Mentor je obvykle zkušenější či starší člověk, který se stará o mladšího a méně zkušeného svěřence (mentee), je mu oporou i rádcem, pomáhá mu lépe poznat sebe sama, svůj potenciál a své schopnosti.Jaký je rozdíl mezi koučinkem a mentoringem v profesní rovině Mentoring je založen na předávání zkušeností, znalostí, rad a inspirace. Zatímco koučování vás otázkami podpoří v přemýšlení a uvědomění si vlastních zkušeností, možností nebo priorit, aniž by kouč sám do procesu vstupoval se svými názory nebo nápady.Mentorem může být pouze řidič, který je držitelem řidičského oprávnění skupiny B po dobu alespoň 10 let (zkušený řidič), kterému nebyl v posledních 5 letech udělen zákaz řízení a který má v bodovém hodnocení řidičů 0 bodů. Mentorem je nejčastěji rodič nebo příbuzný mladého řidiče, není to však podmínkou.
Jak probíhá Mentoring : Mentor předává mentorovanému zkušenosti a dává mu zpětnou vazbu na jeho práci. Poznatky mentora mentee ocení u projektů krátkodobé i dlouhodobé povahy. Mentor svým působením a praxí napomáhá menteemu zvládat pro něj novou agendu, nastavování systému, procesů či provádění analýz a mnoho dalšího.
Co musí splnit mentor
Požadavky na mentora
- mentor musí být držitelem řidičského oprávnění pro skupinu B minimálně 10 let.
- mentorovi nebyl v posledních 5 letech udělen zákaz řízení
- mentor má v bodovém hodnocení řidiče 0 bodů
- mentor souhlasí se zápisem do registru řidičů
Kdo to je mentor : Mentoring je vlastně nesmírně starou, dalo by se říct prvotní formou učení. Je založen na vztahu dvou osob – starší a mladší. Zatímco starší, “mentor”, předává své zkušenosti, kontakty, či pracovní grify, mladší (“mentorovaný”, “učeň”) bedlivě pozoruje, plní drobné pracovní úkoly a především se učí.
Kouč pomáhá iniciovat žádoucí změny u klienta a v reálném čase jej provází, podporuje a radí na jeho cestě k vytčenému cíli. Mnohdy pomáhá i cíle stanovovat. Koučování je metoda, jejímž smyslem je především uvolnit a plně rozvinout potenciál koučovaného. Je to jako spolupracovat s trenérem při sportu.
Mentoring, v počeštěné formě také mentorství nebo mentorování, je profesní vztah dvou osob, kdy mentor předává své zkušenosti a znalosti svému svěřenci – menteemu (mentorovanému). Mentor tak působí jako průvodce v určité oblasti či tématu a pomáhá menteemu nalézt správný směr či řešení.
Kdy nesmí mentor vykonávat
mentor nesmí být pod vlivem alkoholu nebo návykové látky. mentor nesmí vykonávat tuto činnost v případě, že by byla jeho schopnost výkonu snížena v důsledku jeho zdravotního stavu. mentor je povinen na výzvu policisty, vojenského policisty, strážníka obecní policie nebo celníka prokázat svou totožnost.Pokud uvažujete o zavedení mentoringu, měli byste mít dobře nastavený motivační systém i znalosti o vnitřních stimulech lidí ve svém okolí, týmu, oddělení… Motivace je základním pilířem pro úspěšný průběh mentoringu.Mentor také nesmí mít zadržený řidičský průkaz a v bodovém hodnocení nesmí mít zaznamenán žádný bod. Každý budoucí sedmnáctiletý řidič může mít mentorů několik, maximálně však čtyři. Režim L17 se pak zapíše do Evidenční karty mladého řidiče i jeho mentora.
Mentor musí mít řidičské oprávnění pro skupinu B po dobu více než 10 let. V posledních 5 letech nesmí být mentor zbaven práva k řízení motorového vozidla na území ČR a nesmí být ve výkonu správního trestu nebo trestu zákazu činnosti spočívajícího v zákazu řízení motorových vozidel.
Co je mentorovat : Co je to mentoring Mentoring je vlastně nesmírně starou, dalo by se říct prvotní formou učení. Je založen na vztahu dvou osob – starší a mladší. Zatímco starší, “mentor”, předává své zkušenosti, kontakty, či pracovní grify, mladší (“mentorovaný”, “učeň”) bedlivě pozoruje, plní drobné pracovní úkoly a především se učí.
Kolik si vydela kouč : Kolik vydělává Kouč v České republice Pokud se podíváme na Kouč platové statistiky v České republice během 8. května 2024, reprezentovaný zaměstnanec vydělává 556 800 Kč; přesněji řečeno mzdová sazba je 46 400 Kč za měsíc, 11 600 Kč za týden nebo 290 Kč za hodinu.
Kolik stojí kouč
Cenové rozpětí koučů je velmi široké. Může se pohybovat okolo 500 Kč za hodinu, když jde o méně zkušené kouče. Průměrný kouč je honorován zhruba mezi 1 000 a 3 000 Kč za hodinu, hodně zkušený a renomovaný kouč, zvláště s firemní klientelou, se pohybuje v hodinové sazbě okolo 5 000 korun.
Služby a ceník
Služba | Doba trvání | Cena |
---|---|---|
Úvodní konzultace | 90 minut | 6 000 Kč |
Následná konzultace | 60 minut | 4 000 Kč |
Konzultační balíček | 3x 60 minut | 10 500 Kč |
Dlouhodobý mentoring | 6 x 60 minut | 18 000 Kč |
Jaké jsou povinnosti mentora při doprovázení mladistvého řidiče Sedět na místě vedle řidiče, sledovat situaci v provozu a chování mladistvého, v případě potřeby poskytnout odbornou radu. Nebýt pod vlivem alkoholu a JNL, být zdravotně schopen k výkonu činnosti mentora, plnit podmínku bezúhonnosti (0 b a bez ZŘMV).
Co to je mentoring : Co je to mentoring Mentoring je vlastně nesmírně starou, dalo by se říct prvotní formou učení. Je založen na vztahu dvou osob – starší a mladší. Zatímco starší, “mentor”, předává své zkušenosti, kontakty, či pracovní grify, mladší (“mentorovaný”, “učeň”) bedlivě pozoruje, plní drobné pracovní úkoly a především se učí.