Volně žijícím předkem domácího skotu byl pratur (Bos primigenius), jehož původní areál výskytu sahal od západní Evropy po Blízký východ a Zakavkazsko, samostatný poddruh Bos primigenius nomadicus žil v Indii. Jeho nástupcem tam nyní je zebu, který se začal křížit se západním druhem před 4 000 lety.VÝSKYT: Původně pochází ze severu Portugalska, nyní žije také ve Španělsku a v několika dalších evropských zemích. ZPŮSOB ŽIVOTA: původně bylo toto plemeno vyšlechtěno na severu Portugalska v prostředí nízkých suchých hor.Plemena skotu jsou populace hovězího dobytka stejného původu s charakteristickými vlastnostmi a znaky. Během domestikace se umělým výběrem posílily jednotlivé žádoucí vlastnosti zvířat a v současnosti se od sebe chovaná plemena více či méně výrazně odlišují. V současnosti existuje asi 450 jednotlivých plemen.
Kdy byl domestikován skot : Někdy mezi 11,000 a 9,000 let př. n. l. pak následovaly ovce. Skot byl domestikován z divokého praturu v oblastech moderního Turecka a Pákistánu zhruba kolem 8500 let př. n. l.
Co pochází z Česka
České vynálezy
- Hydronaut H03 – česká mise do vesmíru.
- Významný výzkum aerodynamiky a nadzvukových rychlostí
- Významný elektrotechnik a technik.
- První železnice na evropském kontinentě
- První záchytná protialkoholní stanice na světě
- Vývoj tiskařských a reprodukčních technik.
- Kostka cukru.
- Spřádání a výroba nanovláken.
Odkud pochází Veselá kráva : Veselá kráva (francouzsky La vache qui rit, v překladu smějící se kráva) je typ taveného sýra ve tvaru roztíratelného klínu pocházející z Francie. Je vyráběn od roku 1921 společností Bel.
Skot, lidově nazývaný dobytek či „krávy“, se dnes chová prakticky na celém světě. Ale kdybyste vedle sebe postavili zástupce skotu chovaného v různých oblastech, jen stěží byste uvěřili, že jde o stále stejné zvíře.
Kráva má rohy nad ušima, ne rohy (pokud je vůbec má) z čelních kostí. bude mít nad ušima.
Které plemeno skotu pochází z Anglie
Hereford je dalším významným plemenem masného skotu, které má své kořeny v Anglii.ZRAK. Skot má oči umístěné po stranách hlavy, což umožňuje panoramatický pohled 330 ° a binokulárního vidění 25 ° – 50 °. Přesto existuje „slepá oblast“ za tělem zvířete. Skot rozlišuje dlouhé vlnové délky barev (žlutá, oranžová a červená) mnohem lépe, než kratší vlnové délky (modrá, šedá a zelená).Historie domestikace
První pokusy o domestikaci zvířat zřejmě probíhaly ve Starém světě během doby mezolitu. Psi byli lidmi poprvé domestikováni v centrální Asii minimálně před 15 000 lety při lovu a sběru divokých jedlých rostlin a jsou prvními zvířaty, která se k člověku začala přidávat dobrovolně.
Domestikace (též zdomácnění) je postupné cílevědomé přetváření divoce žijících druhů organismů (živočichů, ale i rostlin, bakterií, …) v druhy domestikované, vhodné k chovu. Jedná se o vícegenerační proces, který spočívá v trvalé genetické modifikaci druhu, která vede k vrozené adaptaci na člověka.
Čím se proslavila Česko : České vynálezy, které změnily svět
- Modurit – český vynález pro loutkáře, výtvarníky a kreativní tvůrce.
- Johann Gregor Mendel – nejvýznamnější genetik.
- České sklo – synonymum kvality a tradice s puncem UNESCO.
- Bleskosvod – první praktické využití vědeckých poznatků o elektřině
- České pivo – nejlepší pivo na světě
Co vymyslel Tesla : Nechal si patentovat na tři stovky vynálezů. Mezi ty nejvýznamnější patří ucelený systém střídavého proudu, který je základem současné elektrické rozvodné sítě, různé varianty třífázového proudu, asynchronní indukční motor, Teslův vysokonapěťový transformátor (indukční cívka) nebo bezdrátové vysílání.
Kdo vyrabi sýr Veselá kráva
Bel Sýry Česko patří do francouzské skupiny Fromageries Bel, která působí ve více než 120 zemích. Vyrábí například značky Veselá kráva, Smetanito, Želetava, Kiri, Leerdammer, Gervais a další.
Kráva obvykle rodí jedno tele po březosti, která trvá cca 283 dní. Vzácně se mohou narodit i dvojčata nebo trojčata, ale to se stává jen v 1-2 % případů. Kráva může během svého života porodit 5-10 telat. V chovech dojnic se krávy obvykle inseminují znovu po 2 měsících po porodu, aby se udržela produkce mléka.Přežvýkaví (Ruminantia), někdy také přežvýkavci, je podřád sudokopytníků. Patří do něj mnoho dobře známých velkých pasoucích se savců, jako například kráva, koza, ovce, jelen a antilopa.
Jak se jmenují žaludky od krávy : Kráva, stejně jako ostatní přežvýkavci, má žaludek složený ze čtyřech komor: bachoru, čepce, knihy a slézu.