Odkud pochází lokše?

Lokše
Místo původu Slovensko
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lokše lze namazat tvarohovou pomazánkou nebo brynzou a bohatě posypat pažitkou a složit na čtvrtiny nebo srolovat. Lokše je možné také natrhat a na teplo smíchat s tvarohem a mlékem. Lokše se mohou plnit kysaným zelím. Ať samotným nebo se slaninou, klobásou či uzeným masem.Lokše se dělají z brambor uvařených ve slupce, které se nejdříve nechají řádně vychladnout a pak se najemno nastrouhají a smíchají s moukou a trochou soli. V některých receptech se přidává také vajíčko. Dominantní surovinou ale vždy zůstávají brambory. V poměru k mouce by jich mělo být zhruba 3-5x více.

Jak se dělají lokše k huse : Příprava lokší (bramborových placek):

Vychladnuté brambory nastrouháme na jemném struhadle. Z nastrouhaných brambor, 2 hrstí polohrubé mouky a lžíce soli vypracujeme soudržné těsto, které rozdělíme na 16 dílů (mouku můžeme přidávat nebo ubírat podle typu brambor) a vyválíme na pomoučněné desce do 3 mm silných placek.

Odkud pochazi cmunda

Bramborák (starším, zejména jihočeským názvem cmunda, moravským starším názvem krompelák nebo v mnoha jiných regionálních názvech) je tradiční pokrm většiny slovanských a germánských národů a Maďarů. Zvlášť rozšířený a dominantní je v Bělorusku a Lucembursku.

Co jsou Přesňáky : Přesňáky, laty, nebo také patenty, jak se jim říká v jiných koutech Moravy, jsou bramborové placičky, které se pečou tradičně nasucho na rozpálené plotýnce. Potřené povidly a posypané mákem s cukrem jsou opravdovou lahůdkou.

Suroviny

  • 1 kg vařených brambor (nejlépe typ C)
  • 300 g hladké mouky.
  • polohrubou mouku na podsypávání
  • 1 lžička soli.


Zmrazené lokše stačí od sebe oddělit, nechat trochu povolit a ohřát cca jednu minutu v mikrovlnné troubě nebo na pánvi.

Z jaké mouky se dělají lokše

Obvykle se používá mouka hladká. Podle některých receptů ale můžete s úspěchem použít i mouku polohrubou. Chybu neuděláte ani s moukou hrubou, v tom případě ale přidejte do těsta vajíčko. Vyzkoušet můžete i recept s hladkou špaldovou moukou.Lokše na talíři

Bramborové placky můžete podávat naslano i nasladko. Můžete je podávat přehnuté na čtvrtky anebo zatočené do ruliček, jsou skoro tak ohebné, jako palačinky. Po suchém opečení bramborovým plackám sluší, když je potřete rozpuštěným sádlem – husím, kachním nebo vepřovým.Obvykle se používá mouka hladká. Podle některých receptů ale můžete s úspěchem použít i mouku polohrubou. Chybu neuděláte ani s moukou hrubou, v tom případě ale přidejte do těsta vajíčko. Vyzkoušet můžete i recept s hladkou špaldovou moukou.

Antoine-Augustin Parmentier
Rodné jméno Antoine Augustin Parmentier
Narození 12. srpna 1737 Montdidier
Úmrtí 17. prosince 1813 (ve věku 76 let) Paříž
Místo pohřbení Hřbitov Père-Lachaise Grave of Antoine Parmentier

Odkud se vzaly brambory : Pravlastí brambor je Jižní Amerika, kde je Inkové pěs- tovali ve dvou klimaticky rozdílných oblastech. Tou prv- ní byly vysoko položené horské pláně And v Peru a Bolí- vii, v okolí jezera Titicaca a přilehlých územích okolo 15. rovnoběžky jižní šířky v nadmořské výšce 1500-4300 m.

Co je to škubánky : Škubánky jsou noky z bramborového těsta, které se v dřívějších dobách těšily velké oblibě především na venkově, a to zejména pro snadnou dostupnost surovin. Jedly se jako hlavní chod a tradičně se polévaly máslem a sypaly mákem a cukrem – tak jak to známe dodnes.

Jak se dělají patenty

Vynálezy a patenty. Úřad průmyslového vlastnictví provádí o udělení patentu řízení na základě patentové přihlášky, kterou může podat původce vynálezu nebo ten, na něhož toto právo původce převedl. Jde-li o zaměstnanecký vynález, přechází právo na patent přímo na zaměstnavatele, není-li smlouvou stanoveno jinak.

varný typ C – MOUČNÉ brambory mají nejvyšší obsah škrobu a hodí se do těsta a na smažení. Ideální na bramborovou kaši, šťouchané brambory, lokše, bramborové těsto na pirohy, na hranolky, bramboráky, knedlíky, noky, škubánky, chipsy.Smažte na sádle

A když na oleji trváte, zkuste do něj aspoň přidat lžíci sádla. Brambory se sádlem tvoří skvělou chuťovou kombinaci, které s olejem nedosáhnete. A smažte na střední teplotě – při nízké bramboráky nezískají pěknou barvu ani křupavost, při vysoké budou už téměř spálené, ale uvnitř syrové.

Co k Lokším : Skvěle se hodí k pečené kachně či huse a dušenému zelí. Tato trojkombinace je vyhlášená gurmánská specialita ze slovenského Záhoří. Bramborové lokše se podávají ale i na sladko, podobně jako palačinky, s povidly, posypané mákem, moučkovým cukrem a zalité rozpuštěným máslem.