Proč dýchat do bránice?
Nejprve si přiložíme ruku pod pupík a po dobu nádechu do bříška cítíme, jak nám volně roste. Bránice v tomto momentě vytlačuje břišní orgány směrem dolů k pánevnímu dnu a vytváří prostor pro maximální rozvinutí a načerpání vzduchu do plic. Břišní svaly se v tomto okamžiku nacházejí těsně pod hrudní kostí.brániční dýchání, je dýchací technika, při které se provádí plný hluboký dech, kdy jde vzduch kromě plic i dolů do dutiny břišní. Brániční dýchání se tak nazývá podle toho, že se při dýchání do břicha používá bránice, která je hlavní nádechový sval. Během nádechu je stahována a klesá.Bránice je plochý sval, který horizontálně odděluje hrudní dutinu od dutiny břišní.

Co na zlepšení dýchání : Rychlou možností, jak se pomocí dechu zklidnit, je dechové cvičení, které zvládnete za pouhou jednu minutu. Nařiďte si minutku a pohodlně se posaďte. Seďte vzpřímeně, ale uvolněně. Soustřeďte se na svůj dech a postupně se nádech i výdech snažte prodloužit.

Jak se projevuje brániční kýla

V řadě případů se může projevovat netypickými příznaky jako je pocit knedlíku v krku (nejčastěji ráno), opakované záněty horních cest dýchacích, zvýšená kazivost zubů, zápach z úst, stálé nucení na pokašlávání, chrapoty, dýchací obtíže, tlaky na hrudi, bolesti za hrudní kostí a podobně.

Proč mě bolí bránice : Píchání v boku je nejčastěji vyvoláno náhlým stažením bránice tehdy, když nemá dostatek kyslíku. Při každém běžeckém kroku se pohnou svaly v břišní stěně, a tím se zvýší tlak v břiše. Při hlubokém dýchání zase tlačí na bránici rozšiřující se plíce. Tento dvojitý tlak může zkomplikovat přítok krve do bránice.

Bránice je inervována bráničním nervem. Do určité míry se při nádechu uplatňují i zevní mezižeberní svaly (zdvihají žebra) a na krku svaly kloněné (musculi scaleni), zejména při zvýšené intenzitě dýchání.

Příčiny vzniku brániční kýly

Na její vznik má vliv i obezita a také dlouhé nadměrné používání tzv. břišního lisu například při zácpě nebo určitých silových sportech.

Co může způsobit špatné dýchání

Dlouhotrvající dýchací potíže mohou být projevem širokého spektra onemocnění. Příkladem může být astma, chronická obstrukční plicní nemoc či systémová onemocnění plic. Způsobit je ale mohou například i skryté problémy s kardiovaskulárním systémem či akutní onemocnění dolních cest dýchacích.Na zvyšování plicní kapacity existuje řada metod. Doporučují se dechová cvičení, jejichž základem je hluboký nádech a výdech. Pomůže roztáhnout ruce a držet je od těla, čímž otevřete hrudník. Další možností je lehnout si, zavřít oči, zhluboka se nadechnout a zadržet dech na tak dlouho, jak to půjde.Významným rizikovým faktorem pro vznik brániční kýly je především obezita. Mezi preventivní kroky proto patří zdravý životní styl, pestrá strava a pravidelný pohyb. Dalšími rizikovými faktory je těžký zánět jícnu a poleptání jícnu, zvedání těžkých břemen nebo těhotenství.

Jako příčina vzniku brániční kýly se uvádí nedostatečnost či ochablost pojivové tkáně v oblasti, kde se jícen spojuje se žaludkem, a oblastí, kde jícen prochází otvorem v bránici. Na její vznik má vliv i obezita a také dlouhé nadměrné používání tzv. břišního lisu například při zácpě nebo určitých silových sportech.

Jak uvolnit bránici : Jednu ruku si položte v oblasti pupku a druhou na hrudník. „Zavřeme oči a začneme se nadechovat do břicha, které se lehce nadzvedne. Břicho by se při nádechu mělo rozšiřovat i do stran. Dechová vlna se postupně přesune do oblasti spodních žeber a hrudníku.

Kdo má bránici : Je kupolovitě vyklenutá do hrudní dutiny a je hlavním dýchacím svalem s významným vlivem na vzpřímenou posturu člověka. U lidí je 3 až 5 mm tlustá a odvádí 60–80 % práce, která je potřeba k nádechu. Srovnatelná struktura se (kromě savců) vyskytuje pouze v náznacích u některých plazů, zejména u krokodýlů.

Kde se v těle nachází bránice

Bránice je plochý sval oddělující dutinu břišní od dutiny hrudní. Je utvářena jako dvojitá kopulovitá klenba, vyklenutá vysoko do hrudníku.

Jak se brániční kýla léčí Brániční kýlu je nutno řešit operačně. Operační výkon brániční kýly v kýlním centru řešíme laparoskopickými nejmodernějšími postupy a to za úplné anestezie a následné krátké hospitalizace na lůžkovém oddělení kýlního centra.Příznaky dušnosti

Pocity dušení nebo nemožnosti popadnout dech. Namáhavé, rychlé nebo mělké dýchání Bušení srdce.

Co zhoršuje dýchání : Také kvalita vzduchu, náhlé změny teploty nebo extrémní povětrnostní podmínky mají vliv. Možná si uvědomujete, že v horkém nebo vlhkém počasí můžete mít dýchací obtíže. Je to z důvodu, že toto počasí způsobuje zánět dýchacích cest a zhoršuje dýchání.