Na jakou teplotu sušit křížaly?
Jak křížaly sušíme

Křížaly můžeme sušit na radiátorech, v troubě s ventilátorem nebo v sušičce. Začínáme sušit na nejnižší teplotu 50–60 °C. Když plátky zavadnou, zvýšíme teplotu na 70 °C. Po hodině až dvou plátky otočíme a dosušíme při 60 °C za občasného otáčení nebo promíchání.Je třeba volit pomalé a šetrné sušení v sušičce potravin o teplotě 30–60 °C. Příliš vysoká teplota totiž zbaví ovoce cenných vitamínů, vede k přesušení a třeba bylinky může dokonce spálit.Každé jablko oloupeme, zbavíme jádřince a nakrájíme na tenké plátky (asi 2 až 3 mm). Jablka dáme na plech vystlaný pečicím papírem a sušíme v elektrické troubě rozehřáté na 50 až 60 °C. Jablka sušíme s pootevřenými dvířky trouby, aby mohla unikat pára. Křížaly jsou usušené, když plátky jablek pěkně křupou.

Jak dlouho sušit jablka v troubě : Postup přípravy

  1. Oloupeme jablka škrabkou na brambory.
  2. Vykrojíme část s jádřincem.
  3. Rozehřejeme troubu na teplotu cca 50-60 °C.
  4. Nakrájíme jablka na tlusté plátky, cca 8 mm.
  5. Dáme na sušící síto nebo na plech.
  6. Dáme sušit na 1-1,5 h.

Jak dlouho vydrží křížaly

Při teplotě zhruba 15 °C zůstane ovoce stabilní po dobu 1 roku. Při teplotě zhruba 25 °C vydrží sušené ovoce poloviční dobu, tedy asi 6 měsíců. Pro delší skladování dejte ovoce do mrazáku, kde vydrží téměř neomezeně dlouho.

Jak sušit jablka aby Nezhnědla : Aby jablka nezhnědla, namáčejí se ihned po nakrájení do lázně, která je z vody a vymačkaného citrónu. Nakrájená jablka po chvilce z tekutin vyjměte, lehce oklepejte a rozložte na jednotlivá plata do sušičky. Dejte pozor, aby se vzájemně plátky nepřekrývaly a mohly dokonale schnout.

Ovoce se nejprve zamrazí při teplotě – 50 °C až – 100 °C, a jelikož se jedná o pomalé zmražení, může to trvat i 12-35 hodin. Díky tomuto procesu se lyofilizované ovoce jednoduše nazývá ovoce sušené mrazem. Po prvotním zmrazení čeká ovoce druhé kolo v sušičce, kde se voda v ovoci díky nižšímu tlaku mění na páru.

Plátky jablek (opět přibližně 4 mm) potřeme citronovou šťávou, aby při sušení nezhnědly. Velká kolečka můžeme rozkrojit na půlměsíce. Sušíme stejně jako pomeranče, v troubě je ideální zaplnit co nejvíce prostoru, aby se všechny budoucí ozdoby nasušili při jednom.

Jak správně sušit ovoce v troubě

sušení v troubě

Poněkud rychleji, ovšem energeticky náročněji usušíte ovoce v troubě. Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C.Jablka potřebují k usušení 7 – 8 hodin.

Po ukončení sušení rozložte sušící pláty, křížaly nechte vychladnout. Správná křížala je pružná, neláme se, ale nesmí pouštět při zmáčknutí vodu. Vychladlé křížaly uložte do vzduchotěsné nádoby na suché a chladné místo. Zobejte, mlsejte a užívejte si!Stačí asi půl lžičky soli na hrnek vody. Jablka v něm nechte namočené asi 5-10 minut a pak je ledovou vodou důkladně omyjte. Sůl zakonzervuje jejich povrch, na chuti ji ale nepoznáte. Použít můžete také perlivou limonádu, nejlepší je citronová, pomerančová nebo třeba zázvorová.

Krájení: Ovoce by mělo být nakrájeno na tenké stejnoměrné plátky nebo kousky pro rychlejší sušení. Teplota: Pro ovoce nastavte teplotu na přibližně 50-60°C. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu ovoce, obsahu vody a tloušťce plátků. Může trvat od 6 do 24 hodin.

Jak sušit ovoce bez sušičky : Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.

Jak správně sušit ovoce : Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.

Jak nastavit troubu na sušení

Vlastní sušení

Troubu nastavte na horkovzdušný ohřev na 40°C. Jakmile se předehřeje, vložte do ní připravené plechy a troubu nechte pootevřenou, aby přebytečná vlhkost mohla ven. Můžete použít například složenou utěrku, která zabrání úplnému dovření dvířek. Po 1–2 hodinách teplotu zvyšte na 50°C.

V buňkách jablka jsou ukryté enzymy a zároveň fenolické sloučeniny (například žlutá barviva favonoidy). Při poškození buňek rozkrojením nebo nastrouháním se enzymy a barviva smíchají a díky přístupu kyslíku se začnou tvořit další sloučeniny hnědé barvy. To se podpisuje na vzhledu i chuti ovoce a brambor.Nejdříve je dobré zapnout sušičku cca na 70 stupňů po dobu 20 minut, díky čemuž se v mase zničí případné bakterie a další škodlivé látky, potom snížíme teplotu na 50 stupňů a dosušíme. Dobře usušené maso poznáme tak, že když na něj ze dvou stran zatlačíme, tak se nám v polovině rozlomí.

Na jakou teplotu sušit Svestky : Udělejte si vlastní sušené švestky

V sušičce nebo troubě na pečicím papíru sušte na 50 až 60 °C. Sušíme ve dvou fázích. První by měla trvat zhruba 4 hodiny za teploty okolo 50 stupňů, následně necháme ovoce vychladnout a znova sušíme dvě až tři hodiny na 60 až 65 °C.