Na čem pěstovat hlívu ústřičnou?
Hlívy lze pěstovat buď intenzivně na substrátu v igelitových pytlích nebo extenzivně na dřevě. V tomto článku se budeme věnovat prvnímu způsobu, kdy máme nad růstem hub větší kontrolu, což nám umožňuje lépe načasovat sklizeň a zajistit si tak produkci hlív po celý rok. Existuje mnoho různých druhů hlív.Hlíva ústřičná vytváří plodnice na kmenech stromů, pařezech či větvích. Hlívě se bude dařit například na špalku z topolu, jasanu, ořešáku apod. Kromě kmenů se houba může pěstovat také na slámě či na kukuřičných palicích.Hlíva ústřičná je houba, která roste v České republice po celý rok. Můžete ji najít na listnatých stromech nebo i na pokácených kmenech a pařezech těchto stromů. Nejvíce se jí daří na buku, ale najdete ji také na jilmech, vrbách či topolech. Její název vypovídá o vzhledu této houby, je velmi podobný ústřicím.

Jak si udělat sadbu hlívy ústřičné : Sadbou v této podobě můžete očkovat slámu i dřevo. Pro očkování slámy roztrhejte karton s podhoubím na menší kousky a promíchejte se slámou. Při očkování dřeva použijte metodu "pod pokličku" nebo "sekyrkovou". Jen místo klasické zrnité sadby vložte na dřevo svoji vlastní sadbu kartónovou.

Jak pěstovat hlívu ústřičnou na slámě

Na 10 kg namočeného materiálu stačí jedno balení 0,7 litru. Sadbu rozmačkejte a pokuste se ji rovnoměrně smísit se slámou nebo štěpkou. Obsah pytle s citem stlačte a zavažte napevno provázkem. Tlustým hřebíkem nahusto propíchejte fólii, aby podhoubí mohlo dýchat.

Kdy brát hlívu ústřičnou : Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.

Místnost s teplotou od 8 °C do 18 °C pro hlívu ústřičnou, pro hlívu plicní teplota až 22 °C, nad 22°C pro hlívu miskovitou s rozptýleným světlem a možností udržovat vyšší vzdušnou vlhkost a větrat (např. sklepy s okénkem, garáže, haly, bývalé stáje). Používáme slámu kvalitní, suchou, bez přítomnosti plísní.

Hlíva ústřičná se může pěstovat v uzavřených prostorech po celý rok. Ideálně se k tomu hodí sklepy, altány a garáže. Pytel se substrátem prorostlé podhoubím, pěstujeme v místě, kde teplota nepřesahuje 22 ° C, nicméně, nejvhodnější teplota je mezi 10 ° C a 16 ° C.

Čím se živí hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná je dřevokazná houba, živí se mrtvou a rozkládající se hmotou. V přírodě ji na jaře a podzim můžete najít na živých i mrtvých stromech a padlých kmenech s tvrdým dřevem.Hlívě ústřičné aktuální počasí svědčí. „Začíná růst totiž až po ochlazení, to znamená od podzimu a někdy až do jara," odhaduje Libor Hejl. Na výstavě, kde bylo k vidění 277 druhů hub, byla obrovská hlíva jednoznačně největším lákadlem.Klinická doporučení uvádějí maximálně 8-12 týdnů užívání. Poté je nutná pauza. Díky prokázaným účinkům můžeme užívání hlívy ústřičné doporučit nejen Vašim pacientům, ale také Vám za tárou, jež se denně s nemocnými setkáváte.

Hlíva má příznivé účinky při fyzickém i duševním vyčerpání a únavě. Zpomaluje stárnutí. Pozitivně působí při chřipce a nachlazení, stejně jako při vyrážkách, ekzémech a alergiích. Brání ateroskleróze, tedy poškození věnčitých tepen a poškození srdečního svalu.

V čem pěstovat houby : Jako pěstitelský materiál lze použít například dřevo, hobliny, slámu, nebo obiloviny (proso) či rýži. Třeba houba Reishi je obvykle pěstována na dubových kmenech. Aby šlo kultivační médium použít jako substrát, tepelně se sterilizuje, následně řeže a ručně vkládá do ochranného obalu.

Jak se suší hlíva ústřičná : Namarinovanou hlívu vyskládáme na plech vyložený pečicím papírem. V domácích podmínkách můžeme houby sušit v otevřené troubě při teplotě 60 stupňů, anebo v sušičce a případně i na topení. Trvá to 6 až 12 hodin v závislosti na teplotě sušení. Denisa doporučuje usušit je do konzistence, kdy jsou ještě trochu gumové.

Jak dlouho vydrží hlíva ústřičná v lednici

Jak hlívu uchovat Houby lze uchovávat v papírovém sáčku v chladničce po dobu 2–3 dnů. Možné je také zamrazení. Hlíva ústřičná by se stejně jako většina ostatních hub měla používat vždy čerstvá.

Mezi hlavní účinky hlívy ústřičné patří posílení imunity organismu, zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik.Hlívu ústřičnou s rakytníkovým olejem je vhodné užívat především v období jara, podzimu či zimy. Kapsle obsahují deklarovaný obsah beta-glukanů z hlívy ústřičné, což z něj dělá vysoce kvalitní produkt s ověřeným účinkem.

Jak pěstovat houby na zahradě : Houbám prospívá stín, vlhko a půda bohatá na dusičnany. Vysazovat můžete od jara do konce podzimu. Spory hub si můžete přinést z lesa, vyskytují se v mechu a v mulčovací kůře či listí, nebo je můžete koupit jako práškovou směs. Prodávají se i speciální suspenze, obsahující živé zárodky více druhů hub.