Z terapeutického hlediska pampelišky a med z pampelišek pomáhají zejména játrům a ledvinám vykonávat svou práci a udržovat střeva ve zdravém stavu. Chuť je silná se střední sladkostí a mírně kořeněnou přetrvávající dochutí smetanky lékařské, která byla popsána jako osvěžující až magická.Květy pampelišek omyjeme pod proudem studené vody, aby se vyplavil pyl i brouci. Vsypeme je do hrnce, přidáme šťávu z citronu a pomeranče, strouhanou pomerančovou kůru a vodu. Necháme 10 minut povařit, až se voda zbarví do světle hnědé. Necháme vychladnout a uložíme na 1 den do chladu a temna.Skladování: Skladujte v chladu a hlavně ve tmě. Po otevření nemusíte uchovávat v lednici. Jen neolizujte lžičku mezi nabíráním. Na to je pampeliškový med háklivý.
Na co je dobrý pampeliškový sirup : Pampeliškový sirup je mimořádně zdravý a pomáhá při léčbě nachlazení a kašle. Využívá se také k jarním detoxikačním kůrám a zažene i jarní únavu! TIP! Pampeliškový sirup se dá užívat jen tak po lžičkách, ale skvěle se hodí i k přípravě lahodných nápojů.
Jak dlouho louhovat pampelišky na med
Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.
Jak dlouho vařit pampelišky na med : Květ vaříme ve dvou litrech vody půl hodiny.
Při výrobě medu můžete použít místo citrónu jiné citrusové plody, například pomeranč nebo jejich kombinaci. Pokud nejste zastánci bílého cukru, můžete použít jakýkoliv cukr (kokosový, třtinový, palmový..). Do pampeliškového medu můžete dle chuti přidat společně s citrónem také zázvor.
Jak dlouho vydrží pampeliškový med Pampeliškový med vydrží až do zimy. My jej máme ve spíži a při podzimním a zimním nachlazení si ho rádi přidáváme do teplého čaje.
Jak dlouho louhovat Pampelisky na med
Postup
- Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody.
- Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno.
- Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.
- Vařte hodinu až devadesát minut; občas promíchejte zcela čistou, nejlépe novou vařečkou.
Závěr: Který sirup je nejlepší Ze souhrnu nutričních hodnot je ti nyní jasné, že nejlepší variantou nejen do diety bude sirup čekankový! Nejen že obsahuje nejméně cukru, ale obsahuje opravdu velké množství rozpustné vlákniny (inulinu). To oceníš i při redukci tuku.Je vhodné pít čaj buď 30 minut před jídlem nebo asi hodinu po jídle, aby se podpořilo trávení. Kontraindikace a interakce: Pampeliška je obecně považována za bezpečnou.
Pampelišky pro výrobu medu sbíráme v době jejich kvetení. Nejhojnější kvetení pampelišek můžeme pozorovat od poloviny dubna do poloviny května, záleží hodně na počasí a oblasti, ve které bydlíme.
Jak zpracovat květ pampelišky : Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.
Kdy trhat pampelišky na med : Pampeliškový med pomáhá s vykašláváním a velice příznivě ovlivňuje dýchací cesty. Smetánku lékařskou můžeme trhat téměř kdykoliv od května až do října. Nejvhodnější doba je vždy kolem poledne, kdy jsou květy naplno rozvinuté.
Jak často pít pampeliškový čaj
Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.
Březový cukr, neboli xylitol je z hlediska glykemického indexu a obsahu kalorií vhodnou volbou pro diabetiky a lidi na redukční dietě. Nezvyšuje hladinu krevního cukru, má nízký glykemický index a minimum kalorií.Díky obsahu volné fruktózy má med mírně vyšší sladivost než cukr, a to i přes nižší energetickou hodnotu. Dá se proto říct, že při udržení stejné sladivosti má med lepší nutriční vlastnosti a přispívá nižší energetickou hodnotou než cukr.
Jak užívat pampelišku : Čaj z kořene pampelišky. Jednu vrchovatou lžičku kořene dejte na noc do ¼ litru studené vody, ráno zahřejte a přiveďte do varu, poté sceďte. Vypijte po doušcích půl hodiny před jídlem a po snídani. Můžete osladit medem nebo sirupem z květů pampelišky.