7. Avokádo: 485 mg.
  8. Sladké brambory, pečené: 475 mg.


Při nedostatku draslíku na sobě můžeme pozorovat množství necharakteristických příznaků. Objevují se bolesti hlavy, ospalost, slabost nebo svalové křeče, nepravidelný srdeční rytmus.Mezi hlavní projevy nedostatku zinku patří:

  1. Únava.
  2. Zhoršená imunita.
  3. Problémy s plodností (zejména u mužů)
  4. Ztráta chuti k jídlu vedoucí až k úbytku hmotnosti.
  5. Špatná kvalita pokožky, nehtů, lámavost vlasů
  6. Špatně se hojící rány.
  7. Popraskané koutky.
  8. Slabost.

Jak zjistit co mi chybí v těle : Nejlepší možnost, jak zjistit, které vitamíny tělu chybí, jsou krevní testy. Hned po krevních testech je druhou nejlepší možností dotazník Mujvit. Dotazník je sestavený našimi specialisty a funguje podobně, jako když byste přišli do nutriční poradny.