Nákup nových vozidel
- Cena: Ověřte si, zda je cena vozu uváděna s DPH, nebo bez.
- Záruka: Standardní záruka na kupovanou věc, jež udává občanský zákoník, je dva roky.
- Stáří vozu: Zkontrolujte si rok výroby kupovaného automobilu.
- Kontrola stavu: Před koupí proveďte venkovní i vnitřní vizuální kontrolu kupovaného vozu.
Zde jsme pro vás dali dohromady pár praktických rad, které byste při vybírání nového auta měly určitě vzít v potaz.
- Kategorie vozu.
- Velikost auta.
- Výbava a náklady na údržbu.
- Spotřeba.
- Nové nebo ojeté
- Kdy koupit auto.
- Benzín nebo nafta.
- Auto na splátky.
Příprava před předáním nového auta zabere několik dnů. „Auto je od výrobce zabaleno v ochranných fóliích a zablokované v převozním režimu. Je třeba ho vyčistit, naleštit, případně domontovat dodatečnou výbavu, jako je třeba speciální zabezpečovací zařízení,“ popisuje Brůžek.
Na co si dát pozor při koupi vozu : Co zkontrolovat
- všechny doklady k vozidlu (včetně servisní knížky, původní kupní smlouvy atd.)
- všechny identifikátory (VIN, číslo karoserie, číslo motoru)
- prověření ve všech databázích kradených aut.
- vizuální prohlídka interiéru (ošoupaný volant, pedály, sedačky, švy na přístrojové desce v místech, kde je airbag…)
Kdy je nejlepší čas na koupi auta
Březen a září jsou nejrušnějšími obdobími pro prodej nových aut a stejně tomu je i u těch ojetých, i když s mírným zpožděním. Mezidobí před začátkem léta je obvykle tím nejlepším obdobím roku na koupi ojetého auta, pokud tedy nechcete čekat až do zimy.
Na co si dát pozor při koupi ojetého auta : Co zkontrolovat, když kupuji auto přes autobazar Na voze byste měli v první řadě zkontrolovat veškeré doklady k vozidlu včetně servisní knížky a to, zda sedí VIN kód uvedený na voze s tím, který je v papírech. VIN kód najdete na čelním skle, v prostoru motoru a v technickém průkazu.
Na co si dát ve smlouvě i před jejím podpisem pozor
- Mít ve smlouvě podrobný popis vozu, který kupujete včetně všech známých vad.
- Neseberte si vlastní právo na reklamaci.
- Zkontrolujte si, zda vůz není kradený.
- Exekuce nebo zástava.
- Zda vám v přepisu vozu nic nebrání.
Na co si dát pozor při přepisu vozidla
- Při přepisu vozidla je třeba prověřit vozidlo – VIN, technický stav, původ, stočené kilometry.
- Je nutné provést zrušení povinného ručení při přepisu vozidla.
- Odhlášení vozidla není nutné provádět.
- Lhůta k přepisu vozidla je 10 dní od podepsání kupní smlouvy.
Co potrebuji k prihlaseni noveho auta
Jako kupující budete muset na dopravním inspektorátu doložit:
- Zelenou kartu.
- Velký technický průkaz.
- Malý technický průkaz. Potvrzení o způsobilosti vozidla k provozu – STK.
- Vyplněnou žádost o registraci vozidla.
- Evidenční kontrolu vozu.
V současné době již není nutné pro přepis vozidla navštívit konkrétní úřad, ale můžete navštívit jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností, kde na odboru dopravy provedete přepis vozidla, resp. změnu vlastníka v registru motorových vozidel.Před samotnou návštěvou prodejce si vždy prověřte historii vozidla – největší databázi záznamů o ojetých vozech naleznete na Cebia.com. Odhalit můžete stočený tachometr, předchozí poškození, fotky z historie auta a mnoho dalšího.
Avšak během zimních měsíců nejen snáze odhalíte možné poruchy auta, ale ještě můžete ušetřit. Protože s příchodem nového roku auto prakticky ze dne na den – zestárne „papírově“o jeden rok. Takže v lednu je levnější než v prosinci. V zimě navíc máte z důvodu nižší poptávky po ojetých vozech možnost vyjednat větší slevu.
Po kolika letech měnit auto : U většiny automobilů se předpokládá, že vydrží spolehlivě fungovat bez větších investic alespoň 10 let nebo 200 000 kilometrů. Pokud tedy zvažujete prodej a následnou koupi nového vozidla, je právě tato chvíle jednou z nejvhodnějších. Vozidlo má stále relativně přijatelnou prodejní cenu, takže se prodej vyplatí.
Co je potřeba při koupi ojetého auta : Čerstvě zakoupený ojetý vůz většinou potřebuje odbornou péči, a proto jej nechte překontrolovat v odborném servisu. Ojeté vozidlo vyžaduje alespoň výměnu základních kapalin a případně i výměnu rozvodů. Doporučeno je také zkontrolovat stav pneumatik a zda odpovídají ročnímu období (zimní vs. letní pneumatiky).
Na co si dát pozor při podpisu kupní smlouvy
Kupní smlouva
Je třeba dát si pozor na případné smluvní pokuty, lhůty k tomu či onomu, vedlejší ujednání a podmínky splacení nebo výplaty samotné kupní ceny. Pomoc odborníka v komplikovaných případech může mít zásadní význam a může pomoci odhalit na první pohled neškodná, avšak záludná smluvní ujednání.
K tomu budete potřebovat platnou evidenční kontrolu, dovozovou technickou kontrolu (případně evidenční kontrolu), osobní doklady, kupní smlouvu, zelenou kartu, malý a velký technický průkaz a žádost o zápis auta do registru silničních vozidel.Jakožto kupující si musíte nejprve zřídit povinné ručení, bez zelené karty totiž není možné vůz převést. U prodávajícího stačí ukončení povinného ručení nahlásit pojišťovně a zaslat kopii technického průkazu se změnou majitele vozu.
Co dělat když si nový majitel nepřepíše auto : Nejčastějším řešením proto je podání žaloby na určení vlastnického práva k automobilu. Až s konečným rozhodnutím soudu, že vlastníkem automobilu je skutečně kupující, je možné opět podat žádost na příslušném úřadu o změnu vlastníka v registru vozidel. Tentokrát by už měl správní orgán žádosti vyhovět.