Odkud se bere kyslík?
Atmosféra Země se skládá z přibližně 21 procent kyslíku. Jeho hlavním a prakticky jediným přirozeným zdrojem je fotosyntéza suchozemských zelených rostlin a mořského fytoplanktonu, při níž se rozkládá oxid uhličitý na kyslík. Člověk jej umí vyrobit i uměle rozkladem vody.V atmosféře tvoří plynný kyslík 21 objemových procent. Voda oceánů, které pokrývají 2/3 zemského povrchu, je hmotnostně z 90 % složena z kyslíku. V zemské kůře je kyslík majoritním prvkem, je přítomen téměř ve všech horninách. Jeho obsah je odhadován na 46 až 50 hmotnostních procent.Obsahuje přibližně 78 % dusíku, 21 % kyslíku a 1 % ostatních plynů (především argon, dále oxid uhličitý, metan, vodík, helium, neon, ozon a stopové příměsi dalších plynů).

Jak vznikl kyslík na Zemi : Vznik volného kyslíku

Hlavním zdrojem kyslíku v biosféře a atmosféře je fotosyntéza, při níž se mimo jiné rozkládá voda na kyslík a oxid uhličitý je přeměňován na jednoduchý cukr: 6CO2 + 6H2O + energie → C6H12O6 + 6O. Mezi fotosyntetizující (fotoautotrofní) organismy patří zelené rostliny, ale i fytoplankton v oceánech …

Kdo vynalezl kyslík

Joseph Priestley (13. března 1733 – 8. února 1804) byl anglický chemik, filozof, duchovní a pedagog. Chemii měl pouze jako koníčka, přesto v ní dosáhl největších úspěchů: objevil kyslík, dusík a řadu jiných prvků a látek (kyselina siřičitá, čpavek, oxid dusný, fluor, chlorovodík).

Kdo je největším producentem kyslíku na Zemi : Více jak polovina kyslíku vyprodukovaného rostlinami pochází právě z planktonních organismů obývajících moře a oceány. Oceány navíc absorbují značnou část sluneční energie a vážou CO2 a tím regulují klima na planetě.

Podle statistik Světové zdravotnické organizace dýchají nejčistší vzduch na světě ve Finsku. Údaje říkají, že na kubický metr vzduch v této skandinávské zemi připadá pouze 6 mikrogramů malých částic, což je nejméně na planetě. K podobným hodnotám mají blízko ještě Estonsko, Švédsko, Kanada, Norsko a Island.

K jejich globálnímu výzkumu výrazně přispěla laboratoř parazitologa Julia Lukeše. Mořské mikroorganismy produkují 50 % veškerého kyslíku na této planetě, ukládají oxid uhličitý a tvoří i většinu celé oceánské biomasy.

Co je těžší dusík nebo kyslík

O bodu varu rozhodují zejména hmotnost atomů či molekul dané látky a poté interakce mezi nimi. Protože kyslík má těžší molekulu než dusík, bude mít vyšší tva bude tedy destilovat později.Vdechovaný vzduch proniká dýchacími cestami, které se větví do čím dál jemnějších větví (průdušnice, průdušky, průdušinky), až se dostávají do plicních sklípků, kde dochází k výměně plynů. Vdechování a vydechování je zajištováno dýchacími svaly.Dusík byl objeven v roce 1772 Danielem Rutherfordem (1749-1819) při pokusech na myších; dusík dále studovali C. W. Scheele, J. Priestley a H. Cavendish. Latinský název vznikl spojením řeckého slova nitron a gennau (= zásaditou látku tvořící), anglický název navrhl v roce 1790 J. A. C. Chaptal.

Vlastnostmi kyslíku se začal zabývat i Antoine Lavoiser, francouzský chemik, který jej důkladně studoval, a dokonce ho i pojmenoval. Latinský název kyslíku – oxygéne vytvořil ze spojení oxys = kyselý a genao = vyvozuji, což bychom ve volném překladu mohli parafrázovat jako kyselinu tvořící.

Kdo a kdy objevil kyslík : Objevení kyslíku: Byl to však německý chemik Carl Wilhelm Scheele, který tento prvek pravděpodobně objevil již v roce 1773, ale svůj objev zveřejnil až po Priestlyho oznámení.

Co je nejvetsi Zasobarnou kyslíku na Zemi : Voda(H2O) je anorganický jednojaderný hydrid, kterého molekula obsahuje dva atomy vodíku a jeden atom kyslíku. Pozoruhodné ovšem je, že kyslík (oxygenium) tvoří téměř 90 % hmotnosti molekuly vody. Voda a nikoliv vzduch je tak největší zásobárnou kyslíku na Zemi. Náš organismus se skládá z velké části z vody (65-75 %).

Kde je nejhorsi vzduch v ČR

Jak jsme na tom v rámci ČR Území s nejhorší kvalitou ovzduší v České republice je územím aglomerace Ostrava/Karviná/Frýdek-Místek. Největším problémem této lokality jsou vysoké koncentrace jemných prachových částic a na nich navázaného rakovinotvorného benzo[a]pyrenu.

Nejzávažnější dopady na životní prostředí se koncentrují do střední a severovýchodní části kraje (Ostravsko, Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Třinecko), jehož obyvatelstvo je vystaveno nejvyšší míře znečištění ovzduší v rámci ČR.Atom kyslíku O je dvojvazný, neboť obsahuje ve svém orbitalu 2p 2 nespárované elektrony. Polární vazba se vytváří mezi atomy, jejichž rozdíl hodnot elektronegativit leží v intervalu 0,4 – 1,7. Příkladem ketonů jsou také sloučeniny, u kterých je atom kyslíku O vázán přímo na uhlovodíkový cyklus.

Proč se dusík jmenuje dusík : Český název dusík vznikl překladem jeho německého názvu Stickstoff a pochází od Jana Svatopluka Presla; podobné názvy jsou ještě např.