Na čem roste maracuja?
Mučenka (Passiflora) je rod vytrvalých, většinou popínavých bylin, ale také keřů z čeledi mučenkovitých.Rostliny pěstujeme v běžném, středně lehkém substrátu pro pokojové rostliny. Stanoviště mají rády slunné a teplé, porostou i při nedostatku světla, ale nepokvetou. Aby neuhnívaly kořeny, tak by neměl být substrát přemokřený, pokud je však necháme vyschlé déle než den, mohou uschnout.Mučenky se pěstují především kvůli obdivuhodným exotickým květům. Milují slunné místo a pravidelnou zálivku. V květináči se 3 bambusovými tyčkami, jako oporou k popnutí, se vyvinou v přepychovou rostlinu. U této odrůdy navíc sklidíte ještě chutné mučenkové plody, které znáte pod exotickým názvem Maracuja.

Jak dlouho vydrží maracuja : Nejlepší teplota pro skladování dračího ovoce je 15 až 19 °C, potom vydrží čerstvé 10 až 14 dnů. Pokud se dračí ovoce skladuje při pokojové teplotě, vydrží čerstvé 5 až 6 dnů.

Na co je dobrá maracuja

Mučenka je velice bohatá na vitamín C. To je antioxidant, který bojuje s volnými radikály. Posilňuje imunitní systém, obsahuje železo a také pomáhá vstřebávání železa z potravin do organismu, pomáhá tělu bojovat proti infekcím. Pomáhá také regulovat činnost štítné žlázy.

Jak má chutnat maracuja : Z Brazílie pochází i maracuja, tropické ovoce s tmavě fialovou nebo žlutou slupkou, pod kterou se skrývá šťavnatá rosolovitá dužnina, chutí připomínající meruňku nebo broskev. Ovoce obsahuje vitaminy B a C, provitamin A, vápník a železo. Maracuja se po rozříznutí konzumuje nejlépe lžičkou.

Mučenka jedlá čili marakuja (Passiflora edulis) je popínavý teplomilný druh mučenky, která se jako ovoce pěstuje v severozápadní části Jižní Ameriky, v Indii, na Novém Zélandu, v Karibiku, Brazílii, v jižní Floridě, na Havaji, v Austrálii, ve východní Africe, v Izraeli a v Jihoafrické republice.

Botanický popis rostliny

Marakuja je teplomilný druh víceleté mučenky s popínavým, na bázi dřevnatícím stonkem/liánou, která může dosahovat délky 10-15 metrů. Marakuja má asi 3 mm silnou a kožovitou pokožku. Rostlina se pěstuje převážně pro své ovoce. Listy jsou trojlaločné, asi 15-20 cm dlouhé.

Která mučenka je jedlá

Květy mučenky jedlé jsou velké, výrazné a složitě stavěné. Mají bílou nebo žlutou barvu s výraznými fialovými nebo nachovými okvětními lístky. Plody této rostliny jsou kulaté a mají hladkou, pevnou slupku, která může být v závislosti na odrůdě zbarvena do žluta, oranžova nebo fialova.Od jara do podzimu hnojíme každých čtrnáct dní, přičemž vhodné je například krystalické hnojivo. Při rosení můžeme občas přidat i listové hnojivo.Podobně jako u ostatních druhů exotického ovoce, vzhled zralého plodu nemusí být perfektní a lákavý pro oči. Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký.

Zralá maracuja vypadá jako pomačkaný míček – skoro jako golfový. Dolíčky ve slupce tedy nejsou na závadu, pokud není nikde prasklá. Slupka může být i hladká, avšak vnitřek nebude tak sladký. Hlavní je, aby byla pevná a dala se dobře rozkrojit nožem.

Kdy je zralá maracuja : Chcete-li, aby maracuja chutnala sladce, vybírejte při nákupu pouze zralé plody, které mají zvrásněnou slupku a vnitřní dužninu pevně přichycenou na stěny ovoce. Méně zralé mučenky, jejichž poznávacím znamením je lesklá a hladká kožovitá slupka, můžete nechat několik dní dojít při pokojové teplotě.

Jak se jí mučenka jedlá : Pokud je slupka mučenky už trochu vrásčitá, je zralá a má to nejlepší aroma. Mučenka chutná dobře v ovocném salátu, ale také jako zmrzlina, sorbet, šťáva a dezert. Velmi oblíbená je i samotná, když se ze slupky vyjí lžící. Ze semínek mučenky se vyrábí olej, který se dále zpracovává do kosmetických produktů.

Čím přihnojit

posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.

Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Pitahaya je zralá, když „šupiny“ zežloutnou. Můžete ji oloupat, což jde u zralých plodů velmi snadno, stačí uříznout konec a stáhnout slupku dolů, nebo plod rozpůlit a dužninu vyjíst lžičkou, případně pitahayu nakrájet na trojúhelníčky.

Jak si udělat domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.