Nejstarší svědectví o výrobě vína se datuje do období mezi 6000 př. n. l. až 5000 př. n. l. v Řecku. Někdy však bývá uvedeno že vinařství se zrodilo na území dnešní Gruzie před 8000 lety př.ELAZIG – Nepochybně jsou přívětivější kraje pro pěstování vína než nehostinné planiny na jihovýchodě Turecka. Bylo to však právě zde, kde předkové našich vinařů před téměř 10 000 lety zřejmě poprvé pěstovali víno a vyráběli z něho božský nápoj.Nejdříve se objevila ve Francii, kam byla kolem roku 1860 zavlečena z Ameriky pravděpodobně spolu s okrasnou americkou révou (Vitis labrusca). Později se révokaz rozšířil po celém kontinentu, na Moravě se objevil poprvé v roce 1890 v Šatově.
Kde se pěstuje hroznové víno : Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.
Která země produkuje nejvíce vína
Itálie je země s největší produkcí vína na světě, která představuje více než 80 milionů hektolitrů ročně. Víno se zde vyrábělo již před 2500 lety a země má tak veliký potenciál pro výrobu jemných vín jako Francie. Vzhledem k zeměpisné i kulturní různorodosti je paleta produkovaných vín velmi široká.
Kde se v Česku vyrábí víno : V České republice jsou dvě vinařské oblasti: Čechy a Morava.
Vinařská oblast Čechy je tvořena podoblastmi Litoměřickou a Mělnickou. Morava zahrnuje celkem čtyři podoblasti: Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou.
Počátky českého vinařství se vztahují podle pověsti k roku 892, kdy kníže Bořivoj slavil narození svého syna Spytihněva a byl k této příležitosti obdarován moravským knížetem Svatoplukem sudem výborného moravského vína.
Přehled. Evropská unie je největším světovým producentem vína. Průměrná roční produkce v letech 2016 až 2020 činila 165 milionů hektolitrů.
Kde se pěstuje vinná réva v České republice
Celková plocha, na které se v České republice pěstuje vinná réva, čítá přibližně 18 tisíc hektarů – z toho víc než 96 % připadá na moravskou vinařskou oblast. Převážná většina vinic (cca 94 %), stejně jako pěstitelů révy vinné (cca 97 %) se nachází v Jihomoravském kraji.Celková plocha, na které se v České republice pěstuje vinná réva, čítá přibližně 18 tisíc hektarů – z toho víc než 96 % připadá na moravskou vinařskou oblast. Převážná většina vinic (cca 94 %), stejně jako pěstitelů révy vinné (cca 97 %) se nachází v Jihomoravském kraji.Samá voda. Největším konzumentem vína per capita jsou obyvatelé Vatikánu. Papež a jeho spolupracovníci (celkem 932 lidí) vypijí 66,67 litrů vína na osobu. Ano, jsou to sice jen dvě deci na den, ale i to na prvenství stačí.
Češi jsou velkými milovníky piva již od pradávna. Pivu však dříve konkuroval další oblíbený alkoholický nápoj – víno. Vaření piva je doloženo již ze 3. tisíciletí před naším letopočtem ze starého Egypta a staré Mezopotámie.
Kde se nejvíce pěstuje hroznové víno : 1. Španělsko – 1 048 100 hektarů, 391 500 pěstitelů
Největší výměru vinic má z evropských států Španělsko – v roce 2009 to bylo 1 048 100 hektarů, v počtu pěstitelů ho však předhonilo Rumunsko, kde jich evidovali téměř 900 tisíc.
Kolik je v ČR vinařů : V České republice je registrováno celkem 18 400 pěstitelů vinné révy. Největší počet z nich pěstuje révu na ploše do 0,1 ha. Zdaleka největší plochu vinic, celkem 76 procent, ale obhospodařují pouhá dvě procenta těch největších.
V jaké zemi se nejvíce pije alkohol
Žebříčku vévodí Litva, kde člověk starší 15 let ročně v průměru vypije 12,3 litru stoprocentního lihu. Následuje Rakousko a Francie. Česko kleslo z druhé příčky v předchozí zprávě, nynější čtvrté místo znamená spotřebu 11,6 litru na osobu.
První místo získali obyvatelé Litvy, kde se vypije 13,3 litru čistého alkoholu na osobu.Za kolébku piva se považuje Mezopotámie, oblast tzv. úrodného půlměsíce mezi řekami Eufratem a Tigridem. Již v 7. tisíciletí před n. l. zde pěstovali obilí Sumerové, Akkadové, Babyloňané a Asyřané.
Kdo vyrobil prvni pivo : První doložená písemná zmínka o pivu pochází z kláštera v Břevnově. Mniši se věnovali vaření piva tak horečně, až jim toto privilegium biskup Vojtěch odepřel. Největší rozkvět nastává ve 12. století, kdy pivo mohl vařit kdokoli.