Na co se vztahuje záruka na mobil?
Záruka se nevztahuje na opotřebení věci způsobené jejím obvyklým užíváním. U věcí prodávaných za nižší cenu se záruka nevztahuje na vady, pro které byla nižší cena sjednána. Jde-li o věci použité, neodpovídá prodejce za vady odpovídající míře používání nebo opotřebení, které měla věc při převzetí spotřebitelem.U nových mobilních telefonů, tabletů, chytré a jiné elektroniky všech značek z české i evropské distribuce, je poskytována plná 2-letá záruka výrobcem (v této lhůtě se řeší případná reklamace zboží přímo v autorizovaných servisech a distributorů v rámci ČR a EU). Pokud není uvedeno jinak.Reklamace zboží je možná ve lhůtě do dvou let od nákupu v obchodě nebo od převzetí v případě nákupu na internetu. Záruka se ovšem vztahuje jen na problémy, které jsou způsobeny výrobcem. Pokud tedy zákazníkovi například spadne telefon na zem a poškrábe se, klasická záruka se na něj nevztahuje a na reklamaci nárok nemá.

Kdy mám narok na vraceni peněz : Zákon říká, že o reklamaci musí prodejce rozhodnout ihned, nejpozději pak do 3 dnů od jejího převzetí. Odstranit vadu pak musí bez zbytečného odkladu, ale nejdéle do třiceti dní. Pokud to v této lhůtě nestihne, jde o podstatné porušení smlouvy a zákazník může od smlouvy odstoupit a požadovat peníze zpět.

Na co se vztahuje dvouletá záruka

Zákonná záruka je platná po dobu dvou let v celé EU a vztahuje se na veškeré vady, které existovaly v době převzetí a projevily se během prvních dvou let. Pokud se závada projeví do jednoho roku od převzetí, nemusíte dokazovat, že vada existovala již v době, kdy jste zboží převzali.

Na co mám právo při reklamaci : V případě vadného výrobku může spotřebitel uplatnit reklamaci a v souvislosti s tím mu přísluší následující práva z vadného plnění: právo na odstranění vady výměnou věci nebo opravou věci, přiměřenou slevu z kupní ceny a právo odstoupit od smlouvy.

Jde-li o vadu, kterou lze odstranit, má kupující právo, aby byla bezplatně, včas a řádně odstraněna. Prodávající odpovídá za vady, které má prodaná věc při převzetí kupujícím. Projeví-li se vada do 6 měsíců ode dne převzetí, může spotřebitel požadovat výměnu zboží, pokud to není vzhledem k povaze vady nepřiměřené.

Záruka, na kterou se prodejce odvolává, je tzv. smluvní záruka od výrobce. Ta nemá nic společného se zákonnou zárukou, která je pro prodejce závazná a trvá dva roky. Pokud prodejce souhlasí s tím, že počítač je vadný, musí ho nechat zdarma opravit nebo vyměnit.

Co se může reklamovat

Reklamovat můžete službu, která byla předmětem smlouvy o dílo, tedy jakoukoli opravu, úpravu a údržbu věci, za předpokladu, že byla podnikatelem provedena vadně. Dílo má vady, když neodpovídá tomu, co bylo ujednáno ve smlouvě.Pokud se stejná vada objevuje opakovaně i po opravě nebo reklamujete 4 nebo více různých vad na jednom výrobku, máte automaticky nárok buď na výměnu, nebo odstoupení od smlouvy a vrácení peněz.V souladu s aktuálním soudním výkladem lze shrnout, že po opravě, ani po výměně věci v rámci uznané reklamace, nová záruční doba neběží.

Odstoupí-li spotřebitel od smlouvy, musí mu prodejce vrátit veškeré peněžní prostředky, včetně nákladů na dodání zboží (typicky poštovné), které od něho na základě smlouvy obdržel. Nejzazší lhůta je 14 dnů po odstoupení. Zákon dokonce určuje způsob vracení.

Co můžu reklamovat : Reklamovat lze jen vady, které má výrobek v okamžiku nákupu, nebo ady, které se objeví v průběhu záruční doby. Vada může být například důsledkem špatného materiálu použitého při opravě nebo chyby v technologii výroby.

Na co si dát pozor při reklamaci : Při uplatňování reklamace stačí prokázat, že spotřebitel u prodejce věc zakoupil. To lze například výpisem z účtu při platbě kartou či převodem, staršími reklamačními protokoly, originálním obalem, specifičností zboží (nikdo jiný ho neprodává), v krajním případě i svědeckou výpovědí.

Jak probíhá reklamace mobilu

Zákon stanoví prodávajícímu povinnost rozhodnout o reklamaci ihned, u složitých případů do tří pracovních dnů, přičemž reklamace včetně odstranění vady musí být vyřízena nejpozději ve lhůtě 30 kalendářních dní. Reklamace je vyřízena teprve tehdy, když vás prodávající o tom vyrozumí.

Pokud se liší údaje v záručním listu a ve smlouvě, platí ta lhůta, která je delší, lhůta ve smlouvě má ale přednost před lhůtou na obalu a uplatnit ji lze u prodejce nebo v záručním servisu. U prodejce je možné uplatnit jen záruku, kterou spotřebiteli poskytl.Reklamovat nelze ani opotřebení věci způsobené její obvyklým používáním. Ale například nadměrné opotřebení obuvi nebo oděvů ve velice krátkém období reklamovat lze. Tady je ale vhodnější využít služeb znalce. Prodejce neodpovídá za vady, které se vyskytly po 24 měsících od převzetí.

Jak dlouho trva záruka po reklamaci : V souladu s aktuálním soudním výkladem lze shrnout, že po opravě, ani po výměně věci v rámci uznané reklamace, nová záruční doba neběží.