Na co se ptá detsky psycholog?
pomočování, příp. pokakávání (zejména po období, kdy už toto zvládalo), nepřiměřená a dlouhotrvající úzkost, noční děsy, tikové poruchy, změna v emočním ladění (dlouhodobý smutek, apatie, pláč, agrese), hyperaktivita, problémy s pozorností, problémy v sociálním kontaktu, v komunikaci.Varovnými signály u dětí jsou například úzkosti, pomočování, problémy s jídlem, narušení spánku (noční děsy), problémy v kolektivu a komunikaci, u starších dětí se pak mohou projevovat problémy ve škole, lhaní, dokonce i sebepoškozování. Jakákoli významná změna v chování dítěte může rodiče upozornit, že se něco děje.Na co se psycholog ptá Toto jsou ty nejčastější otázky

  • S čím přicházíte aneb proč jste se na psychologa obrátili.
  • Co od sezení čekáte aneb s čím byste vlastně chtěli odcházet.
  • Už jste někdy byli u psychologa aneb jaké máte zkušenosti, co už jste zkusili.

Jak poznat trauma u dětí : Dítě se může projevovat agresivně, být vulgární, podrážděné, může být ale také nepozorné, ustrašené, neklidné anebo se „vypne“, pokud nastoupí mechanismus „strnutí“. Takové dítě například nereaguje na oslovení, odpovídá „Já nevím“, může vypadat apaticky nebo nám slíbí, že něco udělá a vzápětí udělá pravý opak.

Jak poznat psychicky nemocné dítě

Dítě je podrážděné, reaguje nepřiměřeně, někdy agitovaně, hyperaktivně, ničí věci, ubližuje druhým, jindy se naopak zcela stáhne ze sociálních situací. U dětských depresí se mohou objevit i halucinace, často sluchové /např.

Co řešit u psychologa : Zaměřuje se hlavně na diagnostiku a nápravu poruch učení (dyslexie, dysgrafie,dyskalkulie, dysortografie), pomáhá identifikovat poruchu pozornosti a hyperaktivity (ADHD), pomáhá řešit problémy žáků v kolektivu (šikana, agresivita). Při práci využívá psycholog speciální diagnostické metody a poradenské postupy.

Hlavní psychické problémy dospívajících můžeme klasicky vymezit takto:

  • Poruchy příjmu potravy.
  • Sebepoškozování, sebedestruktivní chování
  • Nezvladatelnost, agresivní chování
  • Delikventní chování, poruchy chování v rodině i mimo ni.
  • Zneužívání psychoaktivních látek, závislosti.


„Čas na psychoterapii je, když se už delší dobu probouzíte s pocitem marnosti, nespokojenosti. Čas na psychoterapii je, když přemýšlíte, proč vám váš vztah opět nevyšel. Když máte vztek, smutek, prázdnotu, strach, nespokojenost – různé stavy, které vás obtěžují a pro které nemáte vysvětlení.

Kdy je potřeba vyhledat psychologa

Psychologa můžete vyhledat například ve chvíli, kdy se potřebujete rozhodnout, potřebujete získat informace, chcete ve svém životě něco změnit nebo si přejete, aby vás někdo bezpečně provázel nelehkým obdobím. Ze své zkušenosti uvádím některé příklady životních situací, ve kterých lidé psychologa vyhledali.Pokud máte jako rodiče pocit, že s vaším dítětem není něco v pořádku, nestyďte se obrátit na psychoterapeuta nebo psychologa pro děti. Nepodléhejte myšlence, že se to časem změní nebo, že z toho ten váš malý vyroste.Nejčastější příznaky u osob s ADHD

  1. Krátká doba udržení pozornosti.
  2. Hyperaktivita, která může být fyzická, verbální nebo emocionální.
  3. Neklid. Děti mají často potřebu se hýbat, i když sedí.
  4. Horší vnímání času.
  5. Potíže s určením priorit.
  6. Časté změny nálad.
  7. Roztržitost.
  8. Skákání do řeči.


Psychologa můžete vyhledat například ve chvíli, kdy se potřebujete rozhodnout, potřebujete získat informace, chcete ve svém životě něco změnit nebo si přejete, aby vás někdo bezpečně provázel nelehkým obdobím. Ze své zkušenosti uvádím některé příklady životních situací, ve kterých lidé psychologa vyhledali.

Jak přimět někoho jít k psychologovi : S psychoterapeutem se můžete domluvit na první schůzku telefonicky nebo třeba e-mailem. Objedná vás buď zdravotní sestra, recepční nebo přímo psycholog, se kterým se dohodnete na přesném datu a hodině. Při objednávání nemusíte do detailů popisovat důvod vaší návštěvy, někdy se vás na něj dokonce ani nikdo neptá.

Kdy dát dítě na psychiatrii : Lékař tuto léčbu navrhuje tehdy, když již nějakou dobu probíhá ambulantní práce a nedaří se stav dobře ovlivnit, nebo tehdy, když je natolik závažný, že je dítě ohroženo na zdraví či životě a je nutno začít podávat léky tak, aby byla duševní porucha účinně přeléčena.

Kdy jít s dítětem k psychiatrovi

Akutní vyšetření z psychiatrického pohledu vyžadují stavy, kdy dítě: náhle halucinuje. je zmatené je neklidné

První sezení (ležení)

Psycholog/terapeut se vás bude ptát a bude hodně naslouchat. Otázky půjdou jak směrem k potížím, tak k širšímu kontextu. Snahou je získat, co nejpřesnější představu vašich problémů. Zároveň bude terapeut chtít získat představu, kdo před ním sedí (u psychoanalytiků – leží).Psycholog používá ve své diagnostické praxi vedle pozorování a rozhovoru také testových metod. Ty pomáhají mapovat pacientovy či klientovy pochody na úrovni myšlení, emocí a chování, ale také osobnostní charakteristiky či temperament. Psycholog pak často primárně provází a podporuje klienta ve formě psychoterapie.

Jak probíhá vyšetření u psychologa : Vyšetření probíhá formou rozhovoru (u dětí i s rodinnými příslušníky) a následně zadáním vybraných testových metod. Hlavním cílem psychologického vyšetření není přisouzení diagnózy, ale podrobné porozumění pacientovým obtížím, jejich průběhu, možným příčinám a celkovému kontextu.