Jírovec maďal nebo také kaštan koňský (Aesculus hippocastanum) je statný opadavý listnatý strom.Stromek vysazujeme na místo, kde bude mít dostatek prostoru, počítejme do budoucna se vzrůstem velikosti statného ořešáku. Stromek nijak nestříháme a neřežeme, roste zpočátku keřovitě, chrání si tak kmínek před nadbytkem slunečních paprsků. Prostě jej necháme růst volně a nezasahujeme do něj.Pěstování jedlého kaštanu
Vyberte místo, kde bude mít strom dostatek prostoru. Dobře se mu daří na slunci i v polostínu. Nezapomeňte, že se jedná o poměrně vzrostlé stromy, které potřebují dostatek prostoru. Kaštanovník se hodí spíše do větších zahrad, sadů nebo parků.
Jak pripravit jedlé kaštany doma : Kaštany důkladně opereme a ostrým nožem nařízneme špičku každého plodu do kříže. Vložíme je do velkého hrnce a zalijeme vodou, aby byly ponořené. Hrnec zakryjeme pokličkou, vodu uvedeme do varu, snížíme příkon tepla a mírným varem kaštany vaříme asi 20 minut. Vodu nesléváme, ale nádobu odstavíme na pět až sedm minut.
Na čem rostou jedlé kaštany
Koňské kaštany nejčastěji rostou na stromech ve městech, parcích, uličkách, alejích, ale jedlé kaštany rostou nejčastěji v lesech a sadech. Podívejte se na listy stromu. List stromu, na kterém roste koňský kaštan má tvar dlaně, zatímco list z kaštanovníku jedlého je jednoduchý, protáhlý a bez složených lístků.
Který strom má mělké kořeny : Smrk ztepilý, náš nejhojnější jehličnatý strom, má mělké kořeny na rozdíl od borovice, která má kořeny velmi hluboké. Proto je smrk velmi náchylný k vývratům. Korunu stromu má kuželovitou stejně jako jedle bělokorá a modřín opadavý.
Semena sázíme do hloubky cca 5-8 cm do kypré půdy a to tak ,aby špička kaštanu směřovala do boku( do strany) Když sázíme kaštany do volné půdy můžeme zeminu přikrýt černou PET folií nebo jiným druhem folie a místa ,kde jsou kaštany zasazeny,prostřihnout tak jako když se sází např. okurky.
Semena uskladníme na podzim v písku při teplotě 3-5 st. C , vhodná je i lednice. V případě, že budete vysazovat semena brzy z jara do vlhké půdy ,je tu riziko,že při vzklíčení semen dojde k popálení rostlinek ještě jarními mrazíky. Vysazujte tedy buď ve skleníku nebo do volné půdy až v cca polovině dubna.
Jak udělat pečené kaštany na pánvi
Jedlé kaštany pečené na pánvi: Na středně rozehřátou pánev nasypeme nařízlé kaštany a za občasného promíchání a zatřesení pánví pečeme do ztmavnutí (ne zčernání) skořápky cca 10 minut, naříznuté kříže se nám začnou otevírat a pukat. Takto upečené kaštany po mírném zchladnutí oloupeme i se slupkou pod skořápkou.Kaštanovník kvete obvykle v červnu až červenci a plody zrají v průběhu září nebo října. Kromě pečených kaštanů lze z plodů uvařit i jiné pokrmy, například kaštanové pyré, kaštanový pudink nebo se dají podávat kaštany v čokoládě.Plody dozrávají koncem září nebo v polovině října. Obvykle má tři nažky ,které jsou uzavřené v pichlavě ostnité 5 – 8 cm široké číšce,která se otevírá do čtyřech chlopní.
Jedlé kaštany mají pro nás velký přínos
- zlepšují kvalitu kůže, vlasů a nehtů
- prospívají krevnímu oběhu a srdci (vhodné jsou při vysokém krevním tlaku)
- jsou vhodné při revmatismu.
- jsou dobré na žaludek a podporu trávení
- působí detoxikačně
- potlačují únavu a bolesti hlavy.
- podporují imunitu.
Který strom má nejhlubší kořeny : Nejhlubší kořeny: strom Boscia albitrunca z pouště Kalahari v jižní Africe. Kořeny mohou dorůst až 68 metrů hluboko!
Na kterém stromě rostou jehnědy : Vrba jíva je dvoudomá, kvete v březnu a dubnu před rašením listů. Květy jsou uspořádány v nápadná, stříbřitě lesklá jehnědovitá květenství, 2,5–3,5 cm dlouhá (samičí jehnědy jsou delší a štíhlejší). Samčí květy mají dvě tyčinky, samičí květy mají jednu nektariovou žlázku a černé, dlouze chlupaté listeny.
Jak se sází strom
Vykopejte jámu do země.
Vezměte vhodnou lopatu a pro zasazení stromu vykopejte jámu hlubokou na výšku kořenového balu a 4-5krát širší než je jeho průměr. Takto bude mít strom dost místa pro nové kořeny, které budou moci snadněji růst do půdy. Spodek kmene, těsně nad kořenovým balem, by měl být po zasazení vidět.
Prvních plodů se dočkáte až tak za 10 let,“ říká botanik Vladimír Faltys. Kaštanovník je doma na jihu Evropy, takže pozor na podzimní a jarní mrazíky. Mladé stromky ochráníte před prvním jarním sluncem například jutovinou. Je to strom, který potřebuje podobně jako ořech prostor.Pečení na pánvi probíhá při poměrně vysoké teplotě, proto používáme jen kvalitní tuk a zcela vylučujeme použití másla. Tuku používáme opravdu málo; jen lehce potřeme tukem dno, nejlépe teflonované, či mřížované pánvi, planži aj. Pokrm rozkrájíme na poměrně malé a nepříliš silné plátky.
Jak dlouho péct pečené kaštany : 1Rozehřejeme si troubu na 200°C. Kaštany jeden po druhém nařízneme na jejich vypouklé části do kříže. Nářez by měl být hluboký přibližně 1/2 cm a dlouhý 2 cm. 2Připravené kaštany klademe na plech vyložený pečícím papírem a pečeme při 200°C přibližně 10 minut.