– Elektrické startování: Pokud je čtyřkolka vybavena elektrickým startováním, je možnost ji nastartovat elektricky tlačítkem na řídítkách, nebo nastartovat a zhasnout motor dálkovým. Elektrické startování nahrazuje pouze manuální startér.Řízení Čtyřkolka je vybavena řídítky podobnými řídítkům na motocyklu. Plyn se ovládá palcem pravé ruky, páčkou umístěnou na pravé straně řídítek. Řídítka jsou po obou stranách osazena také brzdovými pákami, zpětnými zrcátky a po pravé straně zkratovačem zapalování pro nouzové vypnutí motoru.Řadí se nejčastěji nožní pákou za součinnosti manuálního ovládání spojky. Tento systém naleznete téměř výhradně u sportovních čtyřkolek. Poloautomatická převodovka – rychlosti u čtyřkolky se řadí nohou, nebo tlačítkem, které se nachází na řidítkách, a to bez nutnosti užití ruční spojky.
Jakou čtyřkolku na silnici : Začneme tedy u přihlášení, čtyřkolky se v ČR registrují buď na žluté, nebo bílé SPZ. Pokud čtyřkolku přihlásíte na žluté značky, nemáte povinnost jezdit na STK, ani nosit při jízdě helmu – což nedoporučujeme. Čtyřkolka se žlutou SPZ také nesmí na silnici 1. třídy a nesmíte s ní překročit rychlost 40 km/h.
Co je potřeba na čtyřkolku
Jako na traktor U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.
Jak často měnit olej ve čtyřkolce : Jak často měnit olej nelze určit všeobecně, doporučená frekvence jeho výměny je dána konstrukcí konkrétního motoru a proto je nutné řídit se doporučeními v uživatelském manuálu. Při běžném používání strojů se však doporučuje olej měnit minimálně 1x za sezónu.
Pro přihlášení dostanete od prodejce COC list – což je takový bližší popis vozidla a fakturu. Je třeba uzavřít povinné ručení, vytisknout zelenou kartu (dnes již stačí výtisk na běžný bílý papír). S těmito doklady stačí zajít na registr vozidel a vozidlo na Vás přihlásit.
U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.
Jaký musím mít řidičák na čtyřkolku
Jako na traktor U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.Pokud konstrukční rychlost čtyřkolky (podle údajů technického průkazu) nepřesáhne 45 km/h, považuje se za moped a řídit ji lze s řidičským oprávněním pro řízení mopedů – tj. skupiny/podskupiny AM, A1, A a B. Při jízdě po dálnici nebo po silnici pro motorová vozidla musí být čtyřkolka opatřena dálničním kupónem.Pokud čtyřkolku přihlásíte na žlutou SPZ, zákon neukládá povinnost jezdit na STK a nemusíte mít helmu. Nesmíte ale na silnici 1. třídy a překročit 40 km/h. Dítě jako spolujezdec na čtyřkolce není zákonem zakázáno, ale Ministerstvo dopravy výrazně nedoporučuje!
Jaký je ideální interval pro výměnu oleje Ačkoli se v servisních knížkách dočtete něco jiného, doporučení od mechaniků je – olej měňte po zhruba 15 tisících najetých kilometrech. Sváteční řidiči, kteří takovou vzdálenost v průběhu roku ani nenajezdí, by olej měli měnit alespoň jednou za 12 až 18 měsíců.
Jak vymenit olej u čtyřkolky : Výměna oleje předního difenciálu:
- postavte čtyřkolku na rovnou plochu a bezpečně jí zajistěte proti pohybu.
- pod přední diferenciál umístěte nádobu na vypuštěný olej.
- vyšroubujte plnící a vypouštěcí šroub oleje a jejich těsnící podložky a vypusťte olej ze skříně diferenciálu (nechte vykapat po dobu cca 10ti minut)
Kolik stojí pojistka na čtyřkolku : Průměrná roční cena za povinné ručení pro čtyřkolku se pohybuje v rozmezí 500 až 1 000 Kč, podle toho, co daný pojistný balíček obsahuje. Někde je v základu pojištění úrazu řidiče, jinde zase nižší limity pojistného plnění.
Jak pojistit čtyřkolku
Pro sjednání pojištění čtyřkolky bude nutné pojistiteli předložit velký technický průkaz čtyřkolky údaje o osobě pojistníka. U některých pojišťoven mohou být pro výpočet ceny povinného ručení na čtyřkolku také zásadní údaje o věku pojistníka, nebo o jeho trvalém bydlišti.
- Pří řízení dávejte pozor a ničím se nerozptylujte.
- Buďte opatrní při jízdě v prostředí, které dobře znáte.
- Buďte vstřícní vůči ostatním a vzdejte se svého práva na přednost, bude-li to nutné pro bezpečnost provozu.
- Dodržujte doporučenou nebo nejvyšší povolenou rychlost jízdy.
Obecně ale lze říci, že dobré pneu by měly bez problémů vydržet nejméně 5000 km. Tento údaj se může zdát paradoxně velmi nízký oproti automobilům, ale najet se čtyřkolkou v terénu tento počet kilometrů je úctyhodný výkon, který běžnému uživateli zabere mnoho měsíců až let.
Co potrebuji na řízení čtyřkolky : Řidičský průkaz potřebný pro řízení takové čtyřkolky je skupiny B nebo T. STK a měření emisí: první prohlídka a měření po čtyřech letech, následující po dvou letech. 1) provozování čtyřkolky je takřka bez omezení, vždy dle typu, a v souladu s zákonem. čtyřkolky, stroje vyšší než 80 km/h.