Na co se používá sůl kamenná?
Sůl kamenná je důležitá surovina pro potravinářský a chemický průmysl. V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá při konzervaci masa pomocí solení. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chlóru, kyseliny solné a mnoho dalších látek.V lidském těle je hlavní součástí krve a lymfy. Bez soli se neobejde ani činnost srdce, nervy a svaly. Sůl j potřebná pro správnou funkci svalové kontrakce, pro přiměřené zadržování vody v organismu a také pro přenos nervových vzruchů. Pouze díky nim je možné vstřebávání látek ve střevě nebo ledvinách.sůl se ve vodě rozpustí a smíchá se s vodou. Vznikne čirá směs bez krystalků soli = roztok. Molekuly soli jsou smíchané s molekulami vody. Voda je rozpouštědlo a sůl rozpuštěná látka.

Co je sůl kamenná nerost : Chlorid sodný (NaCl) je chemická sloučenina běžně známá pod označeními kuchyňská sůl, jedlá sůl nebo ještě častěji jen jako sůl. V přírodě se vyskytuje v podobě nerostu halitu, známého též pod názvem sůl kamenná. Jedná se o velmi důležitou sloučeninu potřebnou pro životní funkce většiny organismů.

Která sůl je zdravější

„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.

Proč pít slanou vodu : Mořská voda odstraní překyselení organismu, dodá tělu potřebné minerály a zvýší tak zásaditost prostředí v těle, které je nezbytné pro jeho správné fungování. Díky tomu skvěle reguluje pH do optimálních hodnot. Navíc přispívá k dobré hydrataci těla a je skvělou ochranou proti stresu.

V potravinářství se kromě běžné úpravy potravin používá například při konzervaci masa, plní tedy v potravinách nejen chuťové ale i řadu technologických funkcí. V chemickém průmyslu je halit důležitý pro výrobu sodíku, jedlé sody, chloru, kyseliny chlorovodíkové a mnoho dalších látek.

Sůl je škodlivá, způsobuje vysoký krevní tlak, zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, zhoršuje funkci ledvin a dokonce přispívá k řídnutí kostí.

Čím škodí sůl

Sůl navíc podle rozsáhlé studie negativně ovlivňuje i střevní mikrobiom, což může ohrozit imunitní systém a zároveň vést i k poškození malých krevních cév, což může způsobovat problémy s ledvinami či demenci.176) a halit bývá provázen anhydritem nebo sádrovcem, řidčeji i draselnými (obr. 47) a jinými solemi. Hlavními světovými producenty jsou USA, Čína a SNS. Kamenná sůl se vyskytuje ve východoslovenském miocénu – Prešovsko a oblast Soĺ-Zbudza-Zalužice.Mezi příznaky hyponatremie patří nevolnost až zvracení, bolest hlavy, zmatenost, ztráta energie, ospalost a únava, neklid a podrážděnost, svalová slabost, křeče, kóma. Závažný nedostatek sodíku je akutní stav, který vyžaduje intenzivní lékařskou péči.

Denní doporučená dávka soli je 5 gramů. Přitom 4 gramy jsou ukryté v potravinách, takže na dosolení pokrmů nám zbývá pouze 1 gram denně. Při dlouhodobém zvýšeném příjmu soli se zvýší krevní tlak, srdce je přetížené a dochází k jeho poškození. Sůl zadržuje vodu a zvyšuje se tak objem tekutiny v organismu.

Co dělá sůl s vodou : Výplachy slanou vodou desinfikují ústní dutinu. Výplachy provádíme při zánětech dásní, aftách či oteklých mandlích. Slaný nálev si připravíme tak, že dvě čajové lžičky soli rozpustíme ve dvou decilitrech teplé vody. Vyplachujeme a kloktáme třikrát denně.

Co se stane kdyz hodně solim : Nadmíra soli nám škodí. Příliš velký příjem sodíku významně zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku i srdečních a cévních chorob. Lékaři dnes už nadměrný přísun sodíku viní i z tvorby ledvinových kamenů, oslabení kostí nebo rakoviny žaludku. Lékaři někdy doporučují sůl jako emetikum (dávidlo – na vyvolání zvracení).

Která sůl je nejlepší

„Zdravější verzí“ je sůl mořská, která se odpařuje z oceánů. Nerafinovaná mořská sůl má našedlou barvu a přirozeně obsahuje jód a jiné stopové minerály a řasy.

Sodík pomáhá udržovat správný tlak a stálost prostředí tekutin v našem těle. Nedostatek sodíku se projevuje únavou, křečemi a nízkým krevním tlakem. Sůl pomáhá udržovat optimální hladinu kyseliny chlorovodíkové pro správné trávení. Základem každé soli je chlorid sodný.Cukr pohltí nadbytek soli. Tento postup můžete i několikrát zopakovat, než dosáhnete požadované chuti. Přesolený čirý vývar snadno zachráníte syrovým bílkem, který ve vařící polévce necháte srazit, povaříte a poté vyjmete. Také můžete do polévky namočit housku a nechat ji nasát přebytečnou sůl.

Kde se v ČR těží sůl : Možná si také myslíte, že sůl je především bílá, nanejvýš trochu průsvitná. To ale není pravda. Sůl může doslova hýřit barvami. V České republice žádná solná ložiska nemáme; sůl kamenná se ale více či méně hojně nachází v okolních státech.