Na které látky působí magnetická síla?
Magnetická síla působí na pohybující se nabité částice (elektrony) a vychyluje je směrem k jedné straně destičky. Tím vzniká elektrické napětí, jehož velikost závisí na velikosti magnetické indukce ve směru kolmém na destičku.K magnetu se přitahují některé kovové látky, například železo, nikl, kobalt či jejich slitiny, jako je ocel. Tyto kovy jsou feromagnetické, mají vysokou magnetickou susceptibilitu a mohou být zmagnetizované.Magnetická síla mezi dvěma magnety je základním jevem, který nám umožňuje používat magnety k různým účelům. Velikost této síly závisí na vlastnostech magnetů a jejich vzájemné vzdálenosti. Charles Coulomb provedl pokusy, které vedly ke stanovení vztahu mezi magnetickou silou a vzdáleností mezi magnety.

Na co působí magnet : Magnet je těleso, které prostřednictvím magnetického pole silově působí na železné předměty a jiné magnety. S železnými předměty se přitahuje, s magnety se může přitahovat či odpuzovat.

Kdy působí magnetická síla

Dvě nabitá tělesa pohybující se stejným směrem se přitahují magnetickou silou. Obdobně nabitá tělesa pohybující se opačným směrem se odpuzují. Ve článku magnetická pole jsme se dozvěděli, že pohybující se náboje okolo sebe vytváří magnetické pole.

Co to jsou feromagnetické látky : Feromagnetické látky jsou takové materiály, které vykazují silný magnetismus, když na ně působí magnetické pole. Taková látka je složená z atomů s nenulovým magnetickým momentem.

Magnetická síla je důsledkem elektromagnetické síly, jedné ze čtyř základních sil přírody, a je způsobena pohybem náboje. Dvě nabitá tělesa pohybující se stejným směrem se přitahují magnetickou silou. Obdobně nabitá tělesa pohybující se opačným směrem se odpuzují.

Těleso z feromagnetické látky se nám v magnetickém poli zmagnetizuje, tedy stane se z něj magnet. Tento jev se nazývá magnetizace látky. Magnetizace je buď trvalá nebo dočasná podle toho, jak se těleso chová po oddělání z magnetického pole.

Co je zdrojem magnetického pole

Zdrojem magnetického pole jsou zmagnetovaná tělesa (např. permanentní magnety, elektromagnety), pohybující se nabité částice a makroskopické elektrické proudy. Magnetické pole se projevuje účinky magnetické síly na zmagnetovaná tělesa, vodiče s proudem a pohybující se nosiče elektrického náboje.Druhy magnetů

· Trvalé magnety: Tyto magnety zahrnují materiály jako železo, nikl a kobalt. Patří sem například alniko, ferit nebo neodymové magnety. Tyto magnety mohou zůstat zmagnetizované po dlouhou dobu. · Dočasně zmagnetizované magnety: Materiály jako měkké železo nebo ocel jsou dočasné magnety.Silné magnety jsou všude okolo. Jsou v mnoha zařízeních, přístrojích, pomůckách. Pár příkladů, kde magnety doma můžete najít: Kuchyně: magnetický držák na nože, zavírání dvířek ledničky, elektromotorky mixéru či kuchyňského robotu, magnetky na ledničce, magnetické kořenky.

Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy. Magnetické pole může být také vyvoláno změnami elektrického pole.

Co je silné magnetický : feromagnetické materiály, to jsou hlavně kovy železo, nikl a kobalt. Silně magnetické jsou také všechny slitiny těchto kovů. Například ocel, která obsahuje železo. Ostatní materiály, které tyto kovy neobsahují také reagují na magnetické pole.

Která látka nepatří mezi magnetické : Mezi paramagnetické látky patří například platina, chrom, hliník nebo sodík. Diamagnetické látky naopak vnější magnetické pole zeslabují. V důsledku toho se od magnetu mírně odpuzují. Je to například bismut, uhlík, zlato, stříbro, měď nebo zinek.

Které kovy jsou feromagnetické

Mezi feromagnetické látky patří např. železo, ocel, nikl, kobalt, gadolinium, ruthenium nebo některé slitiny.

Magnetická síla je důsledkem elektromagnetické síly, jedné ze čtyř základních přírodních sil, a je způsobena pohybem nábojů. Dva předměty obsahující náboj se stejným směrem pohybu mají mezi sebou magnetickou přitažlivou sílu. Podobně předměty s nábojem pohybujícím se v opačných směrech mají mezi sebou odpudivou sílu.Magnetický tok elektromagnetu a přitažlivá síla elektromagnetu přímo závisí na velikosti elektrického proudu protékajícího cívkou, počtu závitů cívky a nepřímo na délce vzduchové mezery mezi jádrem a kotvou.

Kde sehnat silný magnet : Pevný disk. Pokud máte starý HDD, můžete z něj vybrat dva velmi silné neodymové magnety ve tvaru oblouku. Hard disky bývají zdrojem nejsilnějších magnetů, které v domácnosti najdete. Bývají přibližně 5 cm dlouhé a mohou mít odtrhovou sílu až 7kg.