Kromě toho je všestrannější než třeba hlávkový salát – může se konzumovat syrový, ale skvěle chutná i v polévkách, zmíněných smoothies, omáčkách na těstoviny nebo dokonce dušený podobně jako špenát. Mladé listy jsou ale hodně jemné a nejvíc živin si zachovají, když je tepelně upravovat nebudete.Díky obsahu vitaminů je polníček vhodný pro posílení imunity, jeho požívání podporuje krvetvorbu a aktivuje látkovou přeměnu v buňkách. Pomáhá také zvyšovat odolnost proti stresu, zlepšuje soustředění i výkonnost a celkově posiluje duševní vitalitu.Z čerstvých listů polníčku si můžete připravit chutný zeleninový salát, nebo ho přidat ke grilovanému masu či smíchat s vařenými brambory a cibulkou. Výbornou kombinaci tvoří s rajčaty, ať už pečenými, nebo syrovými.
Kdy sít polníček : Polníček má svou typickou oříškovou chuť, která dochutí každý salát. Můžeme jej použít i jako samostatnou přílohu nebo ho přidat do lehkého bramborového salátu. Obsahuje mnoho vitamínů, které podporují naši imunitu, povzbuzují mysl a dokáží odehnat i únavu. Vysévat jej můžeme od března do května nebo od srpna do září.
Jak se dělá salát z polníčku
Orestujeme si slaninu a na másle kousky toastového chleba. Dále si připravíme dresink, který namícháme z citrónové šťávy, hořčice, medu, cibule, pepře a soli. Očištěný a osušený polníček bez kořínků smícháme s dresinkem, opečenými krutony a slaninou.
Jak uchovat polníček : Skladování listové zeleniny.
Například špenát, rukola, polníček, bylinky, kadeřávek a podobně přendejte do misky, přikryjte vlhkým, ale ne mokrým ubrouskem a vložte do lednice. Je důležité, aby se na dně nedržela voda a aby byl ubrousek stále vlhký, takže ho namáčejte každý den. Rukola vydrží i týden úplně čerstvá.
Zelené listové saláty, jako je špenát, římský salát nebo rukola, jsou bohaté na vlákninu a jsou nízkokalorické. Přidejte do salátu také rajčata, okurky, papriky nebo mrkev. Tyto zeleninové přísady dodají salátu chuť, barvu a důležité vitamíny. Dalším prvkem salátu jsou bílkoviny.
Ledový salát natrháme do mísy na malé kousky, přidáme nakrájená rajčata, papriky, okurku, posypeme trochou vegety, pepře, zakápneme olivovým olejem a promícháme. Do kysané smetany vmícháme trošku octa, cukru a přidáme nasekaný kopr – nebo trochu koření na tzatziki – je to chutnější. Tímto zalijeme salát a promícháme.
Jak udělat zálivku na salát
V misce prošlehejte metličkou ocet nebo citronovou šťávu se solí a čerstvě namletým pepřem. Poté začněte pomalu a postupně přilévat olej tenkým pramínkem a metličkou ho zašlehávejte tak, aby vznikla krémová emulze. Hotovou zálivku vmíchejte k opraným a usušeným saltovým lístkům a ihned podávejte.Pokud je třeba rostlinky uchovat, je nutné ponechat kořínky, navlhčený polníček vložit do misky, přikrýt mokrým papírem a přetáhnout potravinářskou fólií. Takto vydrží v lednici cca 3 dny aniž by ztratil svou vůni a chuť.Čerstvý špenát nelze dlouho skladovat. Nám se nejvíce osvědčilo uchovávat jej v igelitovém sáčku, aby neztrácel vlhkost, ale s mírně pootevřeným hrdlem, aby nezahníval.
Její listy působí proti únavě a posilují imunitu, zvyšují chuť k jídlu a pomáhají čistit játra a krev, kromě toho má rostlina i mírně močopudné a projímavé účinky. Také se hodí pro diabetiky, protože pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Chrání také naše srdce proti různým kardiovaskulárním onemocněním.
Jaký salát se dává na chlebíčky : Máme pro vás 5 nejoblíbenějších salátů vhodných k přípravě chlebíčků:
- Bramborový salát.
- Vlašský salát.
- Pařížský salát.
- Pochoutkový salát.
- Hermelínový salát.
Jak dlouho vydrží zálivka na salát : Dresink si navíc můžete připravit předem nebo mít větší množství do zásoby – v lednici vydrží v uzavřené nádobě i několik dní.
Jak dlouho vydrží polníček v lednici
Skladování listové zeleniny.
Například špenát, rukola, polníček, bylinky, kadeřávek a podobně přendejte do misky, přikryjte vlhkým, ale ne mokrým ubrouskem a vložte do lednice. Je důležité, aby se na dně nedržela voda a aby byl ubrousek stále vlhký, takže ho namáčejte každý den. Rukola vydrží i týden úplně čerstvá.
Do lednice umisťujeme všechny druhy, kromě zeleniny, která tam vyloženě nepatří: rajčata, okurky, lilky, papriky, zázvor, dýně (ty uchovávejte v pokojové teplotě), cibule, česnek (ty milují tmu, je dobré je umístit do papírové tašky nebo bavlněného pytlíku), cukety a batáty se hodí spíše do sklepa nebo spíže.Při nákupu dbejte na čerstvé listy bez skvrn. Špenát pěstovaný venku obvykle obsahuje méně dusičnanů než ten skleníkový. Špenát by měl být zpracován relativně rychle, neměl by být dlouho skladován. V zásuvce na zeleninu v chladničce může být uložen maximálně dva dny.
Jak dlouho se vaří čerstvý špenát : Postup přípravy receptu
Rozehřejte olej a máslo a orestujte na něm cibuli, asi 4 minuty. Přidejte česnek a po půl minutě špenát. Osolte, opepřete a stále míchejte. Restujte asi 5 minut, pokud se vám listy zdají stále tuhé, podlijte 100 ml vody a pár minut restujte.