Na co se hodí šalotka?
Šalotka je cibulka menšího vzrůstu a typickou je pro ni hnědočervené zbarvení. Oproti klasické cibuli je její chuť jemnější a nasládlejší. Dala by se přirovnat trochu k česneku. Šalotka by neměla být při vaření opomíjena.Šalotka pochází z Asie, ale v dnešní době je běžně dostupná na místních trzích a v supermarketech. Řadí se sice mezi cibule, nicméně chuť má nasládlou a lehce připomíná česnek. Můžeme ji snadno pěstovat i na zahrádce a úrodu hojně využívat v kuchyni.Využití v kuchyni

Hodí se do salátů, polévek, k hovězímu, drůbeži, rybám, mořským plodům, do závitků – Hovězí závitky se šalotkou, omáček – Hořčičná omáčka, těstovin, slaných koláčů.

Jak se pěstuje šalotka : Šalotka má poměrně mělký kořenový systém, takže zejména na začátku vegetace má vysoké nároky na vodu. Pro pěstování jsou vhodné lehké a dobře propustné půdy, které je vhodné před výsadbou smíchat s kompostem. Pokud je v půdě obsaženo velké množství dusíku, vede to ke světlejší barvě šupin a fialové barvě šalotky.

Proč se dává cibule do ponožek

Cibule proti výronům, plísním i bradavicím

Pro své antibiotické, antivirové a protizánětlivé účinky je cibule zevně užívána i pro úlevu od otoku a zarudnutí při výronech a pohmožděninách a také k léčení kožních potíží, jako jsou plísně nebo bradavice, které se často vyskytují na chodidlech a prstech na nohou.

Kdy zasadit cibuli šalotku : Výsadba a pěstování

Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Nejčastěji se šalotka používá při přípravě dušených pokrmů, ať již masových nebo zeleninových, a rovněž v zeleninových salátech. Dále ji oceníte v polévkách či omáčkách i slaných koláčích. Velmi oblíbená je také šalotka nakládaná ve sladkokyselém nálevu.

Šalotka je bohatým zdrojem vitaminů C a B a provitaminu A, z minerálních látek obsahuje síru, fosfor, vápník, železo, zinek, mangan, jód, hořčík, vápník, sodík a draslík. Obsahuje i látky s antibiotickými a baktericidními účinky, snižuje hladinu krevního cukru a krevní tlak.

Co s uzenou paprikou

Uzená paprika se hodí ve spojení s kuřecím masem, uzeným masem, pizzou, tvrdým sýrem, česnekem, do rybích specialit i do typicky španělského pokrmu, tzv. paella. Výborný je například i kuřecí stejk na paprikovém karnevalu. Také guláši a zahuštěným červeným polévkám, či bramborám nebo chlebíčkům, dodá specifickou chuť.Cibule šalotka (Allium ascalonicum) botanicky patří do rodu Allium, tedy česneků. Jedná se o štíhlou vejčitou cibulku, která roste v trsech a její slupky mají žluto-hnědočervenou barvu, uvnitř je bílofialová. Sklízí se o měsíc až dva dříve než kuchyňská cibule, ale ne celoročně jako cibule zimní.Pěstování šalotky je vcelku snadné. Vysazujeme ji obvykle brzy na jaře, pokud možno již v březnu, případně na počátku dubna. Sázíme ji do půdy ve staré síle nebo do třetí trati, pamatujeme na dostatečný odstup po sobě i po cibuli kuchyňské a dalších příbuzných cibulových zeleninách.

Sázení cibule na jaře

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.

Na co pomáhá cibule s medem : Cibuli nakrájejte nadrobno, dejte do čisté sklenice třeba od zavařenin, přelijte medem (tak tři čtyři polévkové lžíce by na dvě cibule měly stačit) a šťávou z citronu. Nechte 3–4 hodiny uležet, dokud cibule nepustí šťávu. Cibule s medem pomáhá při angíně, chřipce, nachlazení i chraptění.

Co všechno léčí cibule : Cibule obsahuje i další silice a látky, které posilují srdce a krevní oběh, čistí krev a zpevňují cévy. Můžeme ji do jídelníčku zařadit například jako prevenci mrtvice a infarktu, dokonce i mnoha druhů rakoviny – hlavně střev, hrtanu a vaječníků.

Jak hluboko sázet šalotku

Cibule šalotka potřebuje prosluněné stanoviště. Vyséváme od druhé půle dubna přímo na zahrádku na dobře odplevelený záhon do sponu 15 na 40 cm. Hloubka výsevu cca 0,5 cm.

Syrová a nakládaná cibule

Ledová voda pro křupavost, sůl a ocet s odležením pro vláčnost. Pokud chcete naopak cibuli změklou a vláčnou, můžete ji před použitím nakrájet natenko, osolit a nechat chvíli vypotit.Šalotka má fialovo-bílou barvu a je sice podobná cibuli kuchyňské, ale rozdíl poznáme hned v její chuti, která je mnohem jemnější. Oproti běžné kuchyňské má také protáhlejší tvar. Z živin jsou u ní významný draslík, železo, zinek, hořčík, vápník či jód.

Co sázet s paprikou : Co zasadit vedle paprik: Rajče Kapusta Kedlubny Česnek Cibule Fazole Mrkev Petržel

  1. Rajče.
  2. Kapusta.
  3. Kedlubny.
  4. Česnek.
  5. Cibule.
  6. Fazole.
  7. Mrkev.
  8. Petržel.