Práškové hasicí přístroje jsou: a) s práškem typu BCE (na bázi hydrouhličitanu sodného) se nesmí používat k hašení jemné mechaniky a elektortechnické techniky, hořlvých prachů a volně uložených kouskovitých vláknitých a podobných materiálu.Sněhový přístroj je vhodný na hašení:
- K hašení elektrických zařízení pod proudem.
- Hořlavé plyny. Velmi rychle zřeďuje hořlavý plyn a likviduje plamen.
- Hořlavé kapaliny.
- Potravin a k využití pro laboratoře, jemnou mechaniku a elektronická zařízení
- Pevné hořlavé látky.
- Hořlavé kovy.
SNĚHOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE
Hasicí přístroj není vhodný na hašení volně ložených sypkých materiálů a prachu. Hasivo z hasicího přístroje je vytlačováno značným tlakem a mohlo by dojít k jejich rozfoukání nebo ke vzniku výbušné směsi se vzduchem.
Kdy není vhodné použít práškový hasicí přístroj : Práškový hasicí přístroj NESMÍ být použit na:
hašení lehkých hořlavých a alkalických kovů hašení volně uložených kusovitých, vláknitých a podobných materiálů pro nebezpečí požáru a případný výbuch.
Na které typy požárů je vhodný hasicí přístroj s CO2
do kanceláří s výpočetní technikou, v drogeriích a lékárnách. CO2 hasicí přístroje jsou jedním z nejúčinnějších řešení pro hasení požárů třídy B (kapalné látky) a C (plyny). Tato hasicí zařízení jsou naplněna zkapalněným oxidem uhličitým (CO2), což zajišťuje jejich výjimečný hasicí účinek.
Které přenosné hasicí přístroje nejsou vhodné pro hašení elektrického zařízení pod proudem : Nejvhodnější hasivo na hašení požárů pevných látek je voda, ale vodní hasicí přístroj se nesmí používat na hašení elektrických zařízení pod napětím a v jejich blízkosti (hrozí riziko úrazu elektrickým proudem).
Vodní hasicí přístroje jsou klíčovým prvkem ochrany před požáry třídy A, což zahrnuje pevné látky, jako jsou dřevo, papír, seno, sláma, textil a další. Tyto přístroje vynikají svou schopností ochlazovat hořící materiál, což je ideální metoda pro likvidaci nežádoucího hoření v pevných organických látkách.
Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.
Čím hasit benzin
Třída B – požáry kapalin nebo látek, které přecházejí do kapalného skupenství (např. barvy a laky, benzin, nafta, dehet, oleje, ředidla, aceton, vosky, asfalt, pryskyřice, mazadla). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje pěnové, práškové a halonové.CO2 hasicí přístroje jsou jedním z nejúčinnějších řešení pro hasení požárů třídy B (kapalné látky) a C (plyny). Tato hasicí zařízení jsou naplněna zkapalněným oxidem uhličitým (CO2), což zajišťuje jejich výjimečný hasicí účinek. CO2 hasicí přístroje pracují na principu dusení ohně.do kanceláří s výpočetní technikou, v drogeriích a lékárnách. CO2 hasicí přístroje jsou jedním z nejúčinnějších řešení pro hasení požárů třídy B (kapalné látky) a C (plyny). Tato hasicí zařízení jsou naplněna zkapalněným oxidem uhličitým (CO2), což zajišťuje jejich výjimečný hasicí účinek.
Do Vaší domácnosti doporučujeme použít práškový hasicí přístroj ABC (tento je univerzální – dá se použít na pevné látky, kapaliny, plyny, elektřinu apod., nevýhodou je však jeho následné odstraňování). Nejvhodnější hasivo na hašení pevných látek je voda, avšak hasicí přístroj s touto náplní nesmíte použít na elektřinu!
Čím hasit benzín : Třída B – požáry kapalin nebo látek, které přecházejí do kapalného skupenství (např. barvy a laky, benzin, nafta, dehet, oleje, ředidla, aceton, vosky, asfalt, pryskyřice, mazadla). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje pěnové, práškové a halonové.
Čím hasit plast : Třída A – požáry pevných látek (např. dřevo, uhlí, textil, papír, sláma, seno, plasty), jejich hoření je zpravidla doprovázeno žhnutím. Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje vodní a pěnové.
Čím hasit požár oleje
Jediným typem hasicího přístroje schváleného pro hašení horkých olejů a tuků v kuchyních je chemický hasicí přístroj. Pro malé požáry třídy F můžete také použít protipožární přikrývku.
Třída A – požáry pevných látek (např. dřevo, uhlí, textil, papír, sláma, seno, plasty), jejich hoření je zpravidla doprovázeno žhnutím. Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje vodní a pěnové.Autodílna, domácí dílna v těchto prostorách je nejvhodnější – použít práškový hasicí přístroj s náplní 6 kg P6Te nebo P6Th. Tyto hasicí přístroje uhasí jak zařízení pod elektrickým proudem, tak hořlavé kapaliny (benzín, ředidla a barvy).
Čím hasit elektromotor : Práškový hasicí přístroj
Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.