Na co se používá šalotka?
Šalotku využijete jak při přípravě grilovaného a pečeného masa, tak i zvěřiny nebo ryb. Můžeme ji použít do omáček, polévek – jednoduše všude, kde se používá i cibule.Šalotka vs červená cibule

Cibule existuje v mnoha variantách. Pokud nechceme výraznou pálivost a aroma, můžeme se podívat po cibuli červené nebo po šalotce. A jaký je mezi nimi rozdíl Šalotka má jemnější, sladší chuť a vůni, používá se proto i zasyrova.Postup přípravy

  1. Předehřejte troubu na 200 °C.
  2. Oloupejte šalotky, tak aby zůstaly celé a během vaření se nerozpadly.
  3. Připravte si větší pánev, kterou můžete vložit ideálně i do trouby.
  4. Šalotky posolte, opepřete a dejte péct zakryté do trouby.
  5. Zakápněte je 3–4 lžícemi balzamikového octa a přihoďte pár snítek tymiánu.

Jak skladovat šalotku : Skladujte v suchu a tmě při teplotě od +8°C do +12°C.

Jak chutná šalotka

Šalotka pochází z Asie, ale v dnešní době je běžně dostupná na místních trzích a v supermarketech. Řadí se sice mezi cibule, nicméně chuť má nasládlou a lehce připomíná česnek. Můžeme ji snadno pěstovat i na zahrádce a úrodu hojně využívat v kuchyni.

Co obsahuje šalotka : Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Červená cibule do guláše nepatří

Červené odrůdy cibule stojí někde uprostřed: můžete ji použít do salátů, na zdobení, napíchnout na špíz i přihodit do zeleninové pánve – v tom případě ji klidně nechte vcelku či jen překrojte na čtvrtiny, větší kusy jí budou slušet víc než drobné kostičky.

Cibule proti výronům, plísním i bradavicím

Pro své antibiotické, antivirové a protizánětlivé účinky je cibule zevně užívána i pro úlevu od otoku a zarudnutí při výronech a pohmožděninách a také k léčení kožních potíží, jako jsou plísně nebo bradavice, které se často vyskytují na chodidlech a prstech na nohou.

Na co se hodí cibule šalotka

Šalotka se používá do jemných omáček a polévek, hodí se také k rybám, mořským plodům a k pečenému či grilovanému masu. Díky své jemné chuti nalezne uplatněnítaké v mnoha pokrmech studené kuchyně, například v zeleninových salátech, dipech či při přípravě nejrůznějších ochucených octů.Na pánvi rozehřejeme olej a šalotky do něj vložíme. Pánev přikryjeme a šalotky 5 minut opékáme. Během toho je obracíme, aby nezhnědly a byly rovnoměrně propečené. Pak šalotky zasypeme cukrem a necháme je zkaramelizovat.Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Cibule šalotka je druh zeleniny, botanicky patří do rodu česnek (Allium). Někdy je nazývaná též česnek askalonský, množilka i ošlejch. Dříve byla udávána jako samostatný druh pod jmény Allium ascalonicum auct.

Jak vypadá šalotka : Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.

Co je cibule šalotka : Šalotka má fialovo-bílou barvu a je sice podobná cibuli kuchyňské, ale rozdíl poznáme hned v její chuti, která je mnohem jemnější. Oproti běžné kuchyňské má také protáhlejší tvar. Z živin jsou u ní významný draslík, železo, zinek, hořčík, vápník či jód.

Co všechno léčí cibule

Cibule obsahuje i další silice a látky, které posilují srdce a krevní oběh, čistí krev a zpevňují cévy. Můžeme ji do jídelníčku zařadit například jako prevenci mrtvice a infarktu, dokonce i mnoha druhů rakoviny – hlavně střev, hrtanu a vaječníků.

Bílá cibule

Odrůda s velmi jemnou chutí a takřka bílou barvu. Vařením by se spousta chuti ztratila, a tak se využívá zejména ve studené kuchyni. Ideální bude jako méně nápadná složka čerstvého salátu nebo v jemnějším rybím burgeru.Cibuli nakrájejte nadrobno, dejte do čisté sklenice třeba od zavařenin, přelijte medem (tak tři čtyři polévkové lžíce by na dvě cibule měly stačit) a šťávou z citronu. Nechte 3–4 hodiny uležet, dokud cibule nepustí šťávu. Cibule s medem pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení i chraptění.

Jak daleko od sebe sázet šalotku : Cibulky sázíme přibližně 10 až 15 cm od sebe, do řádků vzdálených přibližně 20 cm (záleží i na velikosti cibulí vybrané odrůdy). Jestliže záhon překryjete bílou netkanou textilií, vytvoříte příznivé mikroklima a také cibuli ochráníte proti škůdcům. Jemnější a lahodnější chuť než „obyčejná“ cibule má šalotka.