Pirohy, jejichž domovem je pravděpodobně Čína, se do Polska podle odborníků dostaly přes Rusko už ve 13. století. A s Poláky v 19. století odcestovaly do Ameriky, kde se staly hitem.Pirožky jsou plněné ukrajinské taštičky. Vzhledem ke své velikosti přesně do ruky jsou často prodávány jako pouliční jídlo nebo je hospodyně připravuje pro návštěvu. Náplň může být slaná i sladká.Pirohy vaříme ve vroucí osolené vodě asi 10 minut, dokud nevyplavou na hladinu. Hned po vložení do vody je opatrně promícháme, aby se nepřilepily.
Jak udělat těsto na pirohy : 1. Ve vlažném mléku rozmícháme droždí, cukr a asi 1/3 dávky mouky v hladké těstíčko, které necháme 1 hodinu stát. Poté znovu zamícháme a necháme dalších 20 minut kynout, pak přimícháme zbytek mouky, vejce, olej, sůl, dobře propracujeme a opět necháme dalších 40 minut kynout. Těsto je tužší, asi jako na kynutý koláč.
Jak jíst pirohy
Pirohy ihned servírujte s trochou zakysané smetany, orestovanými kostičkami anglické slaniny a čerstvou pažitkou.
Čím jsou plněné ruské pirohy : Náplň do pirohů
Náplní nejčastější volby je zelí nebo maso. Zelí podušené, maso předem uvařené nebo upečené a následně umleté. Ale klidně se můžete nechat zlákat i náplní tvarohovou, sýrovou, bramborovou, špenátovou, jak je libo.
Během vaření je občas zamícháme, aby se nepřilepily ke dnu. Když jsou hotové, vyplavou na povrch. Pirohy podáváme s kouskem másla a kysanou smetanou.
Pelmeně vaříme v osolené vodě s pár kapkami oleje 8–10 minut, scedíme, promastíme máslem, podáváme s kysanou smetanou a snítkou kopru.
Z jaké mouky se dělají pirohy
Suroviny
- Těsto:
- g 450-500 g hladké mouky (či polohrubé)
- ml 200 ml vody.
- 1 1 vejce.
- sůl.
- Náplň:
- g 125 g brynzy.
- 2 2 brambory.
PIROHY
- 350 g polohrubé mouky.
- 1 vejce.
- špetka soli.
- cca. 2 dl vody.
- 2 uvařené brambory.
- 1 balené žervé
- pažitka.
- sůl, pepř
Náplní nejčastější volby je zelí nebo maso. Zelí podušené, maso předem uvařené nebo upečené a následně umleté. Ale klidně se můžete nechat zlákat i náplní tvarohovou, sýrovou, bramborovou, špenátovou, jak je libo.
Suroviny
- Těsto:
- g 450-500 g hladké mouky (či polohrubé)
- ml 200 ml vody.
- 1 1 vejce.
- sůl.
- Náplň:
- g 125 g brynzy.
- 2 2 brambory.
Co se dává na pelmeně : S čím můžete pelmeně podávat V Rusku se pelmeně podávají se zakysanou smetanou a pažitkou, případně s hořčicí nebo křenem. Skvělé jsou také s koprem nebo s osmaženou cibulkou. Doporučujeme je také přelít rajčatovou nebo špenátovo-smetanovou omáčkou, zaspat koriandrem nebo jinými oblíbenými bylinkami.
Odkud pochází pelmeně : Pelmeně jsou tradiční pokrm z Ruska, který hospodyňky běžně připravují i v dalších zemích bývalého Sovětského svazu. Jde o masové knedlíčky (či spíše taštičky) plněné masem a uvařené ve vodě. Obvykle se plní mletým masem, ale časté jsou i různé houbové a zeleninové náplně.
Co je to Vareniki
Varenyky (z ukrajinského вареники) nebo častěji psáno vareniky jsou plněné těstovinové taštičky podobné italským ravioli. Jsou ukrajinským národním jídlem, který je vlastně ukrajinskou obdobou slovanských pirohů.
Pelmeně vaříme v osolené vodě s pár kapkami oleje 8–10 minut, scedíme, promastíme máslem, podáváme s kysanou smetanou a snítkou kopru.Místo vody občas sáhněte po aromatičtější tekutině – vývaru, vínu, mléku, smetaně, zbytku omáčky od včerejška. Sůl přidávejte už na začátku vaření, lépe se spojí s jídlem (samozřejmě s výjimkou luštěnin, kde zřejmě brání rychlému změknutí).
Co je to Pelmeň : Pelmeně (rusky пельмени, pelmeni) jsou národním jídlem ruské kuchyně, ale i sousedních zemí, ovlivněných ruskou kulturou. Jsou to masové knedlíčky, přesněji těstové taštičky plněné masem a uvařené ve vodě.