Působí protirakovinně, pomáhá při ateroskleróze, je účinným antirevmatik, upravuje metabolismus, upravuje krevní tlak, snižuje hladinu cukru v krvi – vhodná je pro cukrovkáře, působí na kardiovaskulární systém, zlepšuje funkci jater a žlučníku – pomáhá detoxikačně se na podporu růstu vlasů a proti jejich vypadávání.Také lidé, kteří berou různé druhy léků, by se měli o možnosti pít kopřivový čaj poradit nejprve s lékařem. Proto je důležité vědět, jak kopřivový čaj užívat a také jak dlouho se kopřivový čaj pije. Doporučená doba pití kopřivového čaje v kuse jsou až tři měsíce.Možné účinky kopřivového čaje na tělo:
- podporuje metabolismus a čistí tělo.
- díky obsaženým flavonoidům omezuje zánětlivé procesy, například při revmatu.
- působí močopudně, a pomáhá tak při zánětu močového měchýře.
- posiluje imunitní systém.
- snižuje krevní tlak i cukr.
- zmírňuje žaludeční obtíže.
- omezuje menstruační obtíže.
Co se dá udělat z kopřiv : Kopřivy ale můžete použít i jako bylinku – nasekat ji do polévky, do smetanových omáček, míchaných vajíček nebo ji nacpat do masových rolád, quiche nebo šunkofleků. Fantazii se meze nekladou, jen by kopřiva měla projít varem, i když stačí jen velmi krátce, aby se zbavila žahavých ostnů.
Co hnojit kopřivami
Kopřivový výluh prospívá zelenině i okrasným rostlinám – obsahuje spoustu dusíku a vhodný je především v období růstu. Zelenině, zvláště rajčatům a lilkům, prospívá také výluh z kostivalu, který mimo jiné obsahuje dostatek draslíku, nebo z přesličky, který je bohatý i na posilující křemík.
Proč jíst kopřivy : Vedle dalších tělu prospěšných látek kopřivy obsahují železo, takže jejich užívání pomáhá při anémii. „Kopřiva také příznivě ovlivňuje slinivku břišní, doporučuje se i diabetikům, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Dále se tato bylinka uplatňuje při zánětech močových cest a ledvin.
Na 1 šálek čaje vezmeme přibližně tolik pokrájené kopřivy, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky. Spaříme horkou vodou, necháme 8-15 minut luhovat, scedíme a po doušcích popíjíme denně až 4 šálky.
Kopřivový výluh prospívá zdraví a normálnímu stavu a funkcí močových cest, ledvin a prostaty. Na přípravu kopřivového čaje použijeme 1 lžičku sušené nebo čerstvé kopřivy na šálek vroucí vody a necháme 10 minut vyluhovat.
Kdy sbírat kopřivy na čaj
Pro sběr listů jsou nejvhodnější jarní rostliny, které sbíráme od jara až do května. Vybíráme jen vrchní listy, které jsou nejmladší. Nať můžeme sbírat celé období před květem, tedy v průběhu celého léta a začátku podzimu. Při sběru se vyhýbáme místům, kde kopřivy rostou velmi hojně.Využití v kuchyni
Největší využití mají zjara mladé výhonky a listy, ze kterých vykouzlíte vynikající velikonoční nádivku, fantastickou polévku, netradiční máslo či chipsy, těstoviny nebo přílohu na způsob špenátu. Kopřiva ozvláštní každou sekanou (ať masovou či bezmasou), osvěží klasické rýžové či obilné jídlo.Čerstvé listy mladých vyrašených kopřiv se hodí pro přípravu salátů, můžete je připravit jako špenát, přidat do játrových knedlíčků nebo nasekat jen tak do uvařené polévky místo pažitky. Kopřivy jsou bohaté na vitaminy C1, B2 a B6 a mnohé minerály, důležitým prvkem je obsažený chlorofyl, působící protizánětlivě.
Sběr kopřivy na čaj je nejlepší od časného jara do května. Nať se sbírá ještě před kvetením v období od konce dubna do září. U kopřivy mohou být využity i kořeny na přípravu odvaru na vlasy. Ze samičích rostlin můžeme sbírat i jedlá semínka.
Proč pít kopřivový čaj : Kopřivový čaj může být dlouhodobě konzumován, pokud nepociťujete žádné negativní účinky. Kopřivy jsou bohaté na mnoho vitamínů a minerálů, jako jsou vitamíny A, C a K, železo, vápník a draslík. Kopřivový čaj může mít také diuretické účinky, což znamená, že pomáhá odvodňovat tělo a uvolňovat toxiny.
Jak často pít čaj z kopřivy : Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) – Je známá pro své protialergické účinky a může pomoci zmírnit symptomy alergické rýmy. Kopřivu lze pít ve formě čaje, a to 1-2 šálky denně. Doporučuje se začít s krátkodobým užíváním (například 4-6 týdnů) a sledovat reakci těla.
Jak konzumovat na jaře kopřivu
V případě, že by vám to bylo nepříjemné, můžete dávkování přizpůsobit vašim potřebám.
- čerstvě nasbírané kopřivy omyjte pod tekoucí vodou.
- rozmixujte hrst kopřivy s vodou (na hrst kopřivy přidejte 1/2 litru vody)
- přeceďte přes sítko nebo plátýnko a nápoj vypijte.
Kopřiva přispívá k normální činnosti kardiovaskulárního systému, prostaty a má vliv na přirozené zdraví kostí, vlasů a nehtů. Dále osvěžuje tělo, podporuje vitalitu a energii. Kopřiva dvoudomá přispívá k udržení normálních funkcí respiračního zdraví, je vhodná pro celkové osvěžení těla.Na 1 šálek čaje vezmeme přibližně tolik pokrájené kopřivy, kolik zvládneme uchopit prsty jedné ruky. Spaříme horkou vodou, necháme 8-15 minut luhovat, scedíme a po doušcích popíjíme denně až 4 šálky.
Jak uvařit kopřivový čaj z čerstvých kopřiv : Samotná příprava kopřivového čaje je jednoduchá. Do šálku nasypejte lžičku sušených listů kopřivy. Pokud děláte čaj čerstvých mladých kopřiv, dejte lžičky tři (asi hrst). Zalijte je vroucí vodou a nechte 10–15 minut luhovat.