Na co slouzi procesor?
Procesor je ústřední výkonnou jednotkou počítače, která čte z paměti instrukce a na jejich základě vykonává program. Primárním úkolem procesoru je řídit činnost ostatních částí počítače včetně vlastních jednotek a provádět matematické a logické operace s operandy (čísla ve dvojkovém vyjádření) na základě instrukcí.Procesor, nebo také CPU, je hlavní výpočetní jednotka, s nadsázkou ho můžeme označit za mozek notebooku a PC. Mezi nejdůležitější parametry patří počet jader, frekvence a cache paměť.Procesory disponují více jádry proto, aby mohly provádět několik operací naráz. Základem jsou v dnešní době dvě jádra, která plně postačí běžnému kancelářskému či domácímu PC. Náročnější uživatelé včetně hráčů by měli sáhnout po procesoru s alespoň čtyřmi jádry.

Co dělá mikroprocesor : Mikroprocesor je víceúčelové, programovatelné zařízení, které na vstupu akceptuje digitální data, zpracuje je pomocí instrukcí uložených v paměti a jako výstup zobrazí výsledek. Mikroprocesor představuje příklad sekvenčního logického obvodu, který pro uložení dat používá dvojkovou soustavu.

Z jakých částí se skládá procesor

Centrální procesorová jednotka (CPU) provádí strojové instrukce. Mezi hlavní součásti procesoru patří aritmeticko-logická jednotka, registry a řadič, který řídí činnost procesoru (načítání strojových instrukcí z paměti, jejich dekódování, provedení a uložení výsledků).

Co je na základní desce : Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů.

Životnost procesoru

Obecně lze říci, že procesor vydrží bezchybně fungovat 7 – 10 let, klidně i déle.

Měří se v gigahertz (GHz) a vyjadřuje, kolik operací procesor může provést za sekundu. Vyšší frekvence obecně znamená vyšší výkon, ale také může vést k vyšší spotřebě energie. Je důležité najít správnou rovnováhu mezi výkonem a efektivitou pro vaše konkrétní potřeby.

Co znamená 2 jádrový procesor

Vícejádrový procesor je mikroprocesor, který v jednom pouzdře nebo na jednom čipu integruje více CPU, říkáme jader. Obvykle jde o jádra, která jsou vzájemně programově kompatibilní a mohou tak snáze spolupracovat. Jejich společná činnost (součinnost) se nazývá multitasking, případně multithreading.Definice procesoru z anglické stránky Wikipedie zní: „Procesor je hlavní elektronická součástka v počítači, která vykonává instrukce počítačového programu tak, že provádí základní aritmetické, logické, kontrolní a vstupní/výstupní operace specifikované instrukcemi.Historicky byl CPU složen z velmi mnoha elektronických součástek, avšak kolem roku 1970 byly všechny potřebné obvody sloučeny do jednoho integrovaného obvodu, který je označován jako mikroprocesor.

Vlákna jsou základní jednotkou, které operační systém přiděluje čas procesoru, přičemž v rámci jednoho procesu může běžet i více vláken. Každému vláknu přísluší vlastní priorita a řada systémových struktur, v nichž je uložen kontext výpočtu v době, kdy vlákno neběží.

Z jakého materiálu je procesor : Mikroprocesory se vyrábějí vrstvením materiálů na tenké kulaté pláty křemíku pomocí různých postupů s využitím chemikálií, plynů a světla. Pláty (waffery) mají obvykle průměr 200 mm. Avšak od roku 2001 společnost Intel používá také pláty o průměru 300 mm.

Co obsahuje základní deska PC : Základní deska obsahuje:

  • Procesor (mikroprocesor)
  • Patici pro numerický koprocesor (popř. osazený koprocesor)
  • Obvody čipové sady.
  • Rozšiřující sběrnici (bus)
  • Paměti.
  • Vyrovnávací cache paměť
  • Sloty umístěné na rozšiřující sběrnici pro připojení rozšiřujících karet. Zapojení rozšiřující karty.
  • CMOS paměť

Co je základní deska počítače

Základní deska patří mezi klíčové prvky každé počítačové sestavy. Funguje totiž jako mozek, přes který proudí informace do jednotlivých komponentů v podobě procesoru, operační paměti RAM nebo grafické karty. Také je klíčem pro možné budoucí rozšíření funkcí nebo připojení dalšího příslušenství.

Když procesor, grafická karta, ale i paměti nebo pevné disky operují, zahřívají se. Úkolem chlazení je produkované teplo odvést pryč z počítačové skříně. Chlazení vodou je s námi už pěkných pár let, jak se ale nafukuje taktovací potenciál dnešních komponent, nároky na jejich chlazení rostou také.Co zpomaluje počítač

  • Málo paměti RAM.
  • Příliš mnoho procesů na pozadí
  • Konflikty mezi softwarem a systémové nastavení
  • Spyware.
  • Špatné ovladače.

Co je lepší AMD nebo Intel : Kde Intel vyhrává, jsou především hry. To je dáno především lepší prací s pamětí díky lepšímu paměťovému řadiče. Ovšem v oblasti středně výkonných a lowend procesorů je situace mezi procesory AMD vítězí lepší cenou a úspornějšími procesory.