K možným příčinám patří porucha nervového systému, například poškození nervů, stlačení nervů nebo některá z nervových chorob. Mezi další možné příčiny patří infekce, alergie, nebo třeba metabolické poruchy organismu. Za brněním rukou či mravenčením nohou se někdy skrývají i psychické faktory, typu stres nebo úzkost.Je důležité vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, pokud je brnění nohou doprovázeno slabostí, ztrátou citlivosti, náhlým zhoršením zdravotního stavu, nebo pokud se objeví další vážné příznaky.lékem volby při brnění rukou a nohou je pravidelné užívání hořčíku. Pokud však potíže přetrvávají dlouhodobě (a nezabírá pravidelné užívání Milgammy), kontaktujte lékaře, nejlépe neurologa, aby Vás došetřil. Teoreticky by Vám mohlo pomoct i cvičení u fyzioterapeuta.
Proč brní palec u nohy : nadváhou, dědičnou predispozicí, výběrem špatné obuvi (podpatky, úzká špička…) či ochabnutím nebo naopak přetěžováním vazivového a svalového aparátu nohy atd. Plochonoží ovlivňuje celé tělo a může souviset s mnohými jinými problémy. Další příčinou mohou být také kostní změny, případně kostní výrůstky.
Co znamená brnění v levé noze
brnění je většinou způsobené nedostatečným prokrvením tkáně, či periferních nervů. Pro zlepšení stavu se doporučuje pravidelné užívání hořčíku s vitamínem B6, při výrazných obtížích podat registrované přípravky na podpoření obnovy nervů např. Milgammu nebo doplňky stravy: Revitanerv, či Nervea.
Jak zastavit brnění : Dobrý den, v případě mravenčení končetin je vhodné doplnit hořčík (Magnesii lactici, receptový Magnosolv), eventuálně vitamíny skupiny B (např. Milgamma). Pokud končetina brní i po delší době, eventuálně pokud pozorujete jiné obtíže, navštivte lékaře.
Krevní oběh, masáž nohou
Mezi příznaky špatného krevního oběhu patří studené ruce a nohy, pocit neklidných nohou, mravenčení, únava a ztráta energie, otoky nohou a kloubů, modravý nádech rtů a nehtů.
Nejběžnější příčinou brnění je poškození, podráždění nebo stlačení nervu nebo nervových svazků. Nejčastěji můžeme mravenčení cítit v prstech, rukou, nohou či pažích. Tyto změny citlivosti mohou vznikat podél jednoho samostatného nervu, nervového svazku, na obou stranách těla či na navzájem symetrických místech.
Co způsobuje pocit mravenčení
Nejběžnější příčinou brnění je poškození, podráždění nebo stlačení nervu nebo nervových svazků. Nejčastěji můžeme mravenčení cítit v prstech, rukou, nohou či pažích. Tyto změny citlivosti mohou vznikat podél jednoho samostatného nervu, nervového svazku, na obou stranách těla či na navzájem symetrických místech.Pacienti si nejčastěji stěžují na klaudikační bolest – námahová bolest, která donutí pacienta přerušit chůzi po určité konkrétní vzdálenosti). Později se objevují i klidové bolesti dolních končetin, končetina je studená, mizí ochlupení, často nacházíme plísňové postižení nohou.Nohy si pravidelně mýt a pečlivě vysušovat. Nosit ponožky s volnější gumou v oblasti kotníku a bérce, aby se zajistilo dostatečné prokrvení nohou. Nevystavovat nohy horku, mrazu a dlouho si je nemáčet. Nehty si stříhat vždy jen rovně (u starších osob je vhodná pomoc blízké osoby).
Těžké a unavené nohy mohou vznikat v důsledku vaskulárního onemocnění, které narušuje normální krevní oběh v dolních končetinách. Mezi možná onemocnění, která mohou hrát roli, patří: Chronická žilní nedostatečnost (CVI) – onemocnění, kdy žilní tlak způsobuje hromadění krve v nohou a necirkuluje efektivně zpět do srdce.
Co znamenaji mravenci v noze : mravenčení či brnění je způsobeno nedostatečným zásobováním krví a kyslíkem. Potíže mohou být způsobeny nekvalitním spánkem, či se může jednat o potíže stresového původu a nedostatek některých látek.
Jak se projevuje ucpání cévy v noze : Příznaky ucpaných cév
- Migrény.
- Chronická únava.
- Nespavost.
- Zhoršená paměť
- Problémy v intimní sféře.
- Zrakové a sluchové postižení
- Vysoký krevní tlak.
- Dušnost a angina pectoris.
Čím se ucpávají cévy
Potravinami proti ucpávání cév!
Především přestaňte solit a omezte tuky. Ucpávání cév výrazně předchází bílé a rybí maso, ovoce a zelenina. Pokud vás přesto láká večerní mlsání, sáhněte raději po oříšcích a semínkách než po cukrovinkách.
Krevní oběh, masáž nohou
Mezi příznaky špatného krevního oběhu patří studené ruce a nohy, pocit neklidných nohou, mravenčení, únava a ztráta energie, otoky nohou a kloubů, modravý nádech rtů a nehtů.U každého se mohou příčiny lišit a nejlepší způsob, jak tento problém řešit, je zjistit příčinu. Rizikovými faktory může být nadváha, genetická predispozice, stáří, kouření, teplo, těhotenství či hormonální změny u žen, nedostatek pohybu, ale také nedostatek hořčíku.
Co pomáhá na slabost : Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb (např. procházky, jóga, tanec), který vás bude bavit. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny a také dostatečný pitný režim.