Vikingové založili osady na Britských ostrovech, v Irsku, na Faerských ostrovech, na Islandu, v Grónsku, v Normandii, na pobřeží Baltského moře a podél obchodních cest na řekách Dněpr a Volha na území evropské části dnešního Ruska, Běloruska a Ukrajiny (kde byli také známí jako varjagové).Pravděpodobně severského původu; mohlo by být odvozeno např. od slov víg — „boj“, vík — „záliv, fjord“ či víkja — „nepřítomnost; vyhýbat se, odbočit“.Přilepšovalo si ale takzvanými „vikingy“ což byl nájezdy na okolní státy a země. Vikingský vůdce Erik Rudý se kolem roku 980 vydal do Ameriky, kde zřejmě jako jeden z prvních Vikingů doplul do Grónska a založil zde první osady.
Jak vysocí byli Vikingové : Vikingové byli na tehdejší dobu vysocí (průměrně 170 cm), světlé pleti, plavé nebo rusé vlasy a vousy, nejčastější barvou očí byla modrá. Muži se odívali většinou do delšího silného vlněného kabátce, přiléhavých kožených nebo podkasaných širokých kalhot (podle zámožnosti) a dlouhého čtvercového pláště.
Jak se jmenují vikingské lodě
Drakkar byla rychlá vikingská dlouhá námořní a říční loď. V češtině tento termín splývá se správnějším langskip (podle severského langskippet – „dlouhá loď“). Termín drakkar podle námořních historiků přísluší správně pouze největším válečným lodím, kdežto válečné lodě běžné velikosti se nazývají langskip.
Které země obývali Vikingové : Vikingové obývali především severské země ve Skandinávii. Byli vynikajícími bojovníky a vynikali v řemeslné zručnosti. Jejich lodě měly prvotřídní konstrukce. Jako zbraně jim sloužily především sekery, kopí a meče.
Slovo viking nejspíš používali sami Vikingové, ale ostatní národy je nazývaly jinak: Frankové jim říkali Normani (myšleni Norové) Němci je nazývali Ascomanné, což znamená „jasanoví muži“ podle lodí z jasanového dřeva. Ve východní Evropě jim zas říkaly Varjagové
století rostlo kvůli suchu méně trávy, a Vikingové proto nedokázali nasušit na zimu tolik sena, aby uchovali při životě svůj dobytek. Vikingové sídlili v Grónsku zhruba 460 let. Roku 986 tam přivedl první kolonisty z Islandu psanec Erik Rudý a někdy okolo roku 1450 grónští Vikingové definitivně vymřeli.
Kdy vznikla prvni loď
První archeologicky doložená vesla jsou stará 10 tisíc let a první doložené lodě jsou staré přes 8000 let. Jsou to vydlabané kmeny stromů – monoxyly. Viz též kánoe.Vikingové preferovali arabské mince, které dle potřeby sekali, aby dosáhli požadované hmotnosti stříbra. Odborníci tyto těmto mincím říkají „sekané stříbro“. Pokud tedy mělo dojít k platbě, odstřihli kus stříbra a bylo jim jedno, jestli je to z mince nebo kusu klenotu. pokladů.Dánští vikingové se zaměřili na jihozápad. Pronikli do severní Francie a do Anglie a společně s norskými vikingy dopluli až do Středozemního moře. Roku 911 udělil západofranský král normanskému náčelníkovi Rollovi v léno hrabství Rouen (později normandské vévodství).
Vikingové jedli především maso a ryby. Maso domácích zvířat doplňovala lesní zvěř a ptactvo. Na jídelním lístku nechyběla ani zelenina , především hlávkové zelí a cibule, dále plody různých keřů a stromů, jablka, rozličné bobule, lískové oříšky a včelí med.
Kdo vynalezl první Paroloď : Jedním z prvních, kdo experimentoval s paroplavebními pokusy byl Josef Božek, který předvedl skutečnou paroloď v Praze ve Stromovce 1. června 1817.
Jak se jmenuje první Paroloď : Paroplavba v Čechách Tradice paroplavby u nás má své počátky ve 40. letech 19. století. První parník nesl jméno Bohemia, postavil ho Angličan Joseph John Ruston a jezdil po Labi do Drážďan.
Jaký alkohol pili Vikingové
Nápoje pili Vikingové z rohů, dřevěných nebo keramických hrnků a jen ti nejvznešenější z dovezených skleněných pohárů. Oblíbenými nápoji bylo pivo a medovina, v zámožných vrstvách se vyskytovalo dokonce i víno.
století rostlo kvůli suchu méně trávy, a Vikingové proto nedokázali nasušit na zimu tolik sena, aby uchovali při životě svůj dobytek. Vikingové sídlili v Grónsku zhruba 460 let. Roku 986 tam přivedl první kolonisty z Islandu psanec Erik Rudý a někdy okolo roku 1450 grónští Vikingové definitivně vymřeli.Za kolébku piva se považuje Mezopotámie, oblast tzv. úrodného půlměsíce mezi řekami Eufratem a Tigridem. Již v 7. tisíciletí před n. l. zde pěstovali obilí Sumerové, Akkadové, Babyloňané a Asyřané. Před 9 tisíci lety se pivo z rýže pilo i v Číně.
Co bylo dříve pivo nebo víno : Češi jsou velkými milovníky piva již od pradávna. Pivu však dříve konkuroval další oblíbený alkoholický nápoj – víno. Vaření piva je doloženo již ze 3. tisíciletí před naším letopočtem ze starého Egypta a staré Mezopotámie.