Na co se používá Internet?
Internet je celosvětový systém navzájem propojených počítačových sítí („síť sítí“), ve kterých mezi sebou počítače komunikují pomocí rodiny protokolů TCP/IP. Společným cílem všech lidí využívajících Internet je bezproblémová komunikace (výměna dat).Používá se ke sdílení a výměně data a komunikaci. Ke službám poskytovaným prostřednictvím internetu patří World Wide Web zpřístupňující obsah na webových stránkách, internetové vysílání (streaming, podcasting), sociální sítě, výměna zpráv, e-mail (elektronická pošta) nebo konferenční hovory.Dějiny internetu jsou spojeny se vznikem počítačů (po roce 1945) a následně počítačových sítí, které jim umožnily vzájemně komunikovat. Přímým impulzem byla studená válka (od roku 1947 mezi USA a SSSR), kde protivníkům hrozilo masívní ničení komunikační infrastruktury jadernými zbraněmi.

Kolik lidí používá internet : Jak jinak si vysvětlit, že v současné době je více unikátních uživatelů mobilních telefonů (5,5 miliardy) než uživatelů internetu (5 miliard). Z toho téměř 4,4 miliardy aktivně používají svůj chytrý telefon k přístupu na internet.

Jak využít Internet

K nejoblíbenějším činnostem provozovaným pomocí internetu pro soukromé účely patří komunikace. Téměř každý (90 %) uživatel internetu jej využívá k zasílání a přijímání e-mailů, 41 % uživatelů přes internet telefonuje, 32 % jej využívá k chatování a 15 % uživatelů přispívá do diskusních fór.

Jaké služby nabízí Internet : Zobrazit ve vyhledávání navigaci

  • Prohlížení webových stránek.
  • Vyhledávání informací na Internetu.
  • E-mail.
  • Nepřímá komunikace na Internetu.
  • On-line komunikace na Internetu.
  • Telefonování přes Internet.
  • Sdílení souborů na Internetu.
  • Sociální sítě

Internetové připojení, signál přenášející data, se šíří vzduchem. Výhody – Flexibilita a mobilita. Připojit se můžete prakticky odkudkoliv, bez problémů a kabelů napojíte větší množství zařízení najednou. Nevýhody – Rychlost, stabilita a bohužel ani bezpečnost se nemohou rovnat kabelové možnosti.

Kde začal internet

Předchůdce dnešního internetu vznikl už v roce 1969 pod názvem ARPANet (Advanced Research Project Agency Network) a navrhli ho američtí informatici Vint Cerf a Robert Kahn.

Co dělají Češi na internetu

Češi on-line nakupují, čerpají aktuální informace, udržují kontakt s přáteli a rodinou a naprostá většina z nich také tráví čas na sociálních sítích. Více než polovina (52 %) je on-line takřka neustále, další téměř polovina (43 %) několikrát denně.Mezi největší žrouty dat patří: Videohovory přes WhatsApp, Skype, Messenger… přehrávání videí na Netflixu, Youtube, TikToku, Facebooku, Instagramu…Zobrazit ve vyhledávání navigaci

  • Prohlížení webových stránek.
  • Vyhledávání informací na Internetu.
  • E-mail.
  • Nepřímá komunikace na Internetu.
  • On-line komunikace na Internetu.
  • Telefonování přes Internet.
  • Sdílení souborů na Internetu.
  • Sociální sítě


Internet věcí funguje na základě vzájemné komunikace mezi několika zařízeními a sběru dat. Díky senzorům dokážou taková zařízení také „přečíst“ různé údaje o okolním prostředí. To může být například teplota, vlhkost vzduchu nebo třeba poloha.

Co dělá internet : Abychom to zjednodušili, tak si představme, že internet je pavučina, kde vlákno je spojovací prvek a uzly vlákna jsou jednotlivý uživatelé. Ve skutečnosti je to propojení obrovského množství počítačů mezi sebou, které spolu komunikují a mohou si vyměňovat data.

Co nám přináší internet : Internet věcí umožňuje zařízením, aby byla zjištěna či vzdáleně kontrolována pomocí existující infrastruktury (počítačová síť, Internet, mobilní síť, …), která umožňuje lepší integraci fyzických zařízení do počítačově řízených systémů, a tedy vyšší účinnost, přesnost a ekonomičnost i nižší nároky na uživatele.

Jaké nebezpečí hrozí na internetu

Mezi nejčastější rizika, kterými jsou lidé na internetu ohroženi, patří phishing, malware (včetně nástrojů pro těžbu kryptoměn), hoaxy a spam. Nemalým rizikem je také odhalení vašich hesel a jejich následné zneužití.

Základem bezpečí na internetu je nikomu nesdělovat své osobní údaje. Jméno, bydliště, nebo jakákoliv hesla. Dále si děti musí uvědomovat nebezpečí zavirovaných souborů (velmi častým zdrojem mohou být například nelegální kopie počítačových her) a phishingových útoků.února 1992, kdy bylo představeno internetové připojení pro širokou veřejnost. Tento den je považován za oficiální akt připojení Československa k internetu.

Co lidi zajima na internetu : Kromě snadné komunikace slouží internet většině uživatelů také k vyhledávání informací. Zhruba 83 % studentů se zajímá o zboží či služby, 47 % z nich se loni zaměřovalo na zprávy o cestování. Nejvíce se ale mladí lidé zajímají o aktuální dění, zpravodajské portály čte 84 % studentů.