Na čem závisí odpor?
Čím vyšší je odpor, tím nižší bude tok proudu. V případě nadměrně vysokého odporu mohou být jednou z (mnoha) příčin poškozené vodiče z důvodu opálení nebo koroze. Všechny vodiče se do určité míry zahřívají, takže přehřívání je problém často spojovaný s odporem. Čím nižší je odpor, tím vyšší bude hodnota proudu.Při pohybu tělesa ve viskózní kapalině klade proudící kapalina odpor proti pohybu tělesa. Při nízkých rychlostech je těleso obtékané laminárně a odporová síla považována za přímo úměrnou rychlosti pohybu.Rezistor obvykle zařazujeme do obvodu proto, abychom omezili elektrický proud, nebo získali úbytek elektrického napětí. Rezistory můžeme používat jako topné články nebo jako testovací zátěže pro generátory a baterie. Rezistory rozdělujeme na pevné a proměnné.

Jak zvetsit odpor : Aby se zachoval odpor drátu, platí, že kolikrát zvětšíme průřez drátu, tolikrát musíme zvětšit i jeho délku – díky zvětšení průřezu se odpor drátu zmenšil a tento úbytek musíme „doplnit“ patřičným prodloužením drátu. Průřez vodiče je přímo úměrný druhé mocnině poloměru (S = πr2), a tudíž i průměru vodiče.

Co ovlivnuje El odpor

Hodnota elektrického odporu je dána materiálem, tvarem i teplotou vodiče. Velikost odporu závisí na délce vodiče (přímo úměrně), na průřezu vodiče (nepřímo úměrně), na látce vodiče (měrný elektrický odpor) a na teplotě. Dobré vodiče kladou malý odpor, špatné vodiče kladou velký odpor.

Na čem závisí odporová síla : Odporová síla závisí na první mocnině rychlosti. takzvaná dynamická viskozita kapaliny, v její rychlost a r je poloměr tělesa tvaru koule). Vyšší rychlosti: Obtékání začíná být turbulentní (alespoň částečně).

Výsledná síla F, která na těleso působí bude tedy rozdíl tíhové síly tělesa Fg a sil, působících proti pohybu (odporové a vztlakové). Neboli F = Fg-Fv-Fo. A teď finální rozuzlení – odpor vzduchu závisí i na rychlosti – dokonce na její druhé mocnině. Čím rychleji se těleso pohybuje, tím je odporová síla větší.

Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.

Na čem je závislý odpor vodiče

Velikost odporu závisí na délce vodiče (přímo úměrně), na průřezu vodiče (nepřímo úměrně), na látce vodiče (měrný elektrický odpor) a na teplotě. Dobré vodiče kladou malý odpor, špatné vodiče kladou velký odpor. Převrácená hodnota elektrického odporu je fyzikální veličina, která se nazývá elektrická vodivost.Odpor rezistoru se ve většině případů měří tak, že voltmetrem změříme elektrické napětí U na daném rezistoru a ampérmetrem elektrický proud I, který daným rezistorem prochází.Ohmův zákon je vzorec používaný k výpočtu vztahu mezi napětím, proudem a odporem v elektrickém obvodu. Pro studenty elektroniky je Ohmův zákon (E = IR) stejně zásadní jako Einsteinova rovnice relativity (E = mc²) pro fyziky. V překladu to znamená napětí = proud × odpor nebo volty = ampéry × ohmy nebo V = A × Ω.

6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.

Na čem nezávisí elektrický odpor : 2.11. ZÁVISLOST ELEKTRICKÉHO ODPORU NA VLASTNOSTECH VODIČE

Víme už, že elektrický odpor nezávisí na hodnotách napětí a proudu v obvodě, otázkou tedy je, na čem vlastně závisí

Na čem závisí třecí síly : Třecí síla je přímo úměrná tlakové síle, kterou působí těleso kolmo na podložku. Závisí tedy na hmotnosti tělesa – čím těžší těleso, tím větší třecí síla. Třecí síla závisí na materiálu a drsnosti dotykových ploch (čím drsnější podložka, tím je třecí síla větší). Nezávisí na velikosti styčných ploch!

Na čem závisí odpor rezistoru

Elektrický odpor resp. Rezistance je reálnou částí komplexní impedance elektrického obvodu, bránící průchodu elektrického proudu. Hodnota elektrického odporu závisí na materiálu, průřezu, délce i teplotě vodiče.

Elektrický odpor vodiče (rezistoru) se určí jako poměr napětí (mezi konci vodiče – body 1 a 2) a proudu, který jím protéká. Veličina U = R·I pak udává úbytek (pokles) napětí na rezistoru, jehož odpor je R.Odpor vzniká srážkami elektronů s nepravidelnostmi krystalové mřížky.

Na čem závisí El odpor vodiče : Hodnota elektrického odporu závisí na materiálu, průřezu, délce i teplotě vodiče. Odpor vodičů se vzrůstající teplotou stoupá (kladný teplotní součinitel elektrického odporu), kdežto odpor polovodičů se vzrůstající teplotou klesá (záporný teplotní součinitel elektrického odporu).