Petr Parléř, německy Peter Parler (1332 nebo 1333 Kolín nad Rýnem nebo Švábský Gmünd – 13. července 1399 Praha), byl německo-český architekt, stavitel, kameník, sochař a řezbář, nejvýznamnější představitel rodiny Parléřů.Malý ptáček býval součástí osobního emblému českého krále Václava IV. Ale býval to také symbol věčnosti a vzkříšení stejně jako bájný fénix.Ve svém rodišti byl známý jako Peter Parler – výraz »parler« ve středověké němčině znamenal »polír«, tj. vedoucí stavby nebo také ten, který členům stavební huti vysvětluje záměry vedoucího mistra.
Co je Parléř : Parléř je počeštěná forma německého Parler (z franc. parleur, mluvčí) a může znamenat: Palír nebo polír, prostředník mezi mistrem a stavebními dělníky.
Kdo byli Petr Parléř a Matyáš z Arrasu
Byl prvním stavitelem trojlodní Svatovítské katedrály se třemi věžemi, po jeho smrti v díle pokračoval Petr Parléř, který však původní návrhy upravoval.. Karel IV. se s Matyášem z Arrasu radil i nad plány Nového Města pražského, ale také před zahájením stavby Týnského chrámu.
Kdo je Matyáš z Arrasu : Matyáš z Arrasu (francouzsky Mathieu d'Arras, 1290, Arras – 1352, Praha) byl francouzský architekt, stavitel a kameník. Byl prvním stavitelem katedrály sv. Víta v Praze a položil základy katedrální architektury v Čechách.
Matyáš z Arrasu (francouzsky Mathieu d'Arras, 1290, Arras – 1352, Praha) byl francouzský architekt, stavitel a kameník. Byl prvním stavitelem katedrály sv. Víta v Praze a položil základy katedrální architektury v Čechách.
Nejvýznamnější církevní stavba si připomíná 90 let od svého vysvěcení. Chrám se stavěl s přestávkami dlouhých 585 let. Odehrávaly se tu korunovace českých králů a královen.
Jak rikat Matyáš
Domáckými variacemi jména jsou Matyášek, Matýsek, Maty aj. Nositele jména dnes najdeme i v českém showbusinessu. Jako Matyáše pojmenoval svého syna rocker Pepa Vojtek a jeho tehdejší žena Libuška Vojtková. Matyáš je také jménem syna hokejisty Tomáše Plekance a jeho ženy – zpěvačky Lucie Vondráčkové.Chrám se stavěl s přestávkami dlouhých 585 let. Odehrávaly se tu korunovace českých králů a královen. Jsou tu uloženy i jejich ostatky. V katedrále jsou korunovační klenoty, je sídelním kostelem pražského arcibiskupa a symbolem české státnosti.Vojtěcha, byla katedrála zasvěcena svatým Vítovi, Václavovi a Vojtěchovi, neboť toto zasvěcení dostala už předchozí románská bazilika Spytihněva II.
Rožmberský palác za zhruba 20 tisíc, svatba v hradních zahradách nebo koncert v katedrále svatého Víta. Prostory na Pražském hradě získala pro své zasedání například i federace amatérského fotbalu. Nájem tehdy uzavřel poradce hlavy státu Jozef Regec, a to za symbolickou jednu korunu.
Z jaké země je jméno Matyáš : Za poslední desetiletí se počet narozených Matyášů zvýšil až desetkrát. Jméno přitom pochází až z hebrejštiny, stejně jako jeho varianta Matěj. Bylo odvozeno z hebrejského spojení "Mattyth Jáh(u) " s významem "dar od Boha".
Odkud pochazi jméno Matěj : Mužské křestní jméno Matěj (také Matej) má původ v hebrejštině. Vyvinulo se z hebrejského jména Mattytja, resp. spojení "Mattyth Jáh(u)", které se překládá jako "dar Boží", "Hospodinův dar", "dar od Boha". Stejný základ má i jméno Matyáš, které je archaickou podobou jména Matěj.
Proč se jmenuje chrám svatého Víta
Vojtěcha, byla katedrála zasvěcena svatým Vítovi, Václavovi a Vojtěchovi, neboť toto zasvěcení dostala už předchozí románská bazilika Spytihněva II.
Rožmberský palác za zhruba 20 tisíc, svatba v hradních zahradách nebo koncert v katedrále svatého Víta. Prostory na Pražském hradě získala pro své zasedání například i federace amatérského fotbalu. Nájem tehdy uzavřel poradce hlavy státu Jozef Regec, a to za symbolickou jednu korunu.V České republice má takový status jediný chrám, a to kostel Nanebevzetí Panny Marie v Opavě coby konkatedrála ostravsko-opavského biskupství. Podobně jako katedrála i bazilika má řadu typických architektonických prvků, například snížené střechy bočních lodí a okna z hlavní lodě, vedoucí na jejich střechy.
Kdo založil rotundu sv. Víta : Kolem roku 925 zde kníže Václav založil předrománskou rotundu, která byla po roce 1060 nahrazena trojlodní bazilikou se dvěma věžemi. Význam kostela vzrostl zejména po zřízení pražského biskupství (r. 973) a založení sboru kanovníků – kapituly svatovítské, pozdější významné kulturní i administrativní instituce.